Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan Okuma-Yazma Seferberliği kapsamında Sivas’ta okuma-yazma kursu açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan Okuma-Yazma Seferberliği kapsamında Sivas’ta okuma-yazma kursu açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan Okuma-Yazma Seferberliği kapsamında Sivas’ta okuma-yazma kursu açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan Okuma-Yazma Seferberliği kapsamında Sivas’ta okuma-yazma kursu açıldı.
Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzce gerçekleştirilen kurs programının açılışı Yunus Emre Ortaokulu’nda yapıldı. Programa Sivas Valisi Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, Şube Müdürlerimiz Mehmet Başcil ve Fehmi Tutkun ile öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.
Programda ilk olarak okuma yazma seferberliği kapsamında oluşturulan kurs sınıfının açılışı gerçekleştirdi. Vali Davut Gül, Başkan Sami Aydın, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ve protokol üyeleri daha sonra sınıfı ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet etti. Vali Gül ve protokol üyeleri daha sonra okul bahçesinde düzenlenen tören programına katıldı.
Halk oyunları gösterileri ile başlayan programın açış konuşmasını Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy yaptı. Altınsoy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan okuma-yazma seferberliğine Sivas’ta büyük katılım sağlandığını belirterek, bugün itibariyle il genelindeki katılım sayısının 2 ulaştığını söyledi.
Altınsoy; “Geçen yıl 800 kişiye okuma-yazma kurslarında belge vermiştik. Son 1 hafta içerisinde ise il merkezinde bin 71, toplamda ise 2 bin vatandaşımız okuma-yazma kursu için müracaat ettiler. Bunu ben çok büyük bir başarı olarak görüyorum. Şüphesiz bunda Sayın Valimizin diğer illerde olmayan özel teşviklerinin etkisi var. Umre hediyesinin olması, beyaz eşya ve diğer hediyelerin bulunmasının da teşvik edici bir unsur olduğunu düşünüyorum.” İfadelerini kullandı.
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, ise Vali Davut Gül’ün, okuma yazma kursu kapsamında gündeme getirdiği hediyelere aynı oranda belediye olarak da katkı sağlayacaklarını açıkladı.
Başkan Aydın, “Okuma-yazma seferberliğinin Sivas’ta inşallah yüzde 100’e ulaşmış bir şekilde sonuçlanmasını temenni ediyorum. Sivas’ın yüzde yüze ulaşması için şehir olarak ayrı bir seferberlik başlatıyoruz. Umre ödülleri, buna ilave olarak Sayın Valimiz 100 tane çeyrek altın dediler. 100 tane de biz ilave edelim, 200 olsun. Beyaz eşya dediler, ne kadar ihtiyaç varsa biz de ilave edelim. Dolayısıyla bu kurslara katılan bireylerimizin tamamına yakını güzel bir hediye kavuşsun. Sivas bir kültür, sanat şehri… Bu şehirde okuma-yazma oranı yüzde 99’a ulaşırsa biz üzülürüz. Hedefimiz yüzde 100’ü yakalamaktır”
Sivas Valisi Davut Gül, de Sivas’ta okuma-yazma oranının yüzde yüz olması gerektiğini belirterek, kampanyaya destek veren herkese teşekkür etti. Başkan Aydın’ın hediyelere sağlayacağı katkıdan dolayı da teşekkür eden Vali Gül, şu ifadeleri kullandı:
 “Belediye başkanımız da söyledi. Sivas’ta bizim yüzde 99’u kabullenmemiz mümkün değil. Bizim okuma-yazma oranımızın yüzde 100 olması lazım. Belirli sebeplerden dolayı okuyamamış olabiliriz. Kimi zaman babamız, kimi zaman kardeşimiz engel olmuş olabilir. Kimi zaman da şartlardan dolayı okuyamamış olabiliriz. Ama şimdi bir imkân var ve bu imkânı hepimiz çok iyi değerlendirerek okuma-yazma oranımızı yüzde 100’e çıkartmamız lazım. Burada, Kadı Burhaneddin Meclisleri diyoruz. İsteğimiz bütün çocuklarımızın Kadı Burhaneddin gibi yetişmeleri. Nasıl yetişecekler? Kadı Burhaneddin 4 yaşında ilim irfanla tanışmış. Bizim çocuklarımız bu yaşlarda onunla tanışsın istiyoruz. Edebiyatçı, sanatçı, devlet adamı olsun. Kendi ayakları üzerinde duran özgüveni gelişmiş çocuklar olsun. Bunu öğretmenlerimiz, velilerimizle, idarecilerimizle yapacağız. Sizin çocuklarınızın başarısı, sizi gururlandırdığı kadar bizi de gururlandırır. Ben Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Biz, 10 kişiye umre, 100 kişiye çeyrek altın, 100 kişiye de beyaz eşya dedik. Aynılarını belediye başkanımız söyledi. Bu şehide valiliğimiz, belediyemiz el ele verdiği müddetçe, yüzde 100’ü de yakalarız, daha iyi sonuçlar da yakalarız.” Dedi.
Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından Vali Davut Gül’e Türk Bayrağı hediye edildi. Vali Gül, daha sonra öğrencilerden oluşan mehteran takımı ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Vali Gül, Başkan Aydın ve Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy daha sonra okul bahçesine inşa edilen ek binada incelemelerde bulundu.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan-ve-esi-emine-erdoganin-himayelerinde-baslatilan-okuma-yazma-seferberligi-kapsaminda-sivasta-okuma-yazma-kursu-acildi/icerik/2454 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.