AFAD İl Müdürü Nazif Ekinci, Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yürütülen Onlarda Buradaydı Projesi kapsamında Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencileri ile bir araya geldi.

AFAD İl Müdürü Nazif Ekinci, Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yürütülen Onlarda Buradaydı Projesi kapsamında Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencileri ile bir araya geldi.

AFAD İl Müdürü Nazif Ekinci, Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yürütülen Onlarda Buradaydı Projesi kapsamında Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencileri ile bir araya geldi.

Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yürütülen “Onlar da Buradaydı” Projesi devam ediyor. Bu kapsamda Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nde düzenlenen söyleşi programında İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Nazif Ekinci öğrencilerle bir araya geldi. Programa Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Şube Müdürümüz Mesnet Aras, Okul Müdürü Remzi Erdoğan, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
 
Programda çocukluk, öğrencilik yılları ve meslek hayatıyla ilgili anı ve tecrübelerini öğrencilerle paylaşan Ekinci, öğrencilere önemli mesajlar verdi. AFAD olarak Milli Eğitim Müdürlüğümüzle imzaladıkları ortak protokol kapsamında tüm okullarda eğitim faaliyetleri düzenlediklerini de belirten Ekinci, başta depremler olmak üzere yüzde 95 oranında doğal afet riski bulunan Anadolu Coğrafyasında, afet eğitimini almış bilinçli nesiller yetiştirmeyi hedeflediklerini söyledi.
Ekinci, şu ifadeleri kullandı:
“Yaşadığımız ülke cennet bir vatan. Hakikaten, ne yapsak borcumuzu ödeyemeyeceğimiz bir vatan. Ben ortaokul ve lise yıllarında yatılı okudum. Fakir bir köy çocuğu iken devlet parasız yatılılık ve bursluluk sınavlarını kazanarak yerleştiğim bir okulda 6 yıl devletin ekmeğini yedim. Sırtıma giydiğim elbiseden, ayağıma giydiğim çorabıma kadar devletin imkânlarını kullandım. Şimdi ben gece gündüz uyumasam, ne yapsam o borcu ödeyemem. 
Bu cennet vatanda daha iyi daha bilinci olabilmek ve başarılara imza atabilmek için var olan bir takım risk ve engelleri de iyi bilmek lazım. Bunlardan bir tanesi de nedir? Doğal Afetler… Özellikle Anadolu Coğrafyasında başta depremler olmak üzere yüzde 95 oranında doğal afet riski var. Bu nedenle hedefimiz; temel afet eğitimini almış, acil durumlara karşı yapması ve yapmaması gerekenleri bilen bilinçli bir nesil yetiştirmektir. Daha ileri safhalarda, üniversite çağlarında ise bir adım ileriye geçerek, hafif arama kurtarmayı ve gerektiğinde bilinçli müdahaleyi bilen nesiller yetiştirmek istiyoruz. Bu nedenle özellikle okullarımıza önem veriyoruz. Milli Eğitim Müdürümüze çok teşekkür ediyorum. Kurumsal olarak milli eğitim ile yapmış olduğumuz protokol sayesinde her eğitim-öğretim döneminde okul öncesi eğitim kurumlarından liselerimize kadar her yıl bu eğitimleri sürekli tazeliyoruz.”
Konuşmasının ardından bir süre öğrencilerle sohbet eden Ekinci, Milli Eğitim Müdürlüğümüzün hayata geçirdiği “Onlarda Buradaydı” projesinin önemine dikkat çekerek, projenin hazırlanması ve uygulanmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Ekinci, daha sonra öğrencilerin sorularını yanıtladı.
Söyleşinin ardından konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ise “Onlar da Buradaydı” projesinin önemine değindi. Altınsoy, “Onlarda Buradaydı Projemiz kapsamında alanında uzman, yetişmiş, belirli noktalara gelmiş insanlarımızı sizlerle bir araya getiriyoruz. Okullarımızda öğrendiklerinizin dışında çok daha farklı şeyler öğrenebileceğiniz hayat tecrübelerini sizlerle paylaşıyorlar. İnanın, öğretmenlerimizin öğrettikleri kadar, bu seminerler de sizler için çok faydalı olacaktır. Ben Nazif Bey’e de burada sizlerle bir araya gelerek tecrübe paylaşımında bulundukları için teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı. Altınsoy, daha sonra AFAD İl Müdürü Nazif Ekinci’ye, çiçek takdim etti.
 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/afad-il-muduru-nazif-ekinci-milli-egitim-mudurlugumuz-tarafindan-yurutulen-onlarda-buradaydi-projesi-kapsaminda-cumhuriyet-anadolu-lisesi-ogrencileri-ile-bir-araya-geldi/icerik/2460 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.