Cumhuriyet Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Akkaya, “Sivas Yazarlarıyla Buluşuyor” projesi kapsamında öğrencilerle bir araya geldi.

Cumhuriyet Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Akkaya, “Sivas Yazarlarıyla Buluşuyor” projesi kapsamında öğrencilerle bir araya geldi.

Cumhuriyet Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Akkaya, “Sivas Yazarlarıyla Buluşuyor” projesi kapsamında öğrencilerle bir araya geldi.

Cumhuriyet Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Akkaya, Milli Eğitim Müdürlüğümüzün yürüttüğü “Sivas Yazarlarıyla Buluşuyor” projesi kapsamında öğrencilerle bir araya geldi. Halis Gülle Anadolu Lisesi’nde düzenlenen söyleşi programına Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ve Şube Müdürümüz Ayhan Bülbül de katıldı.
 
Prof. Dr. Hüseyin Akkaya’nın hayat hikâyesini konu alan tanıtım filminin gösterime sunulmasıyla başlayan programda daha sonra Okul Müdürü Şaban Öcalan kısa bir selamlama konuşması yaptı. Öcalan’ın konuşmasının ardından öğrencilerle bir araya gelen Prof. Dr. Hüseyin Akkaya, şiirle tanışmasını ve şiirin hayatındaki önemini anlattı. Şiir ve edebiyata olan ilgisinin babasının da etkisiyle çocuk yaşlarda başladığını belirten Akkaya, öğrencilere kendi yazdığı ve şiirin önde gelen üstatlarının eserlerinden oluşan örnekler sundu. Okumayı çok sevdiğini, üniversite yıllarında aldıkları öğrenim kredisi ile arkadaşlarının İstanbul gezisine gittiğini, kendisinin ise kitap satın aldığını belirten Akkaya, kolilere koyup trenle Sivas’a getirebildiği kitapları sayesinde bugün akademisyen olarak görev yaptığını ve bu kitapların kendisine büyük katkı sağladığını söyledi. Bu konuda öğrencilere önemli tavsiyelerde bulunan Akkaya, daha sonra öğrencilerin sorularını yanıtladı.
Söyleşinin ardından konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, “Sivas Yazarlarıyla Buluşuyor Projemiz kapsamında Sivaslı yazarları, Sivas’ın değerlerini sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz. Değerli hocam da bizleri kırmayarak programımıza konuk oldular. Ben kendilerine katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum” Dedi.
Konuşmasında Eşrefoğlu Rumi’ye ait “Bir göz ki onun olmaya ibret nazarında, Ol düşmanıdır sahibinin baş üzerine” beytini paylaşan Altınsoy, “Bir göz baktığında bir şeyden ibret almıyorsa o göz ona düşmandır. Bunu şunun için söyledim; burada canlı bir şekilde bir edebiyatçıyı, şairi yazarı izledik. Bizim bundan ibret almamız gerekir. Hocam şiir ezberlemeyle ilgili taktikler verdi ama bunun herkes için ayrı bir şey olduğunu da söyledi. Ben, çok şiir ezberledim ve hepsini İstanbul’da belediye otobüsünde ezberledim. Bir yerden bir yere giderken, sağa sola bakmak yerine şiir ezberledim. Şimdi yeri geldiği zaman herhangi bir konuşma sırasında hemen aklıma geliyor. Ama o zaman şiir ezberlemek hocamın da söylediği gibi kolaydı. Şimdi çok istesem de zorlanıyorum. Bunu niye söylüyorum? Tam sizin yaşlarınız şiir ezberlenecek yaşlar. Cep telefonlarınızı kendiniz için dezavantajdan avantaja çevirebilirsiniz. İstediğiniz şiiri anında buluyorsunuz. Boşa vakit kaybetmek yerine birbirinize şiir gönderebilir, şiir ezberleyebilirsiniz.” İfadelerini kullandı.
 
Altınsoy konuşmasının ardından, ezbere şiir bilen iki öğrenciye Akkaya ile birlikte kitap hediye etti. Öğrenciler ise programa katılımlarından dolayı Akkaya’ya çiçek takdim etti. 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/cumhuriyet-universitesi-turk-dili-ve-edebiyati-bolumu-ogretim-uyesi-prof-dr-huseyin-akkaya-sivas-yazarlariyla-bulusuyor-projesi-kapsaminda-ogrencilerle-bir-araya-geldi/icerik/2193 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.