20 Kasım Dünya Felsefe Günü Dolayısıyla Program Düzenlendi

20 Kasım Dünya Felsefe Günü Dolayısıyla Program Düzenlendi

20 Kasım Dünya Felsefe Günü Dolayısıyla Program Düzenlendi. Milli Eğitim Müdürlüğümüz Koordinesinde Prof. Dr. Necati Erşen Sosyal Bilimler Lisesince Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa, Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Taşkın ve Prof. Dr. Hilmi Ataseven, Müdür Yardımcımız Dursun Yıldırım, Şube Müdürümüz Mesnet Aras, Okul Müdürü Bilal Tan, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açış konuşmasını Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı yaptı.
Savaşçı, şu ifadeleri kullandı:
“Hepinizin bildiği gibi eleştirel, sorgulayıcı ve çözümlemeci düşüncenin önem kazandığı dönemler, bilimsel üretim ve aydınlanmacı gelişmelerin önünü açmıştır. Felsefenin geliştirdiği kuşkuculuk ve eleştirel düşünce; bilimsel düşünce ve yenilikçi buluşların temelini oluşturmaktadır.
Büyük Türk Mütefekkiri, aynı zamanda felsefecisi olan Nurettin Topçu da ‘Hakikatin araştırılmasına ilim yolu ile başlayan insan, mutlakın şuuruna felsefede ulaşır’. Diyerek felsefe eğitiminin önemine dikkat çekmiştir. Yine aynı eserde Topçu: ‘Felsefi kültür, mektebin temel taşıdır. Felsefesi olmayan milletin mektebi de olmaz. Eflatun akademisinin kapısında ‘Geometri bilmeyen buradan giremez.’ levhası vardı. 20. yüzyılda ise mektebin kapısına ‘Felsefesi olmayan milletin mektebi olmaz.’ cümlesini yazmak gerekmektedir.’  İfadelerine yer vermiştir. Yine yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’in pek çok yerinde ‘Siz hiç akletmez misiniz? Siz hiç düşünmez misiniz?’ denilerek insanlar düşünmeye, sorgulamaya ve çıkarımda bulunmaya davet edilmektedir.
Gelin Dünya Felsefe Günü vesilesi ile gençlerimizi zaten kadim geleneğimizde de var olan sorgulamaya, araştırmaya eskilerin ifadesi ile fehmetmeye yöneltelim. İnanıyorum ki gelecek kendini “hakikati bulmaya” adamış, sorgulayan, üreten gençlerin olacaktır.”
Savaşçı’nın konuşmasının ardından Cumhuriyet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Taşkın’da felsefenin önemine dikkat çeken bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından Prof. Dr. Necati Erşen Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri, dünyaca ünlü felsefecilerin düşünce ve hayat hikâyelerini konu alan kısa tiyatro gösterileri sundu.
 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/20-kasim-dunya-felsefe-gunu-dolayisiyla-program-duzenlendi/icerik/2962 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.