Eğitimde Sivas-i Hareketi Mümtaz Şahsiyetler Etkinliği” kapsamında Nuri Demirağ´ı Anma Programı düzenlendi.

Eğitimde Sivas-i Hareketi Mümtaz Şahsiyetler Etkinliği” kapsamında Nuri Demirağ´ı Anma Programı düzenlendi.

Eğitimde Sivas-i Hareketi Mümtaz Şahsiyetler Etkinliği” kapsamında Nuri Demirağ´ı Anma Programı düzenlendi.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları inşaatının ilk müteahhitlerinden, havacılık alanındaki çalışmaları ile ön plana çıkan Sivaslı iş adamı ve siyasetçi Nuri Demirağ için anma programı düzenlendi. Programa konuşmacı olarak katılan Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Mehmet Dervişoğlu Nuri Demirağ’ı anlattı.
Milli Eğitim Müdürlüğümüz adına “Eğitimde Sivas-i Hareketi Mümtaz Şahsiyetler Etkinliği” kapsamında Şehit Muhammed Onur Demir Anadolu Lisesi tarafından Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa katılım yoğun oldu. Anma programına Divriği Kaymakamı Mehmet Nebi Kaya, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Merih Dinçer, Milli Eğitim Müdür Vekilimiz Harun Tan, Maarif Müfettişleri Başkanımız Cengiz Atalay, Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Mehmet Dervişoğlu ve Milli Eğitim Şube Müdürlerimiz katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda açılış konuşmasını Milli Eğitim Şube Müdürümüz Fehmi Tutkun gerçekleştirdi. Konuşmasında Eğitimde Sivas-i Hareketi Projesi’ne değinen Tutkun, proje kapsamında gerek akademik anlamda gerek sosyal ve kültürel anlamda bir çok faaliyet gerçekleştirildiğini söyledi. Bu kapsamda yapılan çalışmalar sonucunda Sivas’ta 11 tane mümtaz şahsiyet belirlendiğini belirten Tutkun, bu mümtaz şahsiyetler için anma programları düzenlendiğini belirtti. Bu kapsamda Şemsi Sivasi Hazretleri ve Aşık Ruhsati için anma programları ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirildiğini belirten Tutkun şimdi ise Sivas’ın bir başka mümtaz şahsiyeti olan Nuri Demirağ için, anma programı düzenlendiğini kaydetti.
“KÜLTÜRÜNE VE ECDADINA SAHİP ÇIKAN MİLLETLER
EBEDİYEN VARLIKLARINI SÜRDÜRÜRLER”
Tutkun’un ardından konuşan Milli Eğitim Müdür Vekilimiz Harun Tan ise yüzlerce yıldır pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış kadim şehir Sivas’ta takdire şayan pek çok ismin olduğunu ve Nuri Demirağ’ın da bu isimler arasında yer aldığını söyledi. Bu isimlerin unutulmaması için gereken gayreti bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da göstereceklerini belirten Tan; “Kültürüne ve ecdadına sahip çıkan milletler ebediyen varlıklarını sürdürürler” dedi.  
Sözlerine Nuri Demirağ hakkındaki düşüncelerini dile getirerek sürdüren Tan, şu ifadeleri kullandı:
“Kimi insanlar vardır, ölümlerinin üzerinden yıllar geçse de onlar asla utulmazlar. Çünkü onları bizlere her daim hatırlatan fikirleri, eserleri ve mirasları vardır.  İşte vefatından yıllar sonra dahi hatırlanan; hatırlanmakla kalmayıp hayırla yâd edilen şahsiyetlerden birisi de şehrimizin yetiştirdiği önemli isimlerden Nuri Demirağ’dır.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak geçmişi gelecekle buluşturmak, gençlerimize kendi değerlerini hatırlatmak adına ‘Mümtaz Şahsiyetleri’ tanıtma çalışmaları başlatmıştık. Bu kapsamda daha önce şehrimizin medar-ı iftiharlarından Şemsi Sivasi ve Aşık Ruhsati’yi anmıştık. Bugün ise bu mümtaz şahsiyetlerden üçüncüsü olan Nuri Demirağ’ı anmak için bir araya geldik. Kendisi hem Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları inşaatının ilk müteahhitlerinden olması hem de ülkemizin inşasında büyük görevler üstlenmesi hasebiyle çok değerli bir isimdir. Türkiye’nin 10 bin km´lik demiryolu ağının 1250 km’lik bölümünün inşasını gerçekleştirmiş ve bu nedenle kendisine Mustafa Kemal Atatürk tarafından ‘Demirağ’ soyadı verilmiştir. Ayrıca Demirağ,  Türkiye’de ilk uçak fabrikasının kuruluşu, ilk sigara kağıdı üretimi, ilk yerli paraşüt üretimi gibi ilkleri gerçekleştiren, İstanbul Boğazı üzerine köprü yapılması, Keban’a büyük bir baraj yapılması düşüncelerini ilk kez gündeme getiren kişidir.
 İlimizdeki havaalanına adını veren Nuri Demirağ, özellikle havacılık sanayisinde başarıları ile anılmaktadır.  Kültürüne ve ecdadına sahip çıkan milletler ebediyen varlıklarını sürdürürler. Bizler de bu inançla İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak şehrimizin önde gelen isimlerini tanıma ve gençlerimize tanıtma anlamında ciddi çalışmalar yapıyoruz. Yüzlerce yıldır pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış kadim şehir Sivas’ımızda takdire şayan pek çok ismin olduğunu biliyoruz. Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu isimlerin unutulmaması için elimizden gelen gayreti göstereceğimizi bilmenizi isterim.” İfadelerini kullandı.
“DEMİRAĞ ÖRNEK BİR ŞAHSİYET”
Divriği Kaymakamı Mehmet Nebi Kaya ise konuşmasında Nuri Demirağ’ın hayatından kesitleri paylaşarak, Demirağ’ın sadece iş ve siyasi hayatıyla değil vatan sevgisiyle de örnek bir şahsiyet olduğunu söyledi. Demirağ’ın, Türkiye’yi kalkındırmak ve yerli üretim için bir çok proje geliştirdiğini belirten Kaya, “Nuri Demirağ’ın sadece uçak değil, Boğaz Köprüsü projesi, demiryolu müteahhitliği ve siyasi hayatı bizler için çok büyük bir referans olarak karşımıza çıkıyor.” Dedi.
Nuri Demirağ gibi önemli bir ismin hatırasını yaşatmak için Divriği’de çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirten Kaya, ilçede Demirağ’ın çocukluğunun da geçtiği Mühürdarzade Konağı´nda kültür ve sanat evi oluşturduklarını söyledi. Kültür sanat evinde Nuri Demirağ´ın hayat hikayesini, ticari hayatını, gerçekleştirmiş olduğu projeleri, inşa ettiği demir yolu ağlarını ve uçak üretimi ile siyasi hayatını konu alan materyallerin yer aldığını belirten Kaya, burada ayrıca Demirağ’ın silikondan yapılmış heykelinin de bulunduğunu söyledi.
DERVİŞOĞLU DEMİRAĞ’I ANLATTI
Kaya’nın konuşmasının ardından Nuri Demirağ’ı anlatan belgesel filmi gösterime sunuldu. Daha sonra ise Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Mehmet Dervişoğlu Nuri Demirağ’ı anlattı.
2007 yılında Demirağ’ı konu alan “Nuri Demirağ, Türkiye’nin Havacılık Efsanesi” adlı bir kitap çıkaran Dervişoğlu, konuşmasında Demirağ’ın, vatan sevgisi, azim ve kararlılığı, iş adamı ve siyasi kimliği hakkında önemli bilgiler verdi. Demirağ’ın Türkiye’ye kazandırdığı proje ve çalışmalara da değinen Dervişoğlu, yakın tarihe kadar Sivas’ta bile çok fazla tanınmayan Demirağ’ın isminin son dönemde ön plana çıkmasının sevindirici olduğunu söyledi. Demirağ ile ilgili kitabını yazmaya başlayıncaya kadar Kendisinin de onu tanımadığını belirten Prof. Dr. Dervişoğlu, vefatından yıllar sonra da olsa, ülkeye önemli katkılar sağlayan Demirağ’ın hem Sivaslılar, hem de siyasiler tarafından hatırlanması ve isminin yaşatılmasının önemli olduğunu söyledi. Dervişoğlu bu noktada Sivas Havaalanı’na Nuri Demirağ’ın adının verilmesinin çok önemli olduğunu kaydetti.
ÖĞRENCİLER DEMİRAĞ’I CANLANDIRDI
Dervişoğlu’nun konuşmasının ardından Divriği Hüsnü Aydın Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından Nuri Demirağ’ın hayatını konu alan tiyatro oyunu sahnelendi. Oyunda, Demirağ’ın çocukluğu, iş hayatındaki başarıları ve karşılaştığı zorluklar, siyasi hayatı ve projeleri anlatıldı.
 
Program tiyatro oyunu ile sona erdi.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/egitimde-sivas-i-hareketi-mumtaz-sahsiyetler-etkinligi-kapsaminda-nuri-demiragi-anma-programi-duzenlendi/icerik/1452 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.