Beypınar İlk ve Ortaokulu, “Şiirden Gönüllere” adlı şiir dinletisi düzenledi.

Beypınar İlk ve Ortaokulu, “Şiirden Gönüllere” adlı şiir dinletisi düzenledi.

Beypınar İlk ve Ortaokulu, “Şiirden Gönüllere” adlı şiir dinletisi düzenledi.

Beypınar İlk ve Ortaokulu, “Şiirden Gönüllere” adlı şiir dinletisi düzenledi. Doğa Koleji’nde düzenlenen programa Sivas Valisi Davut Gül, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Doğa Koleji Kurucusu Mustafa Eken, Şube Müdürlerimiz Mehmet Darıcı, Fahrettin Bülbül ve Anakız Yörük, Okul Müdürü Numan Kantar, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda daha sonra okul müdürü Numan Kantar, kısa bir selamlama konuşması yaptı. Kantar’ın ardından konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, “Duyguların ve düşüncelerin yapay kalıplara hapsedildiği bir çağda yaşıyoruz. Bu çağda insan, varlığın maddi yönüne ait bilgisini artırırken ruhi ve metafizik yönü ile bağını her geçen gün azaltmaktadır. İnsanoğlu, maddeye hâkim olmak gayesi ile çıktığı yolculukta kendisini maddenin sınırları ile sınırlandırmış, onun esiri olmuş; ruhu bir kenara bırakarak hakikate yüz çevirmiştir. Şiirden sanattan edebiyattan uzaklaşarak güzel deyince “popüler” olanı doğru ve iyi deyince “faydalı ve kârlı”  olanı anlar olmuştur. Bunca yanılgı arsında Beypınar ilk ve ortaokulumuzdan kendileri küçük yürekleri büyük bir grup yavrumuz seslendirecekleri şiirlerle ruha, gönle nüfuz etmeyi gaye edinmişlerdir.  Ben böyle güzel bir gayeye hizmet eden tüm öğrencilerimizi ve programa emek veren öğretmenlerimizi hepinizin huzurunda ayrı ayrı tebrik ediyorum.
Değerli misafirler, eskiler “Göl Yerinde Su Eksik Olmaz” demişler.  Âşık Ruhsatîlerin, Aşık Veysellerin, İsmetî’lerin memleketi Sivas’ımızda da pek çok şairimiz yetişmiş; yetişmeye de devam ediyor. Bu şairlerin torunları olan bu yavrularımız da kimi zaman şiir yazıyorlar kimi zaman da tıpkı bugün olduğu gibi  “Türkü Tadında Şiirler” okuyarak gönüllerimizi aydınlatıyorlar.
Onların bu yaşlarda sahneyle tanışması, kendilerini topluluklar önünde ifade etmesi elbette ki çok önemlidir. Belki ilkokul yıllarına dair pek çok bilgi unutulacak fakat bugün burada gerçekleştirilen şiir şöleni yıllarca hafızalarından silinmeyecektir. Bu açıdan da okullarımızda düzenlenen bu tür kültürel etkinliklerin oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.” İfadelerini kullandı.
 
Altınsoy, konuşmasının ardından Aşık Veysel’in “Senlik Benlik Nedir Bırak” adlı şiirini okudu. Program Beypınar İlk ve Ortaokulu öğrenci ve öğretmenlerinin seslendirdikleri şiir ve türkülerle sona erdi. Sivas Valisi Davut Gül, programın sonunda tüm öğretmen ve öğrencileri tebrik etti.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/beypinar-ilk-ve-ortaokulu-siirden-gonullere-adli-siir-dinletisi-duzenledi/icerik/2374 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.