Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas Valiliği tarafından Şehit Aileleri ve Gaziler onuruna düzenlenen iftar programına katıldı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas Valiliği tarafından Şehit Aileleri ve Gaziler onuruna düzenlenen iftar programına katıldı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas Valiliği tarafından Şehit Aileleri ve Gaziler onuruna düzenlenen iftar programına katıldı.

Sivas Valiliği, Şehit Aileleri ve Gaziler onuruna iftar programı düzenledi. Büyük Otel’de gerçekleştirilen programa Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Sivas Milletvekilleri Hilmi Bilgin ve Selim Dursun, Sivas Valisi Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, İl Protokolü, şehit aileleri ve gaziler katıldı.
“80 MİLYON, BİRLİK BERABERLİK İÇERİSİNDE”
İftar yemeği öncesinde Kur’an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi. Bakan Yılmaz ve protokol üyeleri daha sonra şehit aileleri ve gaziler ile birlikte iftar yaptı. İftar yemeğinin ardından Sivas Valisi Davut Gül, kısa bir selamlama konuşması yaptı. Vali Gül’ün ardından konuşan Bakan Yılmaz, terörün çağdaş dünyada yedi düvelin, Müslüman ülkelere yönelttiği bir savaş çeşidi olduğunu söyledi.
“Bu ülkede olan 80 milyon, ‘bu toprak için evladımız şehit oldu yeri geldiğinde ben de şehit olabilirim’ diyorsa, işte bu vatanda yaşamayı biz hak ediyoruz demektir.” Diyen Bakan Yılmaz, Türkiye’de 80 milyonun birlik ve beraberlik içerisinde olduğunu vurguladı.
Şehitlerin aziz hatırasını yaşatmanın yolunun onların uğruna canlarını verdiği değerleri eskisinden daha güçlü kılmak olduğunu belirten Bakan Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:
“Bir kardeşim, Ramazan ayında şehit olur mu?´ dedi. Tabi olmaz. Şehit hiçbir zaman olmaz. Ramazan’da değil Ramazan’dan önce de olmaz. İstiklal Marşı ne zaman kabul edildi? 1921´de. Ne diyor; ´Bastığın yerleri ´toprak!´ diyerek geçme, tanı, düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı´. Bu şehitler bugünün olayı değil. İstiklal Marşı´nın yazıldığı günlerde de binlerce şehidimiz vardı, ondan söylüyor. Bu toprakların altında binlerce kefensiz yatan var. Bu toprakların üzerinde yürürken onları unutma diyor. Ama ondan sonra yine diyor ki, ´Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki fedâ? Şühedâ fışkıracak toprağı sıksan, şühedâ!´ İşte bizim vatanımızın diğer yerlerden farkı, toprağı sıkarsan şehitler fışkıracak. Denebilir ki, ´O savaştı. Bu terör´ bilin ki terör çağdaş dünyada yine bu yedi düvelin Müslüman ülkelere yöneltmiş olduğu bir savaş çeşididir. Terörü kim ister? Terör savaştan da zordur. Çünkü savaşta düşmanın belli, nereden ateş geldiği belli… Ama terör ondan da kötü… Ne yapacağız? Şehitlerin aziz hatırasını yaşatmanın yolu, onlardan aldığımız değerleri, uğruna can verdiği değerleri; topraktır, bayraktır, vatandır, eskisinden daha güçlü kılmak. Allah´a hamdolsun inanarak söylüyoruz. Her bakımdan Türkiye daha güçlüdür. Güçlü de niye böyle şehitler geliyor? Karşında tek bir tane yok, yedi düvel var. Yedi düvelin yanında onların maşaları var. Ama bu ülkede olan 80 milyon, ‘bu toprak için evladımız şehit oldu yeri geldiğinde ben de şehit olabilirim’ diyorsa, işte bu vatanda yaşamayı biz hak ediyoruz demektir. Allah´a hamdolsun bu millet 80 milyonuyla birlik ve beraberlik içerisinde. Bilin ki peygamberlikten sonra en kutlu meslek şahadet şerbeti içmek, şehit olmaktır. Herkes yaşamak ister, cenneti gördüğünde bir daha gelmek istemez. Ama tek bir kimse istisna derler. Şehit olanlar. ‘Tekrar dünyaya dönsem, bir daha şehit olsam’ derler. Çünkü ona orada öyle büyük makamlar verilecektir ki, yaşamanın tek gayesi vardır tekrar cenneti kazanmaktır. İnanıyoruz ki şehitlerimiz cenneti kazanmışlardır. Bizim inancımızda şefaatta vardır. İnşallah bu şehitlerimiz annelerine, babalarına, yakınlarına ve sevdiklerine öteki dünyada şefaatçi olur diyoruz.” İfadelerini kullandı.
 
Konuşmaların ardından iftar programı sona erdi. Bakan Yılmaz, restoran çıkışında şehit aileleri ve gazileri tek tek tokalaşarak uğurladı.

 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/milli-egitim-bakani-ismet-yilmaz-sivas-valiligi-tarafindan-sehit-aileleri-ve-gaziler-onuruna-duzenlenen-iftar-programina-katildi/icerik/1498 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.