Atatürk’ün Sivas’a ilk teşrifinin 97. Yıl Dönümü, törenle kutlandı.

Atatürk’ün Sivas’a ilk teşrifinin 97. Yıl Dönümü, törenle kutlandı.

Atatürk’ün Sivas’a ilk teşrifinin 97. Yıl Dönümü, törenle kutlandı.

Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün Sivas´a ilk gelişinin 97. yıl dönümü törenle kutlandı. Tören programı Atatürk’ün Sivas’a ilk teşrifinin anısına Sivas-Ankara karayolu üzerinde yaptırılan Sivas´a ve Cumhuriyet´e İlk Adım Anıtı önünde gerçekleştirildi.
Törene Sivas Valisi Davut Gül, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fatih Celalettin Sağır, Belediye Başkanı Sami Aydın, İl Emniyet Müdürü Turgay Çalışkan, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ve il protokolünün önde gelen isimleri ile vatandaşlar katıldı.
Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin anıta sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Halk Oyunları Minikler Türkiye Şampiyonası’nda Türkiye Şampiyonu olan Kazım Karabekir Ortaokulu Halk Oyunları Kulübü ekibi, gösteri sundu. Halk oyunları gösterisinin ardından Şehit Ahmet Eyice Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmeni Kasım Alkan, valilik adına günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.
Alkan’ın konuşmasının ardından Sivas Valisi Vali Gül, anıt şeref defterine duygu ve düşüncelerini yazarak imzaladı. Vali Gül, şeref defterine şu ifadeleri yazdı:
“Aziz Atam; 97 yıl önce Milli bir kongrenin en çabuk bir şekilde toplanması için Anadolu’nun en güvenilir yeri olan Sivas’ta 108 gün boyunca Milli mücadeleyi yönettiğiniz bu şehir, bugün de birlik ve beraberliğinden ödün vermeden aynı azim ve kararlılıkla yürümektedir. Bu meşale 2023-2071 hedeflerine emin adımlarla yürüyen güçlü Türkiye´nin ilk adımları olmuştur. Bizler de Sivaslılar olarak bu hedeflere ulaşmak için canla başla çalışıyor, uğrunda nice şehitler verilen, halen de verilmeye devam edilen bu vatan topraklarını kanımızın son damlasına kadar savunacağımızın bilinmesini istiyoruz. Bu duygularla sizi ve kahraman silah arkadaşlarınızı ve vatan uğrunda canını feda eden şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz.”
 
Tören programı Vali Gül’ün şeref defterini imzalamasıyla sona erdi. Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, tören sonrasında Kazım Karabekir Ortaokulu Halk Oyunları Kulübü ekibi ve Sivas Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü üyeleri ile fotoğraf çektirdi.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/ataturkun-sivasa-ilk-tesrifinin-97-yil-donumu-torenle-kutlandi/icerik/1501 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.