“Bir milletin uyanışı” adlı 15 Temmuz Şehitlerini Anma Programı düzenlendi.

“Bir milletin uyanışı” adlı 15 Temmuz Şehitlerini Anma Programı düzenlendi.

“Bir milletin uyanışı” adlı 15 Temmuz Şehitlerini Anma Programı düzenlendi.

Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde Sivas Muzaffer Sarısözen Güzel Sanatlar Lisesi tarafından “Bir milletin uyanışı” adlı 15 Temmuz Şehitlerini Anma Programı düzenlendi.
Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Sivas Valisi Davut Gül, il protokolünün önde gelen isimleri ve çok sayıda davetli katıldı.
Programda konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, “Tarihe not düşülen unutulmaz olaylar ve bu olayların unutulmaz kahramanları vardır. Bizim tarihimize not düşeceğimiz ve nesilden nesle aktararak asla unutturmayacağımız olaylardan birisi de hiç şüphesiz 15 Temmuz Darbe Girişimi ve sonrasında yaşanan kahramanlık destanıdır. 15 Temmuz sadece bir darbe girişimi olarak zikredilse de biz bu girişimin ‘ülkemizi darbe ile işgal süreci’ olduğunu bugün daha iyi anlıyoruz.” dedi.
İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’un geçmişte “Kimi Hindu, Kimi Yamyam, Kimi Bilmem Ne Bela…” sözleri ile tarif ettiği azgın bir güruhun 15 Temmuz gecesi tekrar sahneye çıkarak hain planlarını uygulamaya kalktıklarını belirten Altınsoy; “Bu hain darbe teşebbüsü sadece devletimize değil, milli irademize de yapılmıştır. Bu darbe girişimi bizim temel hak ve özgürlüklerimizi ve bizi biz yapan değerleri elimizden almayı amaçlayan bir girişimdir. Dış güçlerin desteği ile gözünü kan bürümüş hainler, kendi milletine namluları doğrultmuştur.
Fakat bu hainle, milletimize namlularını doğrulturken Ömer Halis Demir’i, Münir Murat Ertekin’i, Recep Gündüz’ü ve ismini sayamadığımız daha nice yiğidi hesaba katmamışlardır. Bu yiğitler tanklarla toplarla ve çelik zırhlı duvarlarla karşılarına dikilen hainlere, “iman dolu göğüsleri ile” karşı koymuş, serhat olmuş ve şahadet mertebesine erişmişlerdir.” İfadelerini kullandı.
“VATAN SEVGİSİ İMANIMIZIN BİR PARÇASIDIR”
15 Temmuz’da milletin Çanakkale’de, İstiklal Harbinde olduğu gibi tek yürek, tek bilek olarak destan yazdığını belirten Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, “Vatanımız kutsaldır, bayrağımız, ezanımız kutsaldır. Bunları kanımız ve canımız pahasına korumamız bizim şiarımızdır. Çünkü vatan sevgisi imanımızın bir parçasıdır.” Dedi.
Altınsoy, şu şekilde konuştu:
“15 Temmuz, milletimizin tıpkı Çanakkale’de, İstiklal Harbinde olduğu gibi tüm fertleriyle tek yürek, tek bilek oluşunun destanıdır. 15 Temmuz, milletimiz tıpkı 1071 Malazgirt’te, 1299 Söğüt’te, 1453 İstanbul’un fethinde olduğu gibi, Anadolu topraklarını istikbali olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırışının destanıdır. 15 Temmuz, milletimizin 100 yıl önce Çanakkale’de, Kut’ül Ammare’de, Dumlupınar’da hainlere karşı bir oluşunun destanıdır. Yine 15 Temmuz; Seyit Onbaşıların, Nene Hatun’ların, Şerife Bacıların torunlarının ecdatlarına vefa borcunu ödediği günün destanıdır.
Kültürel, siyasal ve etnik ne tür farklılıklarımız olursa olsun vatan sevgisi, millet sevgisi, bayrak sevgisi, ezan sevgisi, demokrasi, özgürlük, eşitlik ortak paydamızdır. Vatanımız kutsaldır, bayrağımız, ezanımız kutsaldır. Bunları kanımız ve canımız pahasına korumamız bizim şiarımızdır. Çünkü vatan sevgisi imanımızın bir parçasıdır.
Ben 15 Temmuz Şehitlerimizi unutturmamak adına böyle bir programı hazırlayan Muzaffer Sarısözen Güzel Sanatlar Lisemize, öğrenci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Ne mutlu canını bu ülke için feda edenlere. Onlar ki şahadetleri ile bu ülkenin ayağına takılmak istenen prangaları kırdılar ve ülke tarihinde yepyeni bir sayfa açtılar. Bu sayfa ülkemiz için yeni bir başlangıç, yeni bir Fatiha olacaktır.”
 
Altınsoy’un konuşmasının ardından Muzaffer Sarısözen Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından “15 Temmuz Şehitleri Anma Konseri” gerçekleştirildi. Programın sonunda Vali Davut Gül, tüm koro adına koro şefi Umut Yaymak’a çiçek takdim etti. Vali Gül ve protokol üyeleri daha sonra öğrenci ve öğretmenlerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/bir-milletin-uyanisi-adli-15-temmuz-sehitlerini-anma-programi-duzenlendi/icerik/1625 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.