Kuru üzüm dağıtım töreni düzenlendi.

Kuru üzüm dağıtım töreni düzenlendi.

Kuru üzüm dağıtım töreni düzenlendi.

2016-2017 eğitim-öğretim dönemi kuru üzüm dağıtım programı kapsamında Necdet-Şükriye Selen İlkokulu’nda kuru üzüm dağıtım töreni gerçekleştirildi. Törene Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Halk Sağlığı İl Müdürü Uzm. Dr. Levent Sağlam, İl Sağlık Müdürü Dr. Adil Kaya, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız ve Milli Eğitim Şube Müdürümüz Ayhan Bülbül katıldı.
Program kapsamında ilk olarak bir sınıf ziyaret edilirken, öğrencilerle birlikte kuru üzüm tüketiminin önemi ve sağlıklı beslenme konularını içeren video izlendi. Daha sonra okul bahçesinde kuru üzüm dağıtım töreni gerçekleştirildi.
Törende konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, geleceğin teminatı olan yeni nesillerin en iyi şekilde eğitim alabilmeleri ve sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için devletin bu tür çalışmaları hayata geçirdiğini belirterek, öğrencilere önemli tavsiyelerde bulundu.
Altınsoy; “Devletimiz diyor ki, çocuklarımız sağlıklı büyüsün, sağlıklı besinler tüketsin. Sağlıklı beslenmek için bazı şeylere dikkat etmek lazım. Bakanlık olarak hem üreticiye destek olmak hem de sizlerin sağlıklı beslenmeniz için bu programları düzenliyoruz. 20-30 yıl sonra sizler; öğretmen olacaksınız, Vali olacaksınız. Bu memleketi gelecekte yönetecek olan sizlersiniz. Onun için sizlerin sağlıklı beslenmeniz, iyi eğitim almanız lazım. Devlet, öğretmen gönderiyor, okul yapıyor, üzüm, süt dağıtıyor ki siz iyi beslenesiniz, iyi eğitim alasınız. Onun için biz buradayız. Bu sene haftada iki gün olmak üzere Salı ve Perşembe günleri sizlere üzüm verilecek. 2. Dönem de süt dağıtacağız” ifadelerini kullandı.
“SAĞLIKLI OLABİLMEK İÇİN SAĞLIKLI BESLENMELİYİZ”
Halk Sağlığı İl Müdürü Uzm. Dr. Levent Sağlam ise öğrencilere sağlıklı beslenmeleri konusunda önemli uyarılarda bulundu. Sağlam; “Size neden üzüm, süt veriyoruz biliyor musunuz? Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmek diye bir kavram var. Doğru beslenmemiz gerekiyor. İlerleyen yaşlarda daha sağlıklı olabilmek, kafamızın daha iyi çalışabilmesi, derslerimizi daha iyi anlayabilmemiz için sağlıklı olmak zorundayız. Sağlıklı olmanın yolu da dengeli ve yeterli beslenmekten geçiyor. Dengeli beslenmek derken neyi kastediyoruz? Şişmanlayacak ölçüde çok yememek gerektiğini ve her şeyi kararınca yemek gerektiğini kastediyoruz. Annemizin, babamızın önümüze koyduğu bütün yemekleri yememiz gerekiyor unutmayın. Et, süt, peynir, yumurta gibi besinleri layıkıyla yememiz gerekiyor. Bugün sizlere üzüm dağıtacağız. Daha önce sütte veriyorduk ve bu devam edecek.” Dedi.
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız ise konuşmasında öğrencilere kuru meyve ve sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılması amacıyla bu programın gerçekleştirildiğini söyledi.
Yıldız; “Bakanlığımız koordinasyonunda Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nca kuru üzüm ve okul sütü dağıtımı birlikte yapılıyor. Biz burada size kuru üzüm dağıtacağız. Burada amacımız sizlere kuru meyve alışkanlığını kazandırmak. Aynı zamanda da süt dağıtımıyla süt içme alışkanlığını sizlere kazandırmak istiyoruz.” Şeklinde konuştu. Yıldız, öğrencilere sağlıklı beslenmeleri konusunda uyarılarda bulundu.
Konuşmaların ardından İl Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Halk Sağlığı İl Müdürü Uzm. Dr. Levent Sağlam, İl Sağlık Müdürü Dr. Adil Kaya, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız ve Milli Eğitim Şube Müdürümüz Ayhan Bülbül ile birlikte öğrencilere kuru üzüm dağıttı.
569 BİN 700 ADET KURU ÜZÜM DAĞITILACAK
 
2016/8719 Sayılı Bakanlar Kurulu kararı kapsamında il okul kuru üzüm dağıtımı 2016-2017 eğitim öğretim döneminin 1. Döneminde anaokulu, uygulama sınıfı ve temel eğitim 1. Kademe öğrencilerine dağıtılacak. Bu kapsamda 2015-2016 eğitim-öğretim yılında 45 bin 50 öğrenciye toplam 188 bin 400 adet kuru üzüm dağıtılırken, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında ise 569 bin 700 adet kuru üzüm dağıtımı yapılacak.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/kuru-uzum-dagitim-toreni-duzenlendi/icerik/1655 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.