Gazi Osman Paşa İlkokulu, Kadı Burhaneddin Öğrenci Meclisi Projesi kapsamında “Tarihi ve Mümtaz Şahsiyetleri Nesillerimize Nasıl Tanıtmalıyız” konulu panel düzenledi.

Gazi Osman Paşa İlkokulu, Kadı Burhaneddin Öğrenci Meclisi Projesi kapsamında “Tarihi ve Mümtaz Şahsiyetleri Nesillerimize Nasıl Tanıtmalıyız” konulu panel düzenledi.

Gazi Osman Paşa İlkokulu, Kadı Burhaneddin Öğrenci Meclisi Projesi kapsamında “Tarihi ve Mümtaz Şahsiyetleri Nesillerimize Nasıl Tanıtmalıyız” konulu panel düzenledi.

Gazi Osman Paşa İlkokulu, Kadı Burhaneddin Öğrenci Meclisi Projesi kapsamında “Tarihi ve Mümtaz Şahsiyetleri Nesillerimize Nasıl Tanıtmalıyız” konulu panel düzenledi. Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde gerçekleştirilen panele Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, Şube Müdürümüz Mehmet Başcil, Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı, akademisyenler, STK başkanları, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
Programın açış konuşmasını Okul Müdürü Hasan Koçak yaptı. Koçak’ın ardından konuşan Mili Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, programın düzenlenmesinde emeği geçenlere ve panele katılan akademisyenlere teşekkür etti.
Altınsoy, “Kişilik gelişiminde birçok faktör rol almaktadır. Bunlar, mizaç özellikleri, karakter özellikleri, anne-babanın kişiliği ve tutumu, topluma ait değerler olarak sıralanabilir. Doğru ve zamanında sunulan mesajlar, çocuğun kişiliğinin gelişmesinde çok önemli bir yere sahiptir. Anne-babaların da üzerinde en fazla durduğu husus şüphesiz, çocuklarının sağlam karakterli olmasıdır. Doğruluk, dürüstlük, cesaret, fedakârlık, vatanseverlik, yardımseverlik, sorumluluk, vefa, sabır, azim, hak ve hukuka dikkat gibi çeşitli vasıflar ideal karakteri oluşturmaktadır. Çocuk bu vasıfları; anne-babasından görerek, anlatılanları dinleyerek ve eğitim sürecinde aktarılanları özümseyerek belli bir ölçüde kazanır. Bu özellikleri kazandırmada daha farklı ve yararlı yöntemler de kullanılabilir. Bu yöntemlerden biri de, tarihimizdeki mümtaz şahsiyetlerin örnek alınmasıdır.
Tarihimizdeki şahsiyetlerin özelliklerinden, bizlerin ve yeni yetişen neslin haberdar olması hayati önem taşımaktadır. Bu meyanda Milli Eğitim Bakanlığımız “Değerler Eğitimi” başlığı altında çok verimli çalışmalara zemin hazırlamıştır. Değerler eğitimi duyusal boyutu yoğun olan bir alan olduğu için rol modellerden yararlanma en etkin sonuç alınabilecek bir yöntemdir. Tarihimiz de bu açıdan son derece zengindir; kimi cesareti, kimi fedakârlığı, kimi sadakati ile şöhret bulmuş büyüklerimiz vardır. Öyleleri vardır ki, isimleri anıldığında karakteri akla gelir: Hz. Ebu Bekir’in sadakati, Hz. Ömer’in adaleti, Farabi’nin çalışkanlığı, Mevla’nın hoş görüsü, Alparslan’ın yiğitliği, Fatih’in cesareti, Abdulhamit Han’ın dehası, Gazi Osman Paşa’nın kahramanlığı, Mehmet Akif ‘in samimiyeti.  Bu şahsiyetlerin layıkıyla tanıtılması, çocuklarımızın onları örnek almasını sağlayacaktır. Bu durum çocuklarımızın karakterini güzelleştirecektir. Neticede, Geleceğin Büyük Türkiye’sinin inşa ve ihyasında nesillerimiz daha başarılı işlere imza atacaklardır.” İfadelerini kullandı.
Altınsoy’un konuşmasının ardından CÜ Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı’nın moderatörlüğünde “Tarihi ve Mümtaz Şahsiyetleri Nesillerimize Nasıl Tanıtmalıyız” konulu panel gerçekleştirildi. İki oturum olarak düzenlenen panelin ilk oturumuna konuşmacı olarak CÜ Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bozdoğan, Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Abdullah Kaya ve Gazi Osman Paşa İlkokulu Müdür Yardımcısı İlhan Ege katıldı. Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, panelin sonunda konuşmacılara plaket takdim etti.
 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/gazi-osman-pasa-ilkokulu-kadi-burhaneddin-ogrenci-meclisi-projesi-kapsaminda-tarihi-ve-mumtaz-sahsiyetleri-nesillerimize-nasil-tanitmaliyiz-konulu-panel-duzenledi/icerik/2565 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.