Atık pil ve yağ toplama kampanyasında dereceye giren okul ve öğrenciler ödüllendirildi

Atık pil ve yağ toplama kampanyasında dereceye giren okul ve öğrenciler ödüllendirildi

Atık pil ve yağ toplama kampanyasında dereceye giren okul ve öğrenciler ödüllendirildi

Çocuklarda çevre bilinci oluşturmak amacıyla Sivas Belediyesi Çevre Kontrol Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz işbirliğinde başlatılan atık pil ve atık yağ toplama kampanyasında dereceye giren okullar için ödül töreni düzenlendi.
1965 kg atık pil toplayarak kampanyanın birincisi olan Zübeyde Hanım Anaokulu’nun bahçesinde gerçekleştirilen programa Belediye Başkanı Sami Aydın, Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, Millî Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Muaz Uzun, Milli Eğitim Şube Müdürlerimiz Ayhan Bülbül ve Fehmi Tutkun ile öğrenci ve veliler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda daha sonra okul müdürü
Ahmet Çevik, kısa bir selamlama konuşması yaptı.
Çevik’in ardından konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, bir Kızılderili atasözünü hatırlatarak, “Bu dünya bize atalarımızdan miras kalmadı, biz onu çocuklarımızdan emanet aldık” dedi. Gelecek kuşaklara daha iyi bir dünya bırakmak için çevre bilincinin ve çevreye olan duyarlılığın artırılması gerektiğini belirten Altınsoy, bu noktada gerçekleştirilen faaliyetlerin önemine değindi.
Altınsoy, şu ifadeleri kullandı:
“Milli Eğitim Müdürlüğümüzün destekleri ve belediyemizin öncülüğünde okullarda başlatmış olduğumuz kampanyamızı 1965 kg pil toplayarak birinci olan Zübeyde Hanım Anaokulumuzda nihayetlendirmiş bulunuyoruz. Çevre bilinci oluşturmak açısından bu tip faaliyetler çok önemli. Çünkü bu dünya bize atalarımızdan miras değil, çocuklarımızdan emanettir.” İfadelerini kullandı.
Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy’un ardından konuşan Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ise konuşmasında çevre bilicinin önemine değindi. Ayrdın; “Bugün elimizde olan nimetlerin hiçbirinin sınırsız olduğunu düşünmemeliyiz. Çevre bütün kaynakları dolaylı veya dolaysız yoldan etkiliyor. 1 litre atık yağ bir gölü kirletebiliyor iken 1965 kilo atık pil emin olun bizim yediğimiz sebzeleri, meyveleri içtiğimiz suların hepsini kirletmek için çok fazla. Burada önemli olan temizleme değil, kirletmeme kültürünü topluma aşılayabilmemiz. Bu projeyi anaokuluna giden öğrencilerimizin yapmış olması çok önemli, bizim asıl amacımızda bunu küçük çocuklarımıza aşılayabilmek. Ben bu kampanyaları önemli görüyorum, bu kampanyaya katılan okullarımızı kutlamak istiyorum. Biz Sivas Belediyesi olarak temizliğe her yıl 15 milyon lira harcıyoruz, kirletmeme kültürümüz olsa bu paralarla yatırım yapabiliriz.” Şeklinde konuştu.
Başkan Aydın’ın ardından konuşan Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü ise “Minik çocukların çevre bilinciyle hayata başlamış olması atık yağların ve bu pillerin geri dönüşümü kadar önemlidir. Bu kampanyayı başlatan ve yürüten herkesi tebrik ediyorum.” İfadelerini kullandı.
 
Konuşmaların ardından kampanya kapsamında dereceye giren okulların müdürlerine teşekkür belgeleri takdim edildi. Belge töreninin ardından ise en çok pil toplayan 10 öğrenci bisikletle ödüllendirildi. Öğrencilere ödüllerini Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Muaz Uzun, Milli Eğitim Şube Müdürlerimiz Fehmi Tutkun ve Ayhan Bülbül ile diğer protokol üyeleri takdim etti. Protokol üyeleri ödül töreninin ardından öğrencilerde çevre bilinci oluşturmak amacıyla okul bahçesine ağaç dikti ardından öğrenciler tarafından hazırlanan eserlerin yer aldığı serginin açılışını gerçekleştirdi. Açılışın ardından sergiyi gezen protokol üyeleri daha sonra bazı sınıfları ziyaret ederek öğrencilerle sohbet etti.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/atik-pil-ve-yag-toplama-kampanyasinda-dereceye-giren-okul-ve-ogrenciler-odullendirildi/icerik/2010 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.