Sivas'ın en etkili firma rehberi. - 01.12.2023

Fatih ve İstanbul

Ünal Doğan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 4 makalesi bulunuyor.

Bu hafta sonu yine bir program dolayısı ile şehir dışında bulundum.

Tüm dünyanın gözü üzerinde olan eşsiz boğazıyla İstanbul.

Tarih kokan güzel bir şehir, tabi İstanbul’a değer katan birçok şey var ama en gözdesi Ayasofya ve Sultan Ahmet Camii Karşı karşıya Muhteşem bir öykü, bizlerde Ayasofya önünde güzel bir sema programı icra ettik ve katılma fırsatımız oldu tarihi bir hatıra oldu bize.

İstanbul’da birkaç yer gezmeden olmazdı değil mi tarihin akışına yön veren sultanlar varken. Öncelikle Fatih Camii de bulundum ve Fatih Sultan Mehmet Han Türbesini de ziyaret etme fırsatım oldu. Gerçekten duygu yüklü huzur dolu bir mekân, düşünsenize 1453 de İstanbul’u fetih ile şereflenen Peygamber Efendimizin hadisine mazhar olan büyük bir komutan orada ve kabri başındasınız ne düşünürsünüz bilmiyorum. Ben çok güzel şeyler düşündüm ve hayal ettim. O’nun döneminde olmak vardı bana göre yanında fetihlere koşmak ve o askerler ile İstanbul’u fetih için koşmak ya da o yolda şehit olabilmek. Kim bilir ne güzellikler ve tabi zorluklar da kolay olmadı olamazdı da ama çok kutlu bir görev ve Fatih Sultan Mehmet Han bunu başarmış ne mutlu.

Bizlere bu güzel şehri hediye etmişler Allah onlardan razı olsun.

“İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan; o ordu ne güzel ordudur! Hz. Muhammed (s.a.v.)

Ayasofya İstanbul’un diğer sembollerinden ve tüm insanların yerli yabancı ziyaret ettiği muhteşem bir mimari. İstanbul’un fetihi ile değer kazanmış Fatih Sultan Mehmet Han ile Camii olmuş muhteşem bir yapı tarih kokuyor adeta karşısında da aynı güzellik ve ihtişamla Sultan Ahmet Camii.

Girip dua etmek namaz kılmak bizlere de nasip oldu Elhamdülillah. Rabbim bu güzel hizmetlere devam etmeyi ve buralarda hizmet etmeyi devletimize her zaman nasip ve müyesser eylesin. Milli birlik ve beraberliğimizi daim etsin.

İstanbul’da nice sultanlar var Eyüp Sultan Hazretleri, Aziz Mahmut Hüdai Hazretleri ve niceleri Hepsi bir değer ve manevi havuz. Allah hepsinden razı olsun.

Sultan II. Abdülhamit Han’ın Kabri de Sultanahmet Camii civarına yakın ve onu da ziyaret etme fırsatım oldu. Osmanlı devletinin son padişahı ve muhteşem bir âlim Allah ondan razı olsun. Bulunduğu Sultan II. Mahmud Türbesinde birçok kabir var paşalar, sultanlar, kadın efendiler insan orada vefat tarihlerine baktığın zaman 1300 – 1400 insan düşünmeden edemiyor ne güzel insanlar gelip geçmiş bu diyarlardan hoş bir seda bırakma arzusu ile bu vatanı emanet etmişler belki de ne zorluklarla. Allah hepsinin Mekânını Cennet eylesin.

İstanbul çok büyük bir şehir ve çok kalabalık maneviyat anlamında gidebileceğin çok kapı olduğu gibi her istediğini bulabileceğin bir şehir iyisi de kötüsü de.

Metrolar da Marmaray da toplu taşımada sürekli insanlar bir koşturma içerisinde büyük şehir de olmak çok stresli bana göre. Gençlerimiz maşallah çok ama tabi bunları en güzel şekilde Fatih’in torunları yapabilmek hani diyor ya ezgi de “ Fatih’in İstanbul’u Fethettiği yaştasın “ işte gençlerimize bu bilinci vermek Fatih’e yakışır bir nesil için herkese çok büyük görevler düşüyor.

Selam ve dua ile…

YAZARIN SON YAZILARI
Fatih ve İstanbul - 7 Ekim 2023
Teslimiyet - 28 Eylül 2023
Sevgi bağı - 15 Eylül 2023
Es-selam - 13 Eylül 2023
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Bildirimleri Aç TAMAM Hayır Teşekkür Ederim