Kore ile Türkiye arasındaki tarihi ilişkiler, Sivas’ta düzenlenecek sempozyumda ele alınacak.

Kore ile Türkiye arasındaki tarihi ilişkiler, Sivas’ta düzenlenecek sempozyumda ele alınacak.

Kore ile Türkiye arasındaki tarihi ilişkiler, Sivas’ta düzenlenecek sempozyumda ele alınacak.

Kore ile Türkiye arasındaki tarihi ilişkiler, Sivas’ta düzenlenecek sempozyumda ele alınacak. Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Cho Yun-soo, Eylül ayında düzenlenmesi planlanan sempozyum öncesinde Sivas’a gelerek çeşitli temaslarda bulundu. Bu kapsamda Milli Eğitim Müdürlüğümüzü ziyaret eden Büyükelçi Cho Yun-soo, Milli Eğitim Müdür Vekilimiz Harun Tan ile bir araya geldi. Toplantıda Milli Eğitim Şube Müdürümüz Abdullah Arslan ve elçilik heyeti de hazır bulundu.
Milli Eğitim Bakanlığı koordinesinde gerçekleştirilecek programda Türkiye-Kore ilişkilerinin tarihi açıdan değerlendirileceğini belirten Büyükelçi Cho Yun-soo, sempozyumda Türk ve Koreli tarih öğretmenlerinin bir araya geleceğini söyledi. Sempozyumun Ankara, Sivas, Kayseri, Erzincan ve Erzurum illerini kapsayan 5 oturum halinde gerçekleştirileceğini belirten Büyükelçi Cho Yun-soo, Sivas buluşmasının 27 Eylül’de gerçekleştirileceğini belirtti.
Bu kapsamda Sivas’ta çeşitli temaslarda bulunduklarını belirten Büyükelçi Cho Yun-soo, Kore Cumhuriyeti olarak eğitime büyük önem verdiklerini, ülkelerinde öğretmenlerin Cumhurbaşkanı ve devlet başkanından sonra en saygın kişiler olduğunu söyledi. Büyükelçi Cho Yun-soo, iki ülke arasında büyük bir dostluk bulunduğunu, bu anlamda birçok alanda olduğu gibi eğitim de de sıkı bir işbirliği yürütmek istediklerini dile getirdi.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Milli Eğitim Müdür Vekilimiz Harun Tan ise, Türkiye ve Kore arasında köklü bir dostluk bağı bulunduğunu belirterek, eğitim alanında da her türlü işbirliğine açık olduklarını söyledi. Türkiye’nin, eğitim sistemi açısından Kore ve Finlandiya’yı yakından takip ettiğini belirten Tan, “Kore bizim için dost ve kardeş bir ülke. Bu kapsamda eğitim alanında dost ülke Kore ile işbirliği içerisinde olmaktan mutluluk duyarız. Sivas’ta gerçekleştirilecek sempozyum konusunda gereken hazırlıkları yapacağız. Sempozyumun verimli geçmesi için tarih öğretmenlerimizin katılımını sağlayacağız.” Dedi.
Tan, Kore ve Türkiye arasındaki tarihi ilişkilerin tüm boyutları ile ele alınması ve daha iyi anlaşılması için son derece önemli olan sempozyuma Sivas’tan 100 tarih öğretmenlerin katılmasını planladıklarını belirtti.
 
Ziyarette Milli Eğitim Müdür Vekilimiz Harun Tan ile bir süre sohbet eden Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Cho Yun-soo, daha sonra Tan’a, Kore Tarihi kitabı ve çeşitli hediyeler takdim etti.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/kore-ile-turkiye-arasindaki-tarihi-iliskiler-sivasta-duzenlenecek-sempozyumda-ele-alinacak/icerik/1533 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.