Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci 1.Değerlendirme Toplantısı Yapıldı.

Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci 1.Değerlendirme Toplantısı Yapıldı.

Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci 1.Değerlendirme Toplantısı Yapıldı.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) programı doğrultusunda 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen “Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci 1. Değerlendirme toplantısı” Sivas’ta, Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Ankara Ticaret Odası’nda (ATO) gerçekleştirilen toplantıya katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Milli Eğitim Bakanımız Nabi Avcı ise canlı bağlantı ile Sivas ve tüm yurt genelindeki aday öğretmenlere hitap etti.
İlimizdeki toplantıya Milli Eğitim Müdür Vekilimiz Harun Tan, Maarif Müfettişleri Başkanımız Cengiz Atalay, Şube Müdürlerimiz Fahrettin Bülbül, Nuh Baltalı, Abdullah Arslan ve Koordinatör Öğretmen İbrahim Kılıç katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda Milli Eğitim Müdür Vekilimiz Harun Tan ve Maarif Müfettişleri Başkanımız Cengiz Atalay Kısa birer selamlama konuşması yaptı. Daha sonra ise Aday Öğretmenlerden Nagehan Karaöz, aday öğretmen yetiştirme süreci ile ilgili değerlendirmede bulundu. Karagöz’ün ardından Milli Eğitim Şube Müdürümüz Fahrettin Bülbül, aday öğretmenlik süreci, öğretmenlik mesleği ve mesleki konularda önemli paylaşımlarda bulundu.
BAŞBAKAN DAVUTOĞLU VE
BAKAN AVCI ÖĞRETMENLERE HİTAP ETTİ
Programın ikinci bölümünde ise Başkentteki toplantıya canlı bağlantı yapıldı. Toplantıda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, öğretmenlik mesleği ile ilgili kendi bilgi ve tecrübelerini paylaştı.
Öğretmen adaylarına önemli mesajlar veren Davutoğlu; “Adım attığınız meslek, insanlık tarihinin en kadim mesleğidir. Hiçbir şey, hiçbir dış faktör, hoca ile talebe arasına giremez. Bir kez hoca oldunuz mu, öğretmen oldunuz mu, bir kez bunu tattığınız zaman bunu mesleki haz olarak değil, insani haz olarak yaşadığınız zaman, hep hoca olmak, hep öğrenci olmak istersiniz” dedi.
Öğretmenliğin kaynağının sevgi olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, bazen de öğrencilerin öğretmenine bir şeyler öğretebildiğinin altını çizerek, şu ifadeleri kullandı:
“Her öğretmeni öğrenci olarak görmek gerekir. Bazen de öğrenciler size öğretir hayatın gerçeklerini. Bazen öğrenciler üzerinden tanırsınız insanın en mahrem doğal yönlerini. Bu açıdan bakıldığından sizlere tecrübe ettiğim ve örnek aldığım öğretmenlerden öğrendiğim bu mesleğin sırlarını 3 boyutta ele almak isterim. Öğretmenliğin, hocalığın kaynağı unvan değildir, araçlar da değildir, öğretmenliğin kaynağı, sevgidir.”
Milli Eğitim Bakanımız Nabi Avcı ise öğretmenlerin özlük haklarına ilişkin yapılan yeni düzenlemelere ve eğitim sürecinin önemine değindi. Aday öğretmenlere önemli mesajlar veren Avcı, 1 Martta başlayan ve 774 saat olan aday öğretmen yetiştirme programının 31 Ağustos’ta sona ereceğini, yeni öğretmenlerin 1 Eylül tarihinden itibaren görev yerlerinde hazır bulunacaklarını söyledi.
Programın soru-cevap bölümünde ise aday öğretmenler merak ettikleri konularda Şube Müdürlerimizden bilgi aldı.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/aday-ogretmen-yetistirme-sureci-1degerlendirme-toplantisi-yapildi/icerik/1332 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.