1-7 Mart Deprem Haftası Dolayısıyla Halil Rıfat Paşa Anadolu Lisesinde

1-7 Mart Deprem Haftası Dolayısıyla Halil Rıfat Paşa Anadolu Lisesinde

1-7 Mart Deprem Haftası Dolayısıyla Halil Rıfat Paşa Anadolu Lisesinde deprem Tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikata Valimiz Salih Ayhan, Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, AFAD Sivas İl Müdür Vekili Murat Altunhan, İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Dr. Mesut Acıöz de katıldı.
Senaryo gereği Valimiz Ayhan öğrencilerle sohbet ettiği sırada merkez üssü Altınyayla Deliler Fay hattı olan 5,5 şiddetinde deprem meydana geldi. Ayhan ve öğrenciler sarsıntı sona erene kadar kendilerini korumaya alarak bekledi. Öğrenciler sarsıntı bittikten sonra hızlı bir şekilde okuldan dışarıya çıktı. Bu sırada okulda doğal gaz patlaması, göçük ve yangın meydana geldi.
Kısa süre sonra olay yerine intikal eden AFAD, İtfaiye, 112 Acil ve UMKE ekipleri İHH, Kızılay, Anda Kardeşe Vefa Derneği, TRAC ve Afet Gönüllü Gençleri, okul personeli ve öğrencilerle birlikte patlama sonucu meydana gelen göçük ve yangında yaralanan öğrencilerin kurtarılması için çalışma başlattı. İtfaiye ekipleri yangına müdahale ederken diğer ekiplerin katılımı ile göçük altında kalan öğrencilerin kurtarılması için çalışma yapıldı. Hassas cihazlarla göçük altında kalanları tespit etmek için dinleme yapan ekipler daha sonra yerleri tespit edilen afetzedeleri göçük altından çıkardı. Yaralılar, sedyeye alındıktan sonra ambulanslarla hastaneye taşındı.
Valimiz Ayhan, tatbikat sonrasında arama ve kurtarma faaliyetlerinde görev alan personel ve öğrencilerle sohbet ederek; “İnşallah bu tür afetlerin gerçeğini yaşamayız. Ama her zaman hazırlıklı ve bilinçli olmamız gerekiyor” dedi.
 
 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/1-7-mart-deprem-haftasi-dolayisiyla-halil-rifat-pasa-anadolu-lisesinde/icerik/4072 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.