Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz; “Sivas’ta 2016-2017 eğitim-öğretim yılında 18 yeni okul halkımızın, öğrencilerimizin hizmetine verilecek” dedi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz; “Sivas’ta 2016-2017 eğitim-öğretim yılında 18 yeni okul halkımızın, öğrencilerimizin hizmetine verilecek” dedi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz; “Sivas’ta 2016-2017 eğitim-öğretim yılında 18 yeni okul halkımızın, öğrencilerimizin hizmetine verilecek” dedi.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Sivas’ta bayramlaşma programına katıldı. Tarihi Sivas Kalesindeki Aile Çay Bahçesi’nde gerçekleştirilen programa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Programa Bakan Yılmaz’ın yanı sıra AK Parti Sivas Milletvekilleri Habib Soluk ve Hilmi Bilgin, AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem, Belediye Başkanvekili Erdal Karaca, AK Parti İl Başkanı Av. Ziya Şahin, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Harun Tan, sivil toplum kuruluşların temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Programda konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, tüm Sivaslıların bayramını tebrik etti. Bayramlaşma programına katılan vatandaşlara teşekkür eden Bakan Yılmaz; “Bayram tek başına olmaz. Bayram dostla, hemşeriyle akrabayla olur. Dolayısıyla da evinizde kalmadığınız için, birliğimizi beraberliğimizi göstereceğimiz böyle toplantılara katıldığınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kurban tabi, Allah’a yakınlaşmak anlamına geliyor. Sizin kestiğiniz kurbanların ne kanı ne eti, hiç biri Allah’a ulaşmaz. Ancak sizin samimiyetiniz Allah’a ulaşır ve o da Allah’a yakınlaştırırsa umut edilir ki menzile yüz akıyla varılır.” Dedi.
“BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ DEVAM ETTİĞİ SÜRECE
TÜRKİYE ÜZERİNDE PLAN YAPANLARIN PLANLARI BOZULACAKTIR”
Konuşmasında, birlik ve beraberlik mesajları veren Bakan Yılmaz, 15 Temmuz darbe girişimi karşısında sergilenen birlik ve beraberlik ruhuna değindi.
Bakan Yılmaz; “15 Temmuz’da bu ülke adeta uçurumun kenarına geldi. Uçurumdan düşmeden hamdolsun, Rabbimizin yardımıyla, halkımızın kendi iradesine sahip çıkma kararlılığıyla uçurumun kenarından döndük. Allah göstermesin uçurumdan düşseydik bir kimseyi tek parça bulabilmek mümkün değildi. Zaten gaye de oydu. Türkiye’yi parçalamak, bölmek istiyorlardı. Bu millet, ferasetiyle, birlik ve beraberliğiyle buna fırsat vermedi. Zafer kimindir? Zafer ölümden korkmayanlarındır. O gün gördük değil mi? Ellerinde hiçbir silahları yok, tankı yok, topu yok. İki tane rakip güç değil. Ama bir tarafı, size ait olan, devlete, millete ait olan bütün silahları ele geçirmiş, ihanet içerisinde halkına karşı kullanıyor. Bu milletin elinde bir tane silah dahi yok ama buna rağmen kazandı. Çünkü biz biliyoruz ki haklı olan kazanır. Bu millet haklıydı ve haklı olduğu için de kazandı. Ben bu milletin bir bireyi olmaktan gurur duyuyorum.
Önceden konuşuyorlardı, ‘toplum ikiye, üçe ayrıldı’ diye. Dolayısıyla darbe yaparlarsa halkın bir kısmının kendilerini destekleyeceklerini düşünüyorlardı ama yanıldılar. Bu millet zor günde zor zamanlarda hangi parti, hangi inanç, hangi etnik kimlik olduğuna bakmaksızın bir ve beraber olduğunu gösterdi ve dünyaya mesajını verdi ki, ‘Türkiye üzerine plan yapmayın’ diye. İnşallah bu birlik ve beraberliğimiz devam ettiği sürece Türkiye üzerine plan yapanların planları bozulacaktır.” İfadelerini kullandı.
“BEŞERİ SERMAYEMİZE GÜVENİYORUZ”
Türkiye’nin her şeye rağmen, hızla büyüdüğünü ve AB ülkelerini geride bıraktığını belirten Bakan Yılmaz, büyümenin ve istikrarın en önemli kaynağının beşeri sermaye olduğunu söyledi.
Bakan, yılmaz, şu şekilde konuştu:
“Her şeye rağmen Türkiye büyümeye devam ediyor. Bütün bu ihanete rağmen 27 çeyrektir büyüyor ve son çeyrekte yüzde 3,1 büyüdük, altı aylık dönemde ise yaklaşık yüzde 4’e kadar büyüdük. Bu değerlerle G20’de birinciyiz, AB’den çok daha iyiyiz. Neden iyiyiz, çünkü biz milletimize güveniyoruz, beşeri sermayemize güveniyoruz. Bu dönemde AB yüzde 2 büyüdü OECD ortalaması yüzde 1,6 oldu. İnşallah önümüzdeki dönemde yatırımı ve istihdamı teşvik eden politikalarımız ile büyüme devam edecektir. Niçin büyümeyi istiyoruz? Çünkü istiyoruz ki, insanımız iş bulsun, aş bulsun, geleceğe ilişkin umutları artsın. İnşallah Türkiye her şeye rağmen, bu ihanet çemberine rağmen, dışarıdan yedi düvelle birlikte kuşatılmış haline rağmen yine de saydığım ülkelerden çok daha iyi bir şekilde büyüyor. Bunun da asli sebebi, beşeri sermayemiz, bu millet. Bu millete sonsuz teşekkür ediyoruz.”
“AYRILANLARDAN DAHA FAZLA ÖĞRETMEN, EĞİTİM PROGRAMIMIZA DÂHİL OLACAK”
Görevden alınan ve yeni göreve başlayacak öğretmen sayılarına ilişkin de açıklamalarda bulunan Bakan Yılmaz, toplamda 70 bin öğretmenin yeni eğitim öğretim yılında eğitim programına dâhil olacağını söyledi.
Bakan Yılmaz; “28 bin 163 öğretmenin bakanlığımızla ilişiği kesildi. Başka ne oldu? Yaklaşık 20 binin üzerinde de öğretmeni açığa aldık. Onlar hakkında inceleme devam ediyor. Toplamda 50 bine yakın. Ancak bizim norm fazlası 40 binin üzerinde öğretmenimiz vardı. Ne demek norm fazlası? Bizim öğretmenimiz, fakat etkin olarak değerlendiremiyoruz. Dolayısıyla norm fazlası 40 bin öğretmenimizle birlikte geçen Şubatta aldığımız 30 bin öğretmenimiz vardı. Onlar da bu eğitim öğretim yılında başlayacaklar. Toplamda 70 bin yapar. Dolayısıyla ayrılanlardan daha fazla öğretmen 2016-2017 eğitim-öğretim yılında eğitim programımıza dâhil olacaktır. Ve bu arada da 20 bin öğretmeni tekrar milli eğitim camiasına kazandırmak içinde mülakatlar, çalışmalar devam ediyor. Dolayısıyla 40 bin norm fazlası öğretmenimizi etkin kullanacağız. Şubat´ta atadığımız 30 bin öğretmenimizi göreve başlatacağız ve 20 bin öğretmenimizi de inşallah Ekim ayı içinde mülakatları tamamlanırsa göreve başlatacağız. İstiyoruz ki eğitimde en ufak bir sıkıntı olmadan bu dönemi atlatalım.” Şeklinde konuştu.
“SİVAS İÇİN HER NE SÖYLEDİYSEK HEPSİNİ ZAMANI GELDİĞİNDE BİR BİR GERÇEKLEŞTİRDİK”
Son dönemde eğitim alanında gerçekleştirilen bazı önemli çalışmalara da değinen Bakan Yılmaz, Sivas’taki gelişmelere de ayrı bir parantez açtı. Sivas’ta, 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde 18 yeni okulun hizmete açılacağını belirten Bakan Yılmaz, hemen her alanda kentte önemli projelerin hayata geçtiğini belirterek, “Sivas için her ne söylediysek hepsini zamanı geldiğinde bir bir gerçekleştirdik.” dedi.
Bakan Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:
“Bu dönemde 860 tane özel okul açtık ve özel okulların devlet okullarının içindeki payı yüzde 13,5 oldu. İstiyoruz ki bu oranı daha fazla artıralım. Yine 25 tane özel eğitim okulu açtık. 10 bin 201 yeni dersliği kazandırdık. 498 engelli öğretmen ataması yaptık. Eskiden OSB’ler içerisinde açılan mesleki ve teknik eğitime giden öğrencileri destekliyorduk. Şimdi OSB’ler dışında açılan mesleki ve teknik eğitime giden öğrencileri de destekliyoruz. Eğitim konusuna bağlı olarak 4 bin 270 lira ile 6 bin 675 TL arasında öğrenci başına destek veriyoruz. Biz diyoruz ki eğitimin istihdamla bağı kurulsun. Okulu bitirenler işsiz kalmasın. Yine bu dönemde Sivas’ta 2016-2017 eğitim-öğretim yılında 18 yeni okul halkımızın, öğrencilerimizin hizmetine verilecek. Bu da yaklaşık 336 derslik demektir. Sivas’a Gemerek barajının da dâhil olduğu 325 milyon TL’lik birçok baraj ve göletin hem temelini attık, hem de açılışını gerçekleştirdik. Sivas’a sözümüz vardı? Sivas’ta hayvancılığı destekleyeceğiz demiştik. Önce Sivas’ı DOKAP kapsamına aldık, daha sonra ise 8 Eylül 2016 tarihli resmi gazetede Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı yayınlandı. Dolayısıyla da bizim diğerlerinden farkımız zamana yaymayız, yapamayacaklarımızı söylemeyiz ama söylediklerimizin de arkasında oluruz. Allah’a hamdolsun Sivas için her ne söylediysek hepsini zamanı geldiğinde bir bir gerçekleştirdik. Hayvancılığın teşvik kapsamına alınması da bizim Sivaslıya karşı bir vaadimizdi onu da gerçekleştirdik. Şundan eminiz. Sivas’ın bugünü gerçekten dünden çok daha iyi…”
VATANDAŞLARLA BAYRAMLAŞTI
Konuşmanın ardından Bakan Yılmaz ve milletvekilleri vatandaşlarla tek tek tokalaşarak bayramlaştı. Bazı vatandaşlar, Bakan yılmaz ile fotoğraf çektirirken, bazı vatandaşlar ise taleplerini iletmek için hazırladıkları notları iletti.
Bakan Yılmaz, bayramlaşma programının ardından 15 Temmuz darbe girişiminde Gölbaşı Özel Harekât Daire Başkanlığına yapılan saldırıda şehit düşen 4. Sınıf Emniyet Müdürü Murat Ertekin ve kısa süre önce ebediyete intikal eden eski Sivas Belediye Başkanı Osman Seçilmiş’in ailelerini ziyaret etti.

 
 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/milli-egitim-bakani-ismet-yilmaz-sivasta-2016-2017-egitim-ogretim-yilinda-18-yeni-okul-halkimizin-ogrencilerimizin-hizmetine-verilecek-dedi/icerik/1567 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.