Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas’ta Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) 2016-2017 Akademik Yıl açılış törenine katıldı.

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas’ta Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) 2016-2017 Akademik Yıl açılış törenine katıldı.

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas’ta Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) 2016-2017 Akademik Yıl açılış törenine katıldı.

CÜ Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törene Bakan Yılmaz’ın yanı sıra Sivas Valisi Davut Gül, AK Parti Sivas Milletvekilleri Habib Soluk ve Selim Dursun, CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız,  Garnizon ve 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanı P. Albay Mehmet Kip, CÜ Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız, Belediye Başkanvekili Erdal Karaca, Milli Eğitim Bakanlığı YEĞİTEK Genel Müdürü Bilal Tırnakçı, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, il protokolünün önde gelen isimleri ve akademisyenler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda daha sonra CÜ tanıtım videosu gösterime sunuldu. Tanıtım videosunun ardından Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğretim görevlisi ve öğrenciler tarafından Türk Halk Müziği dinletisi gerçekleştirildi.
Müzik dinletisinin ardından CÜ Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız, kısa bir selamlama konuşması yaptı. Yıldız’ın ardından konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Cumhuriyet Üniversitesi’nin 2016-2017 Akademik Yılı’nın hayırlı uğurlu olmasını diledi.
1974 yılında kurulan ve 50 öğrenciyle eğitime Hacettepe Üniversitesi ile irtibatlı bir şekilde başlayan Cumhuriyet Üniversitesinin bugün 50 binin üzerinde öğrencisi ve 2 bine yaklaşan öğretim üyesi ile geniş bir aile olduğunu belirten Bakan Yılmaz; “Türkiye’deki 182 üniversite arasında kendi güzide yerini almış bir üniversitemiz var.  Bu ana kadar gelmesinde emeği olan kurucu rektöründen, bugün ki Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız hocamıza kadar tüm rektörlere ve tüm öğretim üyelerine,  içinden çıkmış tüm öğrencilerine ve Sivaslı hemşerilerime teşekkür ediyorum.
Gerçekten eğitimde çok büyük bir mesafe aldık. Ama Türkiye’yi 21. yüzyıla taşıyacak yine en büyük gayret ve çalışma üniversitelerden gelecektir. Eğer üniversiteler bir toplumu ileri götüremezse hiçbir şekilde o toplumun ileri gidebilmesi mümkün değildir. Bir yere üniversite geliyorsa umut geliyor demektir. Bir yere üniversite geliyorsa müteşebbis ruh geliyor demektir. Öğrencilerimiz okulu bitirdikten sonra sadece ‘nasıl bir işe girebilirim’ diye değil de, ‘nasıl iş kurabilirim, nasıl girişimci olabilirim’ diye, başkasını nasıl istihdam edebilirim diye de düşünecek. İşte bu girişimci ruh üniversiteyle birlikte şehirlere geliyor. İnşallah bundan sonra Cumhuriyet Üniversitesi, üzerine düşen görevi yapacaktır.
Biz göreve geldiğimizde Türkiye’de 76 üniversite vardı. Bugün 111’i devlet olmak üzere 181 üniversite var. Erzurum’a Türk ve Japonya Bilim ve Teknoloji Üniversitesi çıktı, kuruldu. Onu sayarsak 182, Önceki gün iki tane vakıf üniversitesi kuruldu. Hem Fenerbahçe hem de Ayvansaray. Onu da sayarsak 184 yapar. Önümüzdeki haftada da Sivas dâhil olmak üzere birçok ilimizde de yeni üniversiteler kurmaya devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı.
Bakan Yılmaz, konuşmasının son bölümünde 1990-2016 yılları arasında ekonomik sınıflandırmaya göre bütçenin dağılımını gösteren veriler ve 2002-2017 arasındaki eğitim harcamalarını gösteren verileri paylaşarak, rakamlar üzerinden Türkiye’nin geldiği noktayı özetledi.
 
CÜ Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız, programın sonunda Bakan Yılmaz’a hat sanatıyla oluşturulan Osmanlı Tuğrası’nın yer aldığı tablo hediye etti.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/mill-egitim-bakani-ismet-yilmaz-sivasta-cumhuriyet-universitesi-cu-2016-2017-akademik-yil-acilis-torenine-katildi/icerik/1649 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.