Köylerdeki Öğrenciler İçin “Gezici Tercih Danışmanlığı” Hizmeti Sunuldu

Köylerdeki Öğrenciler İçin “Gezici Tercih Danışmanlığı” Hizmeti Sunuldu

Köylerdeki Öğrenciler İçin “Gezici Tercih Danışmanlığı” Hizmeti Sunuldu

Sivas’ta, rehber öğretmeni bulunmayan merkez ve merkeze bağlı köy okullarından mezun olarak liseye kayıt yaptıracak öğrenciler için “Gezici Tercih Danışmanlığı” hizmeti sunuldu.
 
Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı’nın talimatı ile müdürlüğümüz Özel Eğitim ve Rehberlik Şubesi’nce başlatılan çalışmada Rehberlik Araştırma Merkezimizde görevli rehber öğretmenlerden oluşturulan ekipler; Gazibey, Beypınar, Başsöğüt, Çayboyu, Hanlı, Güney, Ozmuş ve Çallı’dan oluşan 8 taşıma merkezi köy ortaokuluna giderek, 8. Sınıfı bitirmiş öğrenci ve velilerine danışmanlık hizmeti sundu.
Öğrenci ve velilere liseye geçiş sistemi, ilimizdeki ortaöğretim kurumları ve bilinçli tercih yapma konusunda bilgiler verildi. Bu kapsamda 72 öğrenci ve velisine danışmanlık yapılarak tercih edebilecekleri liseler, öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre tercihte öncelik vereceği liseler, yerleştirme kriterleri ve süreci, sonuçlar ve nakil süreçleri anlatıldı.
REHBER ÖĞRETMEN BULUNMAYAN OKULLARDA DA ÇALIŞMA YAPILDI
“Gezici Tercih Danışmanlığı” hizmetinden rehber öğretmeni olmayan il merkezindeki okulların öğrencileri de yararlandı. Rehber öğretmenlerimizden oluşan 9 kişilik ekip, merkez ilçe belediye sınırlarında bulunan ve rehberlik öğretmeni olmayan Ahmet Türkseven, Aşık Veysel, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni, Şehit Hamit Kandur, TOKİ Ahmet Yesevi ve TOKİ Şehit Üsteğmen Şükrü Pürlü Ortaokullarına giderek o okullardaki 8. Sınıfı bitirmiş öğrenci ve velilere danışmanlık hizmeti verdi. Bu doğrultuda yapılan çalışmada 300 öğrenci ve velisine danışmanlık yapılarak tercih edebilecekleri liseler, öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre tercihte öncelik vereceği liseler, yerleştirme kriterleri ve süreci, sonuçlar ve nakil süreçleri hakkında ayrıntılı bilgi verildi.
 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/koylerdeki-ogrenciler-icin-gezici-tercih-danismanligi-hizmeti-sunuldu/icerik/2731 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.