Sivas'ın en etkili firma rehberi. - 01.12.2023

Affetmek kim için

İlayda Akgül

Yazarın şu ana kadar yazılmış 2 makalesi bulunuyor.

Affetmek … Sizce ne demek affetmek? Evet sözlük anlamı bağışlamak olan bu kelime basit/ kolay gibi görünse de aslında zor ve karmaşık bir kelime. Daha doğrusu karmaşık bir durum.

Şöyle bir düşünelim istiyorum: affetmek, kıran kişiyle mi ilgili kırılan kişiyle mi ilgili bir durum; af dileyen için mi var yoksa affetmezse ne yapacağını bilmeyen için mi?

Bu sorularla birlikte ‘Affetmek’ kelimesini/ durumunu biraz daha somutlaştırırsak, kişi sevdiği, değer verdiği kişiden beklemediği söylemleri duyduğunda, beklemediği davranışları gördüğünde hayal kırıklığına uğrar. Kendisine, aralarındaki ilişkiye ihanet edilmiş, değersizleştirilmiş, yok sayılmış hisseder. Bu durum sonucunda da derin bir üzüntü yaşar.

Gottman Çift Terapistleri der ki; her ilişkide gerilimler olur, kavgalar ve küslükler olur. Önemli olan onarmaya ve onarılmaya istekli olabilmek.

İnsan kırıldığında onarılmak ister, şefkat bekler. “seni kırdım ama pişmanım” mecazını görmek ister. Çünkü birine kırılmak onu affetmek istemenin ön yüzüdür.

Tabii kişi duygusal olarak hazır değilse, hayal kırıklığı devam ediyorsa, öfkesi sıcaksa, duygusal olarak bu durumun etkisi halen devam ediyorsa, karşı taraftan onarma girişimleri göremiyorsa affetmek evet zor.

İlişkilerde devamlılık ve süreklilik biraz onarma isteği ile ilişkili. Onarmamanın, buna istekli olmamanın kendisi bitiş. Onarma girişiminde bulunmak kadar bu girişimin zamanında yapılması da önemli. Çünkü araya belli bir zaman girdikten, ilişkideki soğukluk arttıktan sonra gösterilen çabanın, atılan adımların pek bir önemi kalmaz.

Evet, onarmak ve onarılmaya istekli olmak önemli. Bunlarla birlikte günün sonunda ne istediğimde önemli. “Bu ilişkiye değer veriyor muyum, seviyor muyum seviliyor muyum, bu ilişki bana ne katıyor, bu ilişkiye verdiğim/ yüklediğim anlam ne, bu ilişkinin devam etmesini mi istiyorum yoksa bu ilişkiyi anlamsız mı buluyorum, bana kattıkları mı çok benden götürdükleri mi, bu ilişki bende olumlu şeyler mi anımsatıyor olumsuz şeyler mi?” bunların da farkında olmamız ve ona göre hareket sergilememiz de önemli. Tabii bu durumlardan birini seçebiliriz seçtiğimiz davranışı sergilerken de gereken dürüstlüğü göstermemiz önemli. Olayları analiz ederek, karşımızdaki kişiyi manipüle etmeden, yok saymadan, neden kaynaklı, hangi düşüncemizden kaynaklı bu şekilde davrandığımızı dürüstlük ve içtenlikle belirtmemizde önemli. Kısacası değer verdiğimiz şey için konuşabilmemiz önemli. Manipüle etmediğiniz ve edilmediğiniz, konuşabildiğiniz, her daim sevgiyle, dürüstlük ve içtenlikle devam ettirdiğiniz ilişkilerinizin olması dileğiyle.

 

YAZARIN SON YAZILARI
Affetmek kim için - 10 Ekim 2023
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Bildirimleri Aç TAMAM Hayır Teşekkür Ederim