8-12 Mayıs tarihleri arasında Sivas’ta gerçekleştirilecek olan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Risk Analizi ve Acil Durum Planı Hazırlama Eğitim Semineri başladı.

8-12 Mayıs tarihleri arasında Sivas’ta gerçekleştirilecek olan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Risk Analizi ve Acil Durum Planı Hazırlama Eğitim Semineri başladı.

8-12 Mayıs tarihleri arasında Sivas’ta gerçekleştirilecek olan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Risk Analizi ve Acil Durum Planı Hazırlama Eğitim Semineri başladı.

8-12 Mayıs tarihleri arasında Sivas’ta gerçekleştirilecek olan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Risk Analizi ve Acil Durum Planı Hazırlama Eğitim Semineri başladı. Sıcak Çermik Kaplıcasında düzenlenen seminere MEB İç Denetim Daire Başkanlığı İç Denetçisi Nihat Akbulut, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Merkez İSGB Koordinatörü Özkan Avcı, kurs yöneticisi ve eğitim görevlileri ile iş güvenliği uzmanları katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açış konuşmasını Merkez İSGB Koordinatörü Özkan Avcı yaptı. Avcı; “Cumhuriyetin temellerinin atıldığı, Selçuklu’nun Anadolu’ya huzur ve değerleri armağan ettiği bir şehirdeyiz. Bu şehir bizim için çok önemli, seçilmiş bir şehir. Burada olmaktan ayrıca gurur ve heyecan duyuyorum.
MEB İşyeri Sağlığı ve Güvenliği hizmetleri, diğer bakanlıklara örnek olabilecek düzeyde çalışmalarını sürdürmekte. Bakanlığımız 657 Sayılı Devlet Memurları Kanuna tabi 1 milyon personel, 4857 Sayılı Kanuna tabi 100 bin çalışanı ve 17 milyon 500 bin öğrencimizle ülkemizin bayrağının dalgalandığı her yerde var olan, hizmet sunma gayreti içerisinde olan bir bakanlık. Dolayısıyla daha planlı ve programlı olmak zorundayız. Organize ve disiplinli olmak zorundayız. Hem öğrencilerimize, hem ülkemizin güzel insanlarına daha mutlu, daha sağlıklı ve daha güvenli bir hayatı temin etmek zorundayız. Devlet olmanın ilkesi olarak birinci etapta güvenlik geliyor. Bu güvenliği de tesis edebilmek için önce kendimiz güvenlik kültürünü yaşatacağız. Sonra öğrencilerimize bunu vermek durumundayız.” Şeklinde konuştu.
Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ise konuşmasında İş Sağlığı ve Güvenliğinin önemine değinerek bu konuda İSGB’lerin okullarda gerçekleştirdiği denetimler ve bu denetimler sonucunda alınan tedbirlerin, çeşitli olumsuzlukların önüne geçilmesini sağladığını söyledi.
Altınsoy; “Türkiye’nin en büyük kamu kuruluşuyuz. 1,5 milyonun üzerinde personelimiz var. Ama benim gördüğüm diğer bakanlıklara göre daha derli topluyuz. Bizim yapacağımız çalışmalar diğer bakanlıklara da, diğer kamu kurumlarına da örnek ve öncülük teşkil edecektir. O açıdan bu çalışmalarımızı önemli buluyorum. Genç nüfusumuzu iş sağlığı ve güvenliği açısından bilinçlendirmemiz, bu konuya gereken önemi vermemiz gerekir diye düşünüyorum. Biz sizlerin çalışmalarını çok önemli buluyoruz. Sizler okullarımızda gerekli denetimleri yaparak eksikliklerin giderilmesi noktasında önemli bir görevi de yerine getiriyorsunuz” Dedi.
MEB İç Denetim Daire Başkanlığı İç Denetçisi Nihat Akbulut ise planlanan program dahilinde Sivas’ta gerçekleştirilecek olan seminerde iş sağlığı ve güvenliği alanında önemli konuların ele alınacağını ve rapor haline getirileceğini söyledi.
Akbulut; “Biz İç Denetim Birimi başkanlığı olarak 2017 Denetim Danışmanlık Programımıza iş güvenliği faaliyetlerini aldık. İç denetimin çalışma usulleri ile iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin birçok yönden benzerliği var. Biz de bu faaliyeti belirlerken, öncelikle risk analizini yaptık ve bakanlığın en önemli en kritik konularını belirleyerek onların içinden önemli olanlarını 2017 programına aldık. Dolayısıyla iş sağlığı ve güvenliği de bu konular arasında. Bu alandaki faaliyetler neler, şuandaki durumumuz ne, önümüzdeki dönemde neler yapılacak? Bu konuda sizlerin de görüşlerini alacağız.
Bakanlığımız çalışanları ile öğrencileri ile çok büyük bir teşkilat. İş sağlığı güvenliği de çok kritik, hayati önemi olan bir konu.  Tehlikeli sınıfta olan okullarımız var. Bu okullarımızda olabilecek yaralanmalar, ölümler gibi hadiseleri iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri önleyecektir. O nedenle hem önemli, hem kritik hem de mesuliyeti büyük olan bir iş yürütüyorsunuz. Dolayısıyla biz de bu dönemde sizlerle çalışacağız ve çalışmamız Haziran ayının sonuna kadar devam edecek ve bunu sizlerden aldığımız dönütlerle raporlayacağız.” İfadelerini kullandı.
 
Konuşmaların ardından, eğitim seminerinin ilk oturumu gerçekleştirildi.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/8-12-mayis-tarihleri-arasinda-sivasta-gerceklestirilecek-olan-milli-egitim-bakanligi-meb-risk-analizi-ve-acil-durum-plani-hazirlama-egitim-semineri-basladi/icerik/1977 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.