Kadı Burhaneddin Öğrenci Meclisi, Sivas Sultanı Kadı Burhaneddin´i anma programı düzenledi.

Kadı Burhaneddin Öğrenci Meclisi, Sivas Sultanı Kadı Burhaneddin´i  anma programı düzenledi.

Kadı Burhaneddin Öğrenci Meclisi, Sivas Sultanı Kadı Burhaneddin´i anma programı düzenledi.

Sivas Sultanı Kadı Burhaneddin için türbesinin bulunduğu parkta anma programı düzenlendi. Kadı Burhaneddin Öğrenci Meclisi tarafından düzenlenen programa Sivas Valisi Davut Gül, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, Meclis Başkanı Kutluhan Enişte, CÜ Rektör Danışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı, şube müdürlerimiz, akademisyenler, il protokolü, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.
Programda ilk olarak İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü ve CÜ Rektör Danışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı kısa birer konuşma yaptı. Daha sonra konuşan Sivas Valisi Davut Gül, birçok özelliği bulunan Kadı Burhaneddin’in iyi bir devlet adamı, iyi bir sanatçı, edebiyatçı olduğunu belirterek, yeni neslin de bu özellikleri taşıyan bireyler olmasını arzuladıklarını söyledi.
Vali Gül; “Kadı Burhaneddin’in birçok özelliği var ama dört özelliği çok ön plana çıkıyor. 4 yaşından beri ilim irfanla tanışması, iyi bir devlet adamı, iyi bir sanatçı ve iyi bir edebiyatçı olması. Biz Kadı Burhaneddin gibi, yani onun özelliklerini taşıyan öğrenciler yetiştirmek istiyoruz. Yani sizlerde iyi bir edebiyatçı, sanatçı, devlet adamı olun ve ilim-irfanla erken yaşta tanışın. Bugün de Kadı Burhaneddin’i mezarı başında anıyoruz. Ben kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Kadı Burhaneddin Öğrenci Meclisi Projesinin inşallah yeni Kadı Burhaneddinler yetişmesine vesile olmasını diliyorum.” İfadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi. Vali Gül ve beraberindekiler daha sonra 1398’de hayata gözlerini yuman Sivas Sultanı, Şair Kadı Burhaneddin’in kabrini ziyaret ederek dua etti.
VALİ GÜL, VALİ LÜTFULLAH BİLGİN İLKOKULU’NU ZİYARET ETTİ
Vali Gül, daha sonra Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ve diğer protokol üyeleri ile birlikte türbenin yakınında bulunan Vali Lütfullah Bilgin İlkokulu’nu ziyaret etti. Gül, ziyaret esnasında gerçekleştirilen okul aile birliği toplantısına da konuk oldu. Okul Müdürü Kamil Koç, ziyarette Kadı Burhaneddin Öğrenci Meclisi Projesi kapsamında gerçekleştirmek istedikleri proje çalışmalar hakkında sunum yaptı. Vali Gül, daha sonra Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ile birlikte bazı sınıfları ziyaret ederek öğrencilerle sohbet etti.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/kadi-burhaneddin-ogrenci-meclisi-sivas-sultani-kadi-burhaneddini-anma-programi-duzenledi/icerik/2424 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.