8 Mart Dünya Kadınlar Günü Dolayısıyla Sögütçük Köyü’nde kutlama programı düzenlendi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Dolayısıyla Sögütçük Köyü’nde kutlama programı düzenlendi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Dolayısıyla Sögütçük Köyü’nde kutlama programı düzenlendi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Dolayısıyla Sögütçük Köyü’nde kutlama programı düzenlendi. Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde, Karşıyaka Mesleki ve teknik Anadolu Lisesince gerçekleştirilen programa Yardımseverler Derneği ve Üretici Kadın Girişimciler ve Dayanışma Derneği de destek verdi. Sögütçük İlkokulu bahçesinde düzenlenen programa Sivas Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ve Milli Eğitim Şube Müdürümüz Mücahit Gül katıldı. Programın açış konuşmasını Karşıyaka Mesleki ve teknik Anadolu Lisesi Müdürü Aysel Şenlen yaptı. Şenlen’in ardından konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy; “Amerika´nın New York kentinde bundan yaklaşık 160 yıl önce yaşanan elim bir hadisesin ardından tüm dünyada ve ülkemizde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. O gün yaşanan bu olay, bugün kendini tüm dünyaya adalet bekçisi gibi gösteren Batı’nın tarihinde kara bir leke olarak kalmıştır.
Biliyoruz ki, kadın toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Geçmişten günümüze bu çeşitlilik ve kimlik zenginliğini yaşayan ülkemizde kadınlar, erkeklerle birlikte sosyo-kültürel, siyasal tarihimizin inşa ve ihyasında büyük roller üstlenmişlerdir.
Günümüzde maalesef kadın haklarını koruduğunu iddia eden kimi çevreler onları reklamlarda, tanıtımlarda ve çeşitli programlarda bir meta gibi göstermenin peşindedirler. Bu bizce kadınlarımıza yapılmış en büyük haksızlıktır. Oysa biz biliyoruz ki kadın, hem inancımızda hem kültürümüzde eşsiz bir yere sahiptir. Onlar kimi zaman cenneti ayaklarının altında taşıyan anneler olarak kimiz zaman eşlerinin yanlarında en önemli yardımcıları olarak kimi zaman da ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayan emektarlar olarak toplumumuzun temel taşlarıdırlar.” İfadelerini kullandı.
Altınsoy’un ardından Sivas Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca’da kısa bir selamlama konuşması yaptı. Karaca; “Yüce Allah Âdem’i yarattı ve eşi Havva’yı yarattı. Sonra nesilleri çoğalttı. Kimimiz anne, kimimiz kız kardeş, kimimiz teyze hala olduk. Anneler üzerine kurulu bir dünya ve bu gözükmeyen bir dünyadır. Bizleri hala annelerimiz, kardeşlerimiz, kadınlarımız yönetir. Erkekler her ne kadar ‘biz yönetiyoruz’ diye düşünseler de her yiğidin arkasında bir kadın vardır. Bazen anne, bazen eştir” ifadelerini kullandı. Karaca’nın konuşmasının ardından Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Züleyha Karadağı; “Geleceğin anneleri olan kızlarımızın üzerinde annelerin rolü” konulu sunum yaptı.
Daha sonra Karşıyaka Mesleki ve teknik Anadolu Lisesi müzik öğretmeni Serhan Bulut ve öğrenciler tarafından müzik dinletisi gerçekleştirildi. Köylü kadınlar, öğrencilerin seslendirdiği türkülere eşlik ederek gönüllerince eğlendi. Müzik Dinletisinin ardından Söğütçük İlkokulu 1. Sınıf öğrencileri seslendirdikleri “Çanakkale” konulu şiirle büyük beğeni topladı.
 
Programın sonunda Karşıyaka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yardımseverler Derneği ve Üretici Kadın Girişimciler ve Dayanışma Derneği tarafından hazırlanan hediye paketleri Süğütçüklü kadınlara takdim edildi. 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/8-mart-dunya-kadinlar-gunu-dolayisiyla-sogutcuk-koyunde-kutlama-programi-duzenlendi/icerik/1829 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.