İhsan Katurman Anaokulu hizmete açıldı.

İhsan Katurman Anaokulu hizmete açıldı.

İhsan Katurman Anaokulu hizmete açıldı.

Sivas’ta hayırsever desteğiyle eğitime kazandırılan okullara bir yenisi daha eklendi. Yüceyurt Mahallesi’nde hayırsever Gülseren Katurman’ın merhum eşi İhsan Katurman adına yaptığı bağışla iç tefrişatı ve onarımı yapılan anaokulu için açılış töreni düzenlendi.
İhsan Katurman Anaokulu’nun açılış törenine Sivas Valisi Davut Gül, Hayırsever Gülseren Katurman ve aile üyeleri, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Şube Müdürümüz Mehmet Başcil, Okul Müdiresi Ebru Kupçuk, STK temsilcileri, okul müdürleri, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açış konuşmasını Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy yaptı.
Altınsoy, “İçinde bulunduğumuz bina geçmişte milli eğitim müdürlüğü adına birçok faaliyet ve hizmetlere kucak açmış bir yerdi. Daha sonra başka bir kuruma verilmişti ama sonra tekrar Milli Eğitim Müdürlüğümüze verildi. Bina bu süreçten sonra yeniden düzenlendi. Sayın Valimizin yoğun gayreti ve Gülseren hanımefendinin desteğiyle okulumuz fiziki anlamda güzel bir noktaya geldi. Biliyorsunuz, okul çok önemli. Bir okul açan bir hapishane kapatır. Ama okul öncesi eğitim günümüzde daha önemli ve anlamlı hale gelmiştir. Sivas’ta okul öncesi eğitimde okullaşma oranını yüzde 99’a çıkarttık. Çünkü bunun önemine inanarak köy köy, kapı kapı dolaşarak herkesin kayıt olmasını ve okula devamlılığını sağlamaya çalıştık. Ben, hayırseverimiz Gülseren Katurman hanımefendiye ve Sayın Valimize teşekkür ediyorum.” Dedi.
Hayırsever Gülseren Katurman ise “Eşim de bir öğretmendi. 30 yıl emeği var milli eğitime o nedenle böyle bir hayır yaptığım için çok mutlu ve gururluyum. Sayın Valimiz böyle bir hayrı yapmama vesile oldu. Hepinize teşekkür ediyor, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.
Daha sonra konuşan Sivas Valisi Davut Gül ise Sivas’taki eğitim yatırımlarına değindi. Vali Gül; “Milli eğitimde de diğer kamu yatırımlarında da birçok farklı iş yapıyoruz ama bunların içerisinde en önemlileri hayırseverler tarafından yapılan işlerdir. Sivas’ın her köşesinde ya okul, ya pansiyon, ya da kapalı spor salonu yapılıyor. Şuan itibariyle Sivas’ta Milli Eğitim Bakanlığı’nın toplam eğitim yatırımları 500 milyon liranın üzerinde. 17 tane kapalı spor salonu yapılıyor. Bunun 14 tanesi merkez, tanesi ise ilçelerde.” Dedi.
Hayırsever Gülseren Katurman ile yine bir hayır vesilesi ile tanıştıklarını ve bu buluşmanın bir başka hayra vesile olduğunu belirten Vali Gül, Katurman’a eğitime verdiği destekten dolayı teşekkür etti.
Vali Gül şu ifadeleri kullandı:
“Gülseren teyze, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na bir bağışta bulunmuştu ve biz de onun belgesini hanımefendi ile birlikte evinde vermek için gitmiştik. Kendisi ‘ben bir hayır daha yapmak istiyorum bu konuda ne yapılabilir?’ dedi. Biz de kendisine alternatifleri gösterdik ve böyle bir şeyin üzerinde mutabık kaldık. Eşinin adının verildiği bir okul olmasını istemişti. Çok da güzel oldu. İnşallah, mevsim şartları normalleştiğinde bahçe düzenlemesi de yapılarak Sivas güzide anaokullarından bir tanesi olacak.
Okul öncesi okullaşma oranında yüzde 99’u yakaladık. Amacımız yüzde 100 olması. Ondan da daha önemlisi şuan biz haftada bir bile olsa gelen öğrencilerimizi kayıt olarak tutuyoruz. Bunun haftada 5 gün gelmesi, aldığı eğitimin daha kaliteli olması, birinci sınıfa geçerken yaşıtlarından geride kalmamasını arzu ediyoruz.” Dedi.
Hayırsever Gülseren Katurman’a teşekkürlerini ileterek İhsan Katurman Anaokulu’nun hayırlı uğurlu olmasını dileyen Vali Gül, daha sonra okulun şeref defterini imzaladı. Vali Gül, daha sonra hayırsever Gülseren Katurman ve Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ile birlikte açılış kurdelesini kesti.
Alışın ardından Katurman ve Altınsoy ile birlikte sınıfları ziyaret eden Vali Gül, öğrencilere çeşitli hediyeler dağıttı.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/ihsan-katurman-anaokulu-hizmete-acildi/icerik/2486 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.