Dünyaca Ünlü Kanun Virtüözü ve Bestekâr Göksel Baktagir, Sultan Şehir Öğretmen Buluşmaları Programının Konuğu Oldu.

Dünyaca Ünlü Kanun Virtüözü ve Bestekâr Göksel Baktagir, Sultan Şehir Öğretmen Buluşmaları Programının Konuğu Oldu.

Dünyaca Ünlü Kanun Virtüözü ve Bestekâr Göksel Baktagir, Sultan Şehir Öğretmen Buluşmaları Programının Konuğu Oldu.

Sivas Valiliği himayelerinde gerçekleştirilen Sivas Kongresi’nin 100. Yılı Etkinlikleri ve Milli Eğitim Müdürlüğümüzce yürütülen 2023’e Doğru Eğitimde Değişim Dönüşüm Hareketi kapsamında Sultan Şehir Öğretmen Buluşmaları Programı düzenlendi. Programda Milli Eğitim Müdürlüğümüzün daveti üzerine Sivas’a gelen Dünyaca Ünlü Kanun Virtüözü ve Bestekâr Göksel Baktagir öğretmenlerle bir araya geldi.
Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda düzenlenen Programa Valimiz Salih Ayhan’ın eşi Zeynep Akkiraz Ayhan, Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, Şube Müdürlerimiz Hülya Bozbıyık ve Muhammed Alpaslan Ünal ile müzik öğretmenleri katıldı.
Program Savaşçı’nın selamlama konuşması ile başladı. Savaşçı, kanunu evrensel bir boyuta taşıyan, eserleri ve icra ettiği sanatı ile ülkemizi tüm dünyada başarılı bir şekilde temsil eden, bu gayretleri dolayısı ile müzik alanında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü ile taltif edilen saz ve söz üstadı Göksel Baktagir’i Sivas’ta misafir etmekten ve öğretmenlerle bir araya getirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Konuşmasında müziğin önemi ve Türk toplumundaki yerine değinen Savaşçı, “bizler aslında bir müzik medeniyetinin mensuplarıyız. Tarih boyunca kopuzu veya sazı elimizden düşürmemişiz. Hastalıkları tedavi etmede, manevi duyguları coşturmada Orta Asya’dan Selçukluya ve yine Osmanlıya kadar müziğin sağaltıcı gücünü kullanmışız. Avrupa’da delilerin, “İçlerinde şeytan var” denilerek yakıldığı ve cüzzamlıların ıssız adalara sürüldüğü bir dönemde bizler, hangi makamın hangi hastalıklara iyi geldiğini tespit etmiş ve şifahanelerde hastalarımızı musiki ile tedavi etmişiz. İşte böyle bir medeniyetin temsilcili olan bizler ve özellikle biz öğretmenler, müziğin ruhumuzu teskin eden gücünü bugün eğitimde her zamankinden daha fazla kullanmak zorundayız. Temennimiz odur ki eğitim sistemimizde yeni bir dönemin başladığı bu günlerde müfredatımızda musikiye daha çok yer verilsin ve başta biz öğretmenler olmak üzere toplumda müzik kültürü daha da zenginleşsin. Bu sayede de talebelerimizden nice Göksel Baktagirler yetişsin.” İfadelerini kullandı.
Savaşçı’nın konuşmasının ardından Baktagir, öğretmenlerle söyleşi gerçekleştirdi. Sanat hayatı, müziğe olan tutkusu, proje ve müzik çalışmaları, bestelediği eserler gibi birçok konuda samimi paylaşımlarda bulunan Baktagir, öğretmenlerin hem sanat hayatı hem de müzik alanında sorduğu sorulara cevap verdi. Sohbetine zaman zaman müzikle ara veren Baktagir, programın son bölümünde ise kendi bestelerine de yer verdiği unutulmaz bir müzik ziyafeti sundu.
Program Sonrasında Valimiz Salih Ayhan’ın eşi Zeynep Akkiraz Ayhan Baktagir’e teşekkür ederek plaket takdim etti. Savaşçı ise Baktagir’e eşlik eden müzisyenler Oray Yay ve Can Olgun’a plaket takdim etti.
 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/dunyaca-unlu-kanun-virtuozu-ve-bestekr-goksel-baktagir-sultan-sehir-ogretmen-bulusmalari-programinin-konugu-oldu/icerik/3501 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.