EPALE National Support Services-NSS Projesi Sivas Bilgilendirme Toplantısı yapıldı.

EPALE National Support Services-NSS Projesi Sivas Bilgilendirme Toplantısı yapıldı.

EPALE National Support Services-NSS Projesi Sivas Bilgilendirme Toplantısı yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü sorumluluğunda yürütülen EPALE National Support Services-NSS Projesi Sivas Bilgilendirme Toplantısı yapıldı.
Avrupa Komisyonu ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen projenin Sivas etabı bilgilendirme toplantısı Buruciye Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Şube Müdürlerimiz Mesnet Aras ve Malik Erdoğan, HEM Müdürleri, yetişkin eğitimi ile ilgili öğretmenler, eğitimciler, gönüllüler, araştırmacılar ve akademisyenler katıldı.
Toplantının açış konuşmasını yapan MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, Yetişkin eğitimi veren kurum ve kuruluşları çevrimiçi bir platformda buluşturan EPALE projesinin önemine dikkat çekti. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü olarak gerçekleştirilen proje ve çalışmalara da değinen Altunel, şu ifadeleri kullandı:
“EPALE, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü olarak yürüttüğümüz 15’in üzerindeki projeden bir tanesi. Projenin başarılı bir şekilde yürütüldüğünü de gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. EPALE ortak bir platform. Hayat boyu öğrenme açısından alanda çalışma yapan çok sayıda kurum ve kuruluş var. Aynı zamanda AB nezdinde hayat boyu öğrenme çalışmaları daha çok sivil toplum kuruluşları üzerinden yapılıyor. Dolayısıyla onların yaptıkları işleri ortak platformda birbirleriyle paylaşması, güzel örneklerin yaygınlaştırılması ve dijital dünyanın bu kadar geliştiği bir dönemde aynı hataları tekrar etmemek ya da kaynakları israf etmemek adına çok güzel düşünülmüş, iyi projelendirilmiş bir platform. Dolayısıyla ben EPALE’nin Türkiye’de de Genel Müdürlüğümüz bünyesindeki ekibimiz tarafından çok başarılı bir şekilde yürütüldüğünü yakinen biliyorum. Daha da önemlisi EPALE konusunda ortak platformda en güçlü paylaşımlar AB nezdinde birincilikler aldığımız bir platform. Bu şu demek, projemiz hedef ve amaçları doğrultusunda planlandığı gibi yürüyor. Bu anlamda memnuniyetimi ifade ediyor, emeği geçen, katkısı olan arkadaşlara teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Halk eğitim faaliyetleri alanında Türkiye’nin Avrupa’ya göre daha iyi bir noktada olduğunu ancak, Türkiye’deki eğitim-etkileşim faaliyetlerinin kayıtlara düzenli olarak geçip istatistiki verilere yansımadığını belirten Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ise “Türkiye’de EPALE platformunda örnek teşkil edecek çok önemli, etkin çalışmalarımız var. Ancak, bu çalışmalar çeşitli kurumlarca resmi makamlarla işbirliği içerisinde yürütülmediğinden kayıt altına alınamıyor ve hayat boyu öğrenme istatistiklerimize yansımıyor. Oysa veriler sağlıklı bir şekilde sisteme işlenebilse Türkiye’nin hayat boyu öğrenme noktasında pek çok AB ülkesinden daha iyi bir düzeyde olduğu görülebilir. Burada STK’larımıza kurum ve kuruluşlarımıza önemli görevler düşüyor. Yaygın eğitim faaliyetleri kapsamında yürüttüğümüz çalışmaları EPALE gibi platformlarda paylaşmalı ve kayıt altına alarak resmiyet kazandırmalıyız” dedi.
Konuşmaların ardından Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tanıtım filmi ve EPALE tanıtım videosu gösterime sunuldu. Daha sonra proje tanıtım sunusu gerçekleştirildi. İki gün sürecek bilgilendirme toplantısında Swot grup çalışmaları ve sunumlarının yanı sıra alanında uzman akademisyenler Prof. Dr. Osman Samancı ve Yrd. Doç. Dr. Ömer Yılar tarafından “Yetişkin Eğitimi” ve “Okur Yazarlık” konularında sunumlar yapılacak.

 
 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/epale-national-support-services-nss-projesi-sivas-bilgilendirme-toplantisi-yapildi/icerik/2171 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.