Hayırsever Lütfi Abay İlkokulunda Oluşturulan Engelsiz Sınıflar ve Oyun Parkının Açılışı Gerçekleştirildi.

Hayırsever Lütfi Abay İlkokulunda Oluşturulan Engelsiz Sınıflar ve Oyun Parkının Açılışı Gerçekleştirildi.

Hayırsever Lütfi Abay İlkokulunda Oluşturulan Engelsiz Sınıflar ve Oyun Parkının Açılışı Gerçekleştirildi.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Sosyal ve Çevresel Programlarınca Finanse edilen, MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Serebral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV) arasında imzalanan protokol kapsamında uygulanan; “Doğudan Batıya Engelsiz Hayat Projesi” kapsamında Sivas Hayırsever Lütfi Abay İlkokulunda engelsiz sınıflar ve oyun parkı oluşturuldu. Okula kazandırılan engelsiz sınıflar ve oyun parkı için açılış programı düzenlendi. Programa MEB Özel Eğitim ve Kaynaştırma Daire Başkanı Fikret Yılmaz, Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, SERÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Gürkan, TANAP Kıdemli Yatırım Uzmanı Duygu Doğan, ilgili kurum ve kuruluşların yöneticileri ile öğrenci ve veliler katıldı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda serebral palsi ile ilgili kısa bir film gösterime sunuldu. Daha sonra bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, okul bünyesinde oluşturulan engelsiz sınıflar ve oyun parkının hayırlı uğurlu olmasını diledi.
Sivas’ta özel eğitim alanında yapılan çalışmalara değinen Savaşçı, şu ifadeleri kullandı:
“Özel Eğitim Öğrencilerimizin eğitilmesinde, öğretmen faktörü elbette çok önemli. Fakat eğitimcilerimizin hizmetlerini kolaylaştıran, onlara farklı çalışma alanları sunan sınıfların, dersliklerin ve atölyelerin oluşturulması da en az bunun kadar önemlidir.  Bugün burada açılışı gerçekleştirilecek engelsiz sınıf ve oyun parkı öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin özel eğitim alnında farklı, özgün çalışmalar yapma ihtiyacına cevap vermesi bakımından oldukça önemlidir.
İlimiz genelinde çeşitlik okullarda toplam 2 bin 420 kaynaştırma öğrencimiz bulunmaktadır. Bu öğrencilerimizde bin 221’i destek eğitim odalarında eğitimlerine devam etmektedir.
Eğitimde feda edilecek bir tek ferdimiz dahi yoktur. Devletimiz elhamdülillah çok güçlü bir devlet. Son zamanlarda eğitim ihtiyacı olan her bireye bir şekilde ulaşıyoruz. Okula gelme imkânı olmayan öğrencilerimizi okullarımıza taşıyoruz. Taşıma hizmetinden yararlanamayacak durumda olan öğrencilerimize ise evde eğitim hizmetleri sunuyoruz. Bu kapsamda 74 öğrencimiz evde eğitim hizmetlerinden yararlanmaktadır. Bu dönem hastanede eğitim hizmetinden yararlanan öğrencimiz olmamakla birlikte ihtiyaç halinde öğrencilerimizin hastanede eğitimlerine de devam ediyoruz. 
Ben bugün burada açılışını yapacağımız engelsiz sınıf ve oyun parkının özel eğitim hizmetlerine yeni bir soluk getirmesini temenni ediyor, emeği geçen SERÇEV ve TANAP yetkilileri başta olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.”
Savaşçı’nın ardından konuşan SERÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Gürkan ise derneğin kuruluş hikâyesi, faaliyetleri ve sosyal sorumluluk projeleri hakkında bilgiler verdi. TANAP’ın finanse ettiği “Doğudan Batıya Engelsiz Hayat Projesi” ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Gürkan, proje kapsamında; ailelere yönelik eğitim seminerleri, bölge halkına ve yerel karar alıcılara yönelik farkındalık seminerleri verileceğini söyledi. Gürkan, aynı zamanda 8 ilde toplam 8 okul ve oyun parkının engelsiz hale getirilmesi, okullarda veli bekleme odası yapılarak, çocukları okulda eğitim alırken ebeveynlerin kendine ayrılmış alanda kaliteli zaman geçirmesi, ihtiyacı olan çocuklara tekerlekli sandalye verilmesi ve bölge halkının bu konu da bilinçlendirilmesinin amaçlandığını söyledi.
Daha sonra konuşan MEB Özel Eğitim ve Kaynaştırma Daire Başkanı Fikret Yılmaz ise MEB’in özel eğitim alanında ülke geleninde gerçekleştirdiği proje ve çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ülke genelinde özel eğitim için oluşturulan fiziki imkânlar ile okulda, evde ve hastanede eğitim verilen öğrenci sayıları hakkında bilgiler veren Yılmaz, engellerin ancak eğitimle aşılabileceğine vurgu yaptı. Bu noktada devlet, sivil toplum örgütleri ve girişimciler olarak el ele verilmesi gerektiğini belirten Yılmaz, SERÇEV ve TANAP’a gerçekleştirdikleri proje ve çalışmalar dolayısıyla teşekkür etti. Yılmaz, Hayırsever Lütfi Abay İlkokulu bünyesinde oluşturulan engelsiz sınıflar ve oyun parkının hayırlı uğurlu olmasını diledi.
Yılmaz’ın ardından konuşan TANAP Kıdemli Yatırım Uzmanı Duygu Doğan da TANAP projesi hakkında kısa bir bilgi verdi. TANAP’ın sosyal ve çevresel yatırım programları hakkında da değerlendirmelerde bulunan Doğan; SERÇEV tarafından uygulanan “Doğudan Batıya Engelsiz Hayat Projesi”ne 5.2 milyon lira hibe desteği sağlandığını söyledi. Doğan; proje ile TANAP boru hattı güzergâhındaki aralarında Sivas’ın da bulunduğu 8 ilde yaşayan serebral palsili bireylerin eğitim ve sosyal hayata katılımları için fiziksel iyileştirmelerin yapılmasının hedeflendiğini kaydetti.
Konuşmaların ardından, okula kazandırılan engelsiz sınıflar ve oyun parkının açılışı gerçekleştirdi. Açılış kurdelesini öğrencilerle birlikte kesen Yılmaz, Savaşçı, Gürkan ve Doğan, daha sonra sınıfları ve oyun parkını gezerek incelemelerde bulundu.
 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/hayirsever-lutfi-abay-ilkokulunda-olusturulan-engelsiz-siniflar-ve-oyun-parkinin-acilisi-gerceklestirildi/icerik/3902 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.