Liseli öğrenciler Kur’an-ı Kerim’i güzel okumak için yarıştı.

Liseli öğrenciler Kur’an-ı Kerim’i güzel okumak için yarıştı.

Liseli öğrenciler Kur’an-ı Kerim’i güzel okumak için yarıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Liseli Öğrenciler arası Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma yarışması il elemeleri yapıldı. Atatürk Anadolu Lisesi koordinatörlüğünde Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen yarışma programına Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Milli Eğitim Şube Müdürümüz Fehmi Tutkun, okul müdürleri öğrenci ve veliler katıldı. Yarışma kız ve erkek öğrenciler arasında iki ayrı oturumda gerçekleştirildi.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Atatürk Anadolu Lisesi Müdürü Fatih Sancılı kısa bir selamlama konuşması yaptı. Sancılı’nın ardından konuşan Milli Eğitim Şube Müdürümüz Fehmi Tutkun, “Bakanlığımızın genel amaçları doğrultusunda öğrencilerimizin özgüvenlerini artırmak, sosyal, kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla bu yarışmaları düzenliyoruz. Kur’an-ı Kerim Allah’ın kullarına en büyük armağanıdır. Bu kitabı hayatıyla buluşturan milletler yücelmiş, buluşturamayanlar zelil bir duruma düşmüşlerdir. Ülkemizde Kur’an-ı Kerim eğitimi zaman zaman baskılara maruz kalmış, eğitimi-öğretimi engellenmeye çalışılmıştır. Hamdolsun ki bugün gelinen noktada İmam Hatiplerde zorunlu olarak verilen bu dersler liselerimizde, ortaokullarımızda da seçmeli dersler şeklinde verilmekte ve bizler bugün burada bu yarışmayı yapma imkânına kavuşmuş durumdayız.” Dedi.
“KUR’AN-I KERİM’DEN UZAK KALMAMAMIZ GEREKİYOR”
Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ise konuşmasında tüm Müslümanların mutlaka, Kur’an-ı Kerimi okuyup anlamaya çalışması gerektiğini vurguladı. Altınsoy; “Yunus Emre, ‘kim ki Kur’an-ı bilmedi sanki dünyaya gelmedi’ diyor. Dolayısıyla da ‘Allah var’ deyip yok gibi yaşamamız ne kadar anormal bir durumsa, ‘Kur’an-ı Kerim Allah’ın kitabı’ deyip de hiç okumamak o kadar anormal bir durum. Kur’an-ı Kerim’den uzak kalmamız gerekiyor. Bu konuda farkındalık oluşturmak adına da liselerimizde bu yarışma düzenlenmiş bulunmakta. Benim sizlere tavsiyem, her gün Arapça ve Türkçe olarak iki sayfa Kur’an-ı Kerim okur isek sene sonunda hepsini hatmetmiş oluruz.” Şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Liseli Erkek Öğrenciler Kur’an-ı Kerim-i Güzel Okuma yarışması gerçekleştirildi. 10 Okuldan 10 öğrencinin katıldığı yarışma sonucunda jüri tarafından yapılan değerlendirmede Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencisi Sami Ramazan Yıldız birinci, Şehit Muhammet Onur Demir Anadolu Lisesi öğrencisi Mehmet Akif Tortumluoğlu ikinci, Prof. Dr. Necati Erşen Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Zahid Yıldız ise üçüncü oldu.
Yarışmanın tamamlanmasının ardından aynı salonda Liseli Kız Öğrenciler Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması gerçekleştirildi. 11 Okuldan 11 öğrencinin katıldığı yarışmada jüri tarafından yapılan değerlendirmede Selçuk Anadolu Lisesi öğrencisi Hacer Darıcı birinci, Atatürk Anadolu Lisesi öğrencisi Semanur Karabağ ikinci, Gazi Anadolu Lisesi öğrencisi Fatmanur Toprak ise üçüncü oldu.
 
Yarışma da dereceye giren öğrenciler için program sonunda ödül töreni gerçekleştirildi. 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/liseli-ogrenciler-kuran-i-kerimi-guzel-okumak-icin-yaristi/icerik/1998 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.