HafiK Kaymakamından Sesoba ziyaret

HafiK Kaymakamından Sesoba ziyaret

Mağdur esnafa kolaylık sağlanacak
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal,  Kovid-19 salgını ile mücadele nedeniyle alınan tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile Faaliyeti tamamen durdurulan işyerlerinin  mücbir sebep hali ilan edildiğini söyledi.
25 Ocak tarihi itibariyle 31375 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 524 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile  mücbir sebep süresinin 1  Aralık 2020 tarihi itibariyle başladığını  ve anılan işyerlerinin açılmasına izin verilen ayın sonuna kadar devam edeceğini dile getirdi.
Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, “ Mücbir sebep  halinden yararlanacak  olan işyerlerinin  İçişleri Bakanlığı  genelgesi ile faaliyeti geçici olarak tamamen durdurulan  hamamlar, yüzme havuzları, Sauna, sinema salonu, masaj salonları, kahvehane, kıraathane,  kır bahçesi, çay bahçesi, internet kafe, internet salonları, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve halı sahalar  mücbir sebep kapsamında Aralık 2020 ayından itibaren katma değer vergisi beyannamelerle, muhtasar beyannameler, muhtasar ve prim hizmet beyannameleri,  ile Ba ve Bs formlarını  mücbir sebep halinin sona erdiği aylı takip eden ayın ilgili günlerinde vereceklerdir. Bu beyannamelere ait ödemeleri de beyanname dönemine göre sırasıyla  her dönem için takip eden aylarda yapılacaktır.
Belirlenen işyerlerinin  Mart ayı içerisinde açılmasına izin verilmesi halinde 2020/Kasım, 2020/Aralık , 2021/Ocak ve 2021/Şubat  dönemlerine ait KDV beyannameleri ile aynı dönemlere ilişkin  “ Form Ba-Sa” bildirimleri Mart ayı KDV beyannamesi ile birlikte 26/42021 günü sonuna kadar verilecektir. Bu beyannamelere ait vergilerin ödeme süreleri de 2020/Kasım  dönemi için 31 Mayıs 2021’de 2020/Aralık dönemi için 30 Haziran 2021’de , 2021/Ocak dönemi için de 2 Ağustos 2021’de ve 2021/Şubat  dönemi için ise 31 Temmuz 2021 tarihinde olacaktır”dedi. 
BORCU BULUNAN ESNAFLARIMITZ HASTANELREDEN FAYDALANACAK 
Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, teşkilatımızın girişimleri sonucunda 23.1.2021 tarih ve 31373 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 3432 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile Genel Sağlık Sigortası ve Bağ-Kur prim borcu bulunanların 31.12.2021 tarihine kadar devlet hastaneleri ve devlet üniversitesi hastanelerindeki sağlık hizmetlerinden faydalanacağını açıkladı. 
KOOPERATİF KREDİLERİ ERTELENECEK
 Sivas Esob Başkanı Beşir köksal, Halk Bankası aracılığı ile  esnaf ve sanatkarlara kullandırılan  Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli kredilerin de 1 Ocak 2021-30 Haziran 2021 arası 6 aylık dönemde ödenmesi gereken kredi taksitlerinin de ertelenmesi için Cumhurbaşkanımızın açıklama yaptığını ve Cuma günü toplantı yapılarak ayrıntıların açıklanacağını da müjdeledi 
 
DEVAMI

Bu sayfada yer alan bilgiler http://www.sivasesob.org.tr/HaberDetay/HafiK-Kaymakamindan-Sesoba-ziyaret.html adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.