Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Sivas’ta Eski Sanayi Sitesi alanında uygulanacak kentsel dönüşüm projesi için oluşturulan “Sivas Sembol Kentsel Dönüşüm Ofisi”nin açılışına katıldı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Sivas’ta Eski Sanayi Sitesi alanında uygulanacak kentsel dönüşüm projesi için oluşturulan “Sivas Sembol Kentsel Dönüşüm Ofisi”nin açılışına katıldı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Sivas’ta Eski Sanayi Sitesi alanında uygulanacak kentsel dönüşüm projesi için oluşturulan “Sivas Sembol Kentsel Dönüşüm Ofisi”nin açılışına katıldı.

Sivas’ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle Sivas Belediyesi tarafından Demircilerardı Mahallesi’ndeki Eski Sanayi Sitesi alanında hayata geçirilecek olan “Sivas Sembol” projesinin kentsel dönüşüm ofisi hizmete açıldı. Kemal İbni Humam Caddesi üzerinde oluşturulan kentsel dönüşüm ofisinin açılış törenine Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas Valisi Davut Gül, AK Parti Sivas Milletvekilleri Hilmi Bilgin ve Selim Dursun, Belediye Başkanı Sami Aydın, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, il protokolünün önde gelen isimleri ve vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda daha sonra Eski Sanayi Sitesi’nin eski ve mevcut hali ile bölgede hayta geçirilmesi planlanan projenin tatımının yer aldığı film gösterime sunuldu.
“KENTSEL DÖNÜŞÜM BİR YIKIM HAREKETİ DEĞİL, İHYA HAREKETİDİR”
Programda konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, kentsel dönüşümün yıkım hareketi değil, ihya hareketi olduğunu belirtti. Eski Sanayi Sitesi alanında ugyualanacak kentsel dönüşüm projesinin Sivas’a büyük değer katacağını söyleyen Bakan Yılmaz, projenin hayırlı uğurlu olmasını diledi.
Bakan Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:
“Kentsel dönüşümün ve kentsel dönüşüm ofisinin Sivas’a hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Kentsel dönüşüm bir yıkım hareketi değil, ihya hareketidir. Mevcut yeri daha güzel yapmak, insana daha uygun binalar kazandırmaktır. Şehirlerimizin daha yaşanabilir, şehir kültürüne uygun, insana huzur verecek şekilde yeniden inşa edilmesidir. İnsanlarımız binaların arasında ezilmesin istiyoruz. Bunun için de özellikle Anadolu şehirlerinde, Selçuklu şehiri olan Sivas’ta dikey değil yatay mimarinin olmasını savunuyoruz. Komşuluk kültürü ancak yatay mimarilerle mümkündür. Bu nedenle kültürümüzün korunmasını, kentsel dönüşümde de olmazsa olmaz unsur olarak görüyoruz. Şehirlerimizin çocuklara, gençlere, yaşlılara, kadınlara, engelli-engelsiz bütün vatandaşlarımızın ihtiyacına cevap verecek şekilde yapılmasını, planlanmasını istiyoruz. Çevre düzeni planları ülkenin yüzde 100´ünde tamamlandı. Şuanda tarım alanı neresi, konut alanı neresi, ova neresi, özel çevre koruma alanı neresi, sulak alan neresi tamamı belli. Türkiye´nin en önemli ihtiyacı biz iktidara geldiğimizde konuttu. Herkesin başını sokacak, kar yağdığında, yağmur yağdığında ıslanmayacağı, kar altında kalmayacağı bir konut bulması, iki odalı bir yer yeterliydi. Büyük bir konut seferberliği başlattık. Kısa bir süre içerisinde Türkiye´nin her köşesinde konut projelerini hayata geçirdik. Temelini attığımız her eserle insanlarımızın yaşam kalitesini arttırdık. Şehirlerimizin standartlarını da yükselttik. İşte bugün burada başlattığımız projeyle de Sivas´ın standardını yükseltiyoruz.
Biraz önce videoda da gördük. Bu artık Sivas’a, insanımıza yakışmıyor. Gördük ki burada insanca bir hizmet üretilebilmesi mümkün değil. İnşallah dev projelerle ülkemizin yarınlarını inşa ediyoruz. Bu çerçevede birçok eseri Sivas´a da kazandırdık. Bugün de binaları yeniden yapmak için ihya girişimini başlatıyor, daha sağlıklı alanlar oluşturmak için çalışıyoruz. Sivas Sembol Projesi hayata geçtiğinde bin 364 konut, 246 iş yeri, 3 bin araçlık da otopark olacak. Allah nasip ederse bu projede yüzme havuzu, çocuk oyun alanları, spor sahaları, sosyal tesisler olacak ve Sivaslının hizmetine sunulacak. Eskiyen, yorgun, sağlıksız yapılardan kurtulacak ve İnsanımıza yakışan hizmetler yapılacak.
TOKİ ile de Sivas’a 8 bin 700’ün üzerinde konut, 13 cami, 3 hastane, 4 kamu hizmet binası, 5 ilkokul, 2 lise, 5 pansiyon, 1 sağlık ocağı, 16 ticaret merkezi ve 27 bin kişilik bir stadyum kazandırdık. İnşaası tamamlanan projelerin toplam bedeli 798 milyon, devam edenlerin ki 275 milyon lira. Belediye başkanımız söyledi, buranın değeri 400 milyon lira, ama tüm projenin bedeli 900 milyon liranın üzerinde. Kim kazanacak? Sivas kazanacak, buradaki esnafımız kazanacak. Eğer fedakarlık yapması gereken birisi varsa kim yapacak? Devlet yapacak, belediye başkanı yapacak. Çünkü, devletin de belediye başkanın da amacı halka hizmet etmektir.
Kentsel dönüşümü bir proje, bir hayal olmaktan çıkartıp inşallah gerçeğe dönüştürüyoruz.  Şimdide bu konutların ve iş yerlerinin hak sahiplerine hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Güçlü Türkiye´nin mutlu insanları olmasını istiyoruz. Bunun için de ülkemizin de, şehrimizin de yeni bir ruhla inşa ve ihya edilmesini istiyoruz. İnşallah bunu yapacağız. Yapacağımız hizmet, kat edeceğimiz yol çok. Allah yükümüzü taşıyacak güç versin, birlik beraberliğimizi daim eylesin. Sivas’ın sembol projesinin hayırlı olmasını diliyor, bu projeye katkı sağlayah herkese teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.
Bakan Yılmaz konuşmasının ardından protokol üyeleri ile birlikte  “Sivas Sembol Kentsel Dönüşüm Ofisi”nin açılışını gerçekleştirdi. Bakan Yılmaz, daha sonra proje ofisinde yer alan plan ve görselleri inceleyerek Belediye Başkanı Sami Aydın’dan bilgi aldı.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/milli-egitim-bakani-ismet-yilmaz-sivasta-eski-sanayi-sitesi-alaninda-uygulanacak-kentsel-donusum-projesi-icin-olusturulan-sivas-sembol-kentsel-donusum-ofisinin-acilisina-katildi/icerik/2479 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.