İlk ders zili çaldı, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı başladı.

İlk ders zili çaldı, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı başladı.

İlk ders zili çaldı, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı başladı.

Sivas’ta 2017-2018 eğitim-öğretim yılı açılışı ve İlköğretim Haftası kutlama programı yeni hizmete açılan Karşıyaka İlkokulu’nda gerçekleştirildi.
 
Okul bahçesinde düzenlenen programa Sivas Valisi Davut Gül ve eşi Gülden Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın, Vali Yardımcıları Zihni Yıldızhan ve Mehmet Nebi Kaya, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Dursun Yıldırım ve Şube Müdürümüz Ayhan Bülbül katıldı. Vali Gül ve beraberindeki protokol üyeleri program kapsamında yeni Karşıyaka İlkokulu’nun açılışını da yaptı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda 3-A sınıfı öğrencileri Harun Soytepe ve Ömer Faruk Kurt “Okulum” ve “İlk Tören” adlı şiirleri seslendirdi. Daha sonra Kazım Karabekir Paşa Ortaokulu halk oyunları ekibi gösteri sundu. Gösterinin ardından 1-B sınıfı öğrencilerinden Ebrar Malatyalı “İlköğretim Haftası” adlı şiiri okudu.
Daha sonra bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, sözlerine 2017-2018 eğitim-öğretim yılının hayırlı uğurlu olmasını dileyerek başladı.
Altınsoy, “Bildiğiniz gibi Türkiye’nin tüm vilayetlerinde, tüm okullarında temel eğitim ve öğretimine başlamış bulunuyoruz. İlimiz de yaklaşık 120 bin öğrenci, 9 bin öğretmen, 6 bin 250 derslik ve 600 okulda bugün iş başı yapmış bulunmaktadır. Yaz tatili boyunca hem devam eden okul inşaatlarımızın tamamlanması hem de okullarımızın eksikliklerinin giderilmesi için çok büyük çalışmalar yaptık. Bu kapsamda bugün burada açılışını yaptığımız Karşıyaka İlkokulumuzda inşaatı tamamlanan okullarımızdan birisi. Şuanda hem temel eğitimde hem de ortaöğretimde yaklaşık 70 okulumuzun inşaatı devam etmektedir. Bu okulların bazıları burada olduğu gibi bugün açıldı, bazıları birkaç ay içerisinde bazıları ise daha sonraki süreçte açılacak. Aynı zamanda 200’e yakın okulumuzda da yaz tatilinde bakım ve onarım çalışmaları yapılacak. Dolayısı ile burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
Değerli öğretmenlerimiz bildiğimiz gibi eğitim öğretim bir bütündür ve eğitim öğretimin bütün yükü sizlerdedir. Bu sene birçok yenilik ile yeni eğitim öğretim yılına başlıyoruz. En başta müfredat değişikliği yapıldı. Birçok alanda sadeleştirme yapıldı, bazı konular tekrarla çıkarıldı ama müfredatlar ne olursa olsun müfredat bir çerçevedir esas alan öğretmenlerimiz ve sizlersiniz. O nedenle de şunu söylüyoruz ve inanıyoruz ki Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylemiş olduğu “Fikri Hür Vicdanı Hür nesiller yetiştirmek bizlerin boyun borcudur. Biz öğrencilerimizin akademik başarılarının yanında diğer başarılarını mutlu olmalarını eğitim öğretimi bir bütün olarak düşünüp hem de eğitime ağırlık vermelerini temenni ediyoruz.
Sevgili veliler okul aile birliği ile işbirliği çok önemlidir. Sizler okulumuzda ne kadar işbirliği halinde olursanız çocuklarımızın yetişmesi de o kadar önemli olacaktır. Okullarımız sizlerin de katkılarıyla daha iyi noktalara gelecektir. O nedenle sizlerden istirhamımız okullarda öğrencilerinizle beraber öğretmenlerimizle ve müdürlerimizle iletişiminizi kesmemeniz ve okulu bir bütün olarak düşünerek hep beraber eğitim öğretime katkı sağlamanızdır. Değerli öğrencilerimiz sizler var olduğunuz için bizler buradayız sizler bizim yarınlarımızsınız hepimiz sizler için çalışıyoruz fakat sizlerden de istirhamımız; ülkemizin geleceği için çalışmak, başarılı ve düzenli çalışarak geleceğe daha düzenli Türkiye ye kavuşmaktır.” İfadelerini kullandı.
Altınsoy’un ardından konuşan Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ise yeni eğitim öğretim yılının ve yeni hizmete açılan Karşıyaka İlkokulu’nun hayırlı uğurlu olmasını diledi.
Aydın; “2017-2018 eğitim-öğretim yılının hem öğrencilerimiz, hem öğretmenlerimiz hem de velilerimiz için başarılı geçmesini, hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bugün bu güzel heyecanı birlikte yaşıyoruz. İkinci heyecanımız ise bölgemize yeni kazandırılan yeni okulumuzun açılışını gerçekleştirdiğimiz için yaşıyoruz. Bu okulumuzu bölgemize ve ilimize kazandıran başta hükümetimiz ve hemşerisi olmaktan büyük mutluluk duyduğumuz Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz, Valimiz, Milli Eğitim Müdürümüz ve emeği, katkısı olan her bir kişiye şükranlarımı, teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.
Başkan Aydın’ın ardından konuşan Sivas Valisi Davut Gül, ülke genelinde ve Sivas’ta eğitim alanında yapılan yatırımlara değindi.
Vali Gül; “2017-2018 eğitim öğretim döneminin Sivas’ımıza, ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum. Bugün hem öğrencilerimiz hem velilerimiz için önemli bir gün. Biliyorum ki sizin en kıymetliniz evlatlarınız ve onlar için en iyi, en kaliteli eğitimi istiyorsunuz. Devlette sizin bu beklentinize cevap vermek için hem ülke genelinde hem de Sivas’ta bunu karşılamaya çalışıyor. Sivas’ta yaklaşık 120 bin öğrencimiz, 9 bine yakın öğretmenimiz var. Öğretmenlerimizin temel amacı öğrencilerimize iyi eğitim vermek ve sizlerin beklentilerini karşılamak. Çok şükür devletimizin sağladığı imkânlar çok fazla. Eskiden okullar açıldığında 3-4 ay kitaplar aranırdı. Şimdi içeriye girdiğinizde her çocuğunuzun kitapları masasının üzerinde, size hiçbir maddi külfeti olmadan çocuklarınız kitaplarına kavuşacaklar. Bunun yanında okullar, derslikler yapılıyor. Ama bu dersliklerin her biri geçmiş zamanda yapılan dersliklerden kalite olarak 3-5 kat daha pahalı olan derslikler. Neden? Depreme daha dayanıklı, sosyal donatıları daha fazla, koridorları, sınıfları daha geniş… Sivas’ta şuanda derslik başına düşen öğrenci sayısı 18’in altında. 75 okulumuzun proje ve inşaat çalışmaları devam ediyor. Şundan emin olun, her mahallede tıpkı sizin mahallenizde olduğu gibi yeni okullar yapılıyor, bunların sosyal donatıları yapılıyor.” Şeklinde konuştu.
 
Konuşmaların ardından Vali Gül ve beraberindeki protokol üyeleri Karşıyaka İlkokulu’nun açılışını gerçekleştirdi. Vali Gül, daha sonra eşi Gülden Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın ve Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ile birlikte bazı sınıfları ziyaret ederek öğrencilerle sohbet etti.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/ilk-ders-zili-caldi-2017-2018-egitim-ogretim-yili-basladi/icerik/2162 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.