Dünyaca ünlü halk ozanı Âşık Veysel Şatıroğlu, ölümünün 45´inci yıldönümünde Kongre Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen programla anıldı.

Dünyaca ünlü halk ozanı Âşık Veysel Şatıroğlu, ölümünün 45´inci yıldönümünde Kongre Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen programla anıldı.

Dünyaca ünlü halk ozanı Âşık Veysel Şatıroğlu, ölümünün 45´inci yıldönümünde Kongre Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen programla anıldı.

Dünyaca ünlü halk ozanı Âşık Veysel Şatıroğlu, ölümünün 45´inci yıldönümünde Kongre Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen programla anıldı. Kadı Burhaneddin Öğrenci Meclisi Projesi kapsamında Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa; Sivas Valisi Davut Gül, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Şube Müdürümüz Mesnet Aras, Kongre Anadolu Lisesi Müdürü Fatih Sancılı, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açış konuşmasını Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy yaptı. Altınsoy, “Sivas’ımız çok zengin bir kültüre sahip. Şems-i Sivasi, Abdulvahabi Gazi Hazretleri, Zaralı Halil, Pir Sultan Abdal gibi Çok önemli değerlerimiz var. Dünyaca ünlü halk ozanımız Âşık Veysel de bunlardan birisidir. Âşık Veysel, görme yetisini sonradan kaybedip içine doğru seyahat eden büyük bir ozanımızdır. Babasının kendisine bir saz almasıyla gönül ve irfan gözü daha çok açılarak gönlünden geçenleri ve hissettiklerini dile getirmiş ve bizlere ölümsüz eserler bırakmıştır. Âşık Veysel’i bir kez daha hayırla yâd ederken onu topluma tanıtan, o dönemin Milli Eğitim Müdürü ve Sivas Lisesi Edebiyat Öğretmeni Ahmet Kutsi Tecer’i de hayırla yâd ediyorum.” İfadelerini kullandı.
Altınsoy’un konuşmasının ardından Sivas Valisi Davut Gül tarafından Kongre Anadolu Lisesi’nce düzenlenen Sivas temalı şiir okuma yarışmasına katılan okulların müdürlerine katılım belgeleri takdim edildi. Daha sonra yarışmada dereceye giren öğrenciler için ödül töreni düzenlendi. Yarışmanın birincisi Kongre Anadolu Lisesi öğrencileri Çağrı Yıldızeli ve Berru Özkaya, ikinci Sivas Lisesi öğrencisi Melike Bektaş ve üçüncü Atatürk Anadolu Lisesi öğrencisi Buse Akdağ’a ödüllerini Vali Gül takdim etti.
Ödül töreninin ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu ve Âşık Veysel’in hayatından kesitlerin yer aldığı kısa videolar gösterime sunuldu. Program, Kongre Anadolu Lisesi öğrenci korosunun mini konseri ile sona erdi.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/dunyaca-unlu-halk-ozani-sik-veysel-satiroglu-olumunun-45inci-yildonumunde-kongre-anadolu-lisesi-tarafindan-duzenlenen-programla-anildi/icerik/2514 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.