Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz; “Türkiye’nin birinci olarak önceliğinde eğitim var.”

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz; “Türkiye’nin birinci olarak önceliğinde eğitim var.”

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz; “Türkiye’nin birinci olarak önceliğinde eğitim var.”

Dünyanın en büyük çimento üreticilerinden Votorantim Cimentos’un Sivas’taki yeni çimento fabrikası Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın katılımı ile hizmete açıldı.
 
140 milyon Avro’ya mal olan fabrikanın açılış programına Bakan Yılmaz’ın yanı sıra Sivas Valisi Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, il protokolünün önde gelen isimleri ve Votorantim Cimentos’un üst düzey yetkilileri katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda daha sonra Votorantim Cimentos ve Sivas Çimento Fabrikası’nın tanıtım filmi gösterime sunuldu. Tanıtım filminin ardından Sivas Valisi Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın ve Votorantim Cimentos yetkilileri kısa birer selamlama konuşması yaptı.
Bakan Yılmaz, Votorantim Cimentos’un Sivas’taki yeni fabrikasının hayırlı uğurlu olmasını dileyen Bakan Yılmaz, yeni fabrikanın Sivas’ta tek kalemde yapılan en büyük özel sektör yatırımı olduğunun altını çizdi. Yılmaz, “Ülkemiz büyüyor. İnşaat ve ulaşım alanındaki yatırımları artıyor. Bu yatırımların temel maddesini sağlayan çimento sanayii de büyüyor, çimentoya talep de artıyor. Bu yatırım da bu talebi karşılamaya yöneliktir. Bir anda kapasitesi 4 kat artıyor. 2012 yılında girdiği ülkemiz pazarında yatırımlarını artırarak devam ettiren ve çimento üretimi alanında dünyanın sayılı firmalarından birisi olan Votorantim Cimentos’a ülkemizde gerçekleştirdiği yatırım ve sağladığı istihdamlardan dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu yatırım 140 milyon Euro değerinde ve Sivas’a tek kalemde yapılan en büyük özel sektör yatırımıdır. Yatırımlarla çimento sektöründe çok daha iyi bir noktaya geleceğiz. Bugün için çimento üretiminde Avrupa birincisi, dünya ikincisiyiz. Çimento ihracatında Avrupa üçüncüsüyüz. Şundan eminim ki yarınımız çok daha iyi olacaktır. 
“EĞİTİME VERİLEN DESTEĞE TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Votorantim Cimentos’un katkıları ile Sivas’ta yaptırılacak 16 derslikli okul için de teşekkür eden Bakanı Yılmaz, eğitime yapılan yatırımın önemine vurgu yaptı.
Bakan Yılmaz; “Votorantim Cimentos’a sosyal sorumluluk projesi kapsamında eğitime verdiği destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Bakanlığımız ile Votorantim Çimentos işbirliğinde Sivas’a 16 derslikli bir okul yapılacak. Yarısını Votorantim Çimentos, yarısını da Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz karşılayacağız. Biz hep şunu söylüyoruz. Eğitime yapılan yatırım, kendi şirketinize yapılan yatırımdır. Nitelikli insanlarla hedeflerinize daha kolay ulaşırsınız.” Dedi.
“TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİNDE BİRİNCİ OLARAK EĞİTİM VAR”
Türkiye’nin ana gündem maddesinin eğitim olduğunu belirten Bakan Yılmaz, bu kapsamda eğitim alanında gerçekleştirilen çalışmalara değindi.
Bakan Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:
“Türkiye’nin birinci olarak önceliğinde eğitim var. OECD ülkeleri milli gelirlerinden yüzde 5,2’sini eğitime ayırmakta. Biz Türkiye olarak milli gelirimizin yüzde 5,8’ini ayırıyoruz. OECD ülkelerinden çok daha fazlasını eğitime ayırıyoruz. Çünkü genel ilkemiz şu; eğitime önem verirseniz her şeye önem verirsiniz demektir. Eğitimi ihmal ederseniz de her şeyi ihmal etmişsiniz demektir. 2002 yılında bütçeden eğitime ayrılan miktar 11 milyar lira. Pay olarak yüzde 10’uydu. Bugün eğitime ayırdığımız pay 122 milyar lira ve toplam bütçenin yüzde 20’sini oluşturuyor. Derslik sayısı biz geldiğimizde 347 bindi, şimdi 617 bin. Kaliteli bir eğitim değişmez hedefimizdir. Bunun için derslik başına düşen öğrenci sayısının azaltılması lazım. Ben 70 kişilik bir sınıfta okumuştum. Ama şimdi derslik başına düşen öğrenci sayısı Türkiye’de ilkokulda 25’tir. Ortaokulda biz göreve geldiğimizde 31 olan öğrenci sayısı şimdi 23’e düştü. Ama daha da ilerleyeceğiz. Öğretmen sayısı 506 bindi. 561 binin üzerinde öğretmen ataması gerçekleştirdik. Her üç öğretmenden ikisini biz atadık. Yine öğretmen başına düşen öğrenci sayısı da kaliteli bir eğitim için önemli kriterlerden birisi. İlkokulda biz geldiğimizde öğretmen başına 28 öğrenci düşüyordu. Şimdi 16’ya düştü. Yine ortaokulda öğretmen başına 18 öğrenci düşüyorken bu sayı 13’e düştü. Öğretmenlerimizin mali haklarında da iyileştirme yaptık. Üniversite sayısını artırdık. 2002’de ülkemizde 76 üniversite varken bugün 184 üniversite var. Yükseköğretim öğrenci sayısı 1,9 milyondu. Şimdi öğrenci sayımız 7,3 milyon. Avrupa’da Rusya’dan sonra yükseköğretime en çok öğrenci gönderen ülkeyiz. Dolayısıyla inanıyoruz ki sadece bu rakamlar bile göstermektedir ki Türkiye’nin geleceği aydınlıktır.” İfadelerini kullandı.
 
Bakan Yılmaz´ın konuşmasının ardından, Votorantim Cimentos’un yeni fabrikasının açılışı gerçekleştirildi. Bakan Yılmaz ve beraberindeki protokol üyeleri açılış kurdelesinin kesiminin ardından fabrikada üretilen ilk çimentonun paketini imzaladı. Yılmaz ve beraberindekiler daha sonra fabrika sahasındaki laboratuvarlarda incelemelerde bulundu.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/milli-egitim-bakani-ismet-yilmaz-turkiyenin-birinci-olarak-onceliginde-egitim-var/icerik/2069 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.