Destekler esnafımızı bir nebze olsun rahatlatacak

Destekler esnafımızı bir nebze olsun rahatlatacak

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal,  pandemi sürecinde mağdur olan esnafa destek olunması yönünde alınan kararların esnafı sevindirdiğini söyledi.
Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından koronavirüs destekleri kapsamında esnafa bazı destekler sağlanması için açıklama yaptığını ifade eden Sesob Başkanı Beşir Köksal, açıklamanın  ve alınan kararların esnafı bir nebze de olsa rahatlatacağını belirtti. 
Cumhurbaşkanımız tarafından açıklama KDV indirimi, kira ve hibe desteği, stopaj avantajı, turizm yükümlülüklerinin ertelenmesi gibi destekleri içeren paketin memnuniyetle karşılandığını vurgulayan Sesob Başkanı Köksal, “Pandemi sürecinden dolayı esnaf ve sanatkarlarımız Mart ayından itibaren zor bir süreç geçirmektedir. Bu süreçte hükümet tarafından bazı destekler oldu ama Cumhurbaşkanımızın yapmış olduğu açıklama zor durumda olan esnafımızı çok memnun etti.  İş yeri kira olan esnafımıza üç ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği sağlanacak  Hibe şeklinde verilecek doğrudan esnaf 1.000 TL destek ödemesinden taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi gibi kesimler faydalanacaktır. Yüzde 18’den yüzde 8’e indirilen iş yeri kiralama hizmetlerindeki KDV oranını 1 Haziran’a kadar yüzde 8 olarak uygulamaya devam edecek. Yıl sonuna kadar yüzde 20’den 10’a indirilen gayrimenkul kiralarındaki stopaj oranının uygulama süresini 1 Haziran’a kadar uzatılacak. Konaklamadan yeme içmeye, yolcu taşımacılığından bakım onarıma birçok sektörü kapsayan KDV indirimlerinin süresini 1 Haziran’a kadar uzatılacak.
Belediyelerin mülkiyet veya tasarrufunda bulunan taşınmazların, irtifak hakkı, kiralama ve benzeri kullanımından kaynaklanan bedellere indirim veya erteleme kararı alabilme imkanı sağlanacak. ” dedi. 
Ülkemizde ilk kez böyle bir karar alındığını vurgulayan Sesob Başkanı Köksal, kira yardımı ve hibe desteğinin özellikle mağdur olan küçük esnaf  için büyük önem arz ettiğini hatırlatarak kira stopaj desteğinin de sektörde sevinçle karşılandığını kaydetti. Köksal, esnafa yapılacak olan kira yardımı ve destekle ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek, en kısa sürede sonuçlanmasını ümit ettiklerini sözlerine ekledi 
Köksal, esnafa zor süreçte destek olan cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Bakanlara ve emeği geçenlere teşekkür etti.   
 
 

Bu sayfada yer alan bilgiler http://www.sivasesob.org.tr/HaberDetay/Destekler-esnafimizi-bir-nebze-olsun-rahatlatacak.html adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.