Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Sivas’ta TÜDEMSAŞ tarafından üretimi yapılan yeni nesil Milli Yük Vagonu tanıtım programına katıldı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Sivas’ta TÜDEMSAŞ tarafından üretimi yapılan yeni nesil Milli Yük Vagonu tanıtım programına katıldı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Sivas’ta TÜDEMSAŞ tarafından üretimi yapılan yeni nesil Milli Yük Vagonu tanıtım programına katıldı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Sivas’ta Türkiye Demiryolu Makineleri Sanayi A.Ş. (TÜDEMSAŞ) tarafından üretimi yapılan yeni nesil Milli Yük Vagonu tanıtım programına katıldı. Fabrika bahçesinde gerçekleştirilen programa Bakan Yılmaz ve Bakan Arslan’ın yanı sıra Sivas Milletvekilleri Habib Soluk, Hilmi Bilgin ve Selim Dursun ile Sivas Valisi Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın, TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Yıldıray Koçarslan, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, bakanlık yetkilileri ve il protokolünün önde gelen isimleri katıldı.
“SİVAS, DEMİRYOLU ALANINDA GEÇMİŞTEKİ ŞANLI GÜNLERİNİ YİNE YAKALAYACAK”
Selamlama konuşmalarının ardından kısa bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz; Sivas’ın demiryolu alanında geçmişteki şanlı günlerine yeniden kavuşacağını söyledi.
Bakan Yılmaz; “Sivas bir demiryolu şehridir. İçinden demiryolu geçtiği için demiryolu şehri demiyoruz. Eskişehir, Sakarya nasıl ise bilin ki Sivas’ta öyledir. Ama inşallah, Sivas geçmişteki şanlı günleri, demiryolu ve demiryolu sanayii alanında yine yakalayacaktır. Demiryolu Lojistik Merkezi’ni hayata geçireceğiz. 2. Organize Sanayi Bölgemizi yapıyoruz. Allah nasip ederse her parsele bir raylı sistem koyacağız. Bunu da hayata geçirirsek Sivas’ın inanıyorum ki 4’te 3 sorununu çözmüş oluruz. Yük vagonunun üretimi ve taliplisi yolcu vagonundan kat kat fazladır. İnşallah, burada ürettiklerimizi yurt dışına ihraç edeceğiz. Sadece Türkiye’nin değil, bölgenin de ihtiyaçlarını karşılarsak devamlı bir iş sağlamış oluruz. Sadece TÜDEMSAŞ için değil, geçtiğimiz günlerde yaptığımız gezide OSB’de taşeron marifetiyle üretilen bu vagonumuzun bazı parçalarını gördük. Arı gibi çalışıyorlar. Dolayısıyla Sivas’ta da ürün çıkacağını, yük vagonu üretilebileceğini biz gördük. Bu işçi kardeşlerim gösterdiler. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
“HEDEFİMİZ BÜYÜK, TÜDEMSAŞ’I DÜNYAYA AÇMAMIZ LAZIM”
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise ulaştırma alanında hayata geçirilen bazı önemli proje ve çalışmalara değindi. Sivas’ta üretimi yapılan yeni nesil Milli Yük Vagonu projesinin de bunlardan bir tanesi olduğunu belirten Bakan Arslan, prototip olarak üretimi yapılan ve seri üretime geçilecek olan model hakkında bazı bilgileri paylaştı.
Yeni nesil milli yük vagonu üretimi ile ilgili hedeflerin büyük olduğunu belirten Bakan Arslan, “Sivas ile Türkiye ile sınırlı kalmamamız lazım. TÜDEMSAŞ’ı dünyaya açmak lazım.” Dedi. Bakan Arslan, şu ifadeleri kullandı:
“Prototip olarak üretimi yapılan vagonumuzun kısa sürede seri üretimine geçilmesi ve buradan da inşallah ihracatını amaçlıyoruz. Değerli arkadaşlarımızın TÜDEMSAŞ ekibinin bir sözü var dediler ki; 3 yılda üretim aşamasına getirdik ama geldiğimiz nokta yetmez, bu sene 150 tane de üretim yapıp hem iç piyasaya, hem ihracata sunmuş olacağız. Arkadaşlarımıza söylüyoruz. 150 rakamı önemli, büyük ama Sivas’ın, TÜDEMSAŞ’ın ve ülkemizin hedeflerini düşündüğümüzde bunun yetersiz olduğunu da söyleyelim. Çalışma arkadaşlarımıza düşen önümüzdeki yıldan itibaren bu sayıyı artırmak. Bizim hedefimiz büyük. Sivas ile Türkiye ile sınırlı kalmamamız lazım. TÜDEMSAŞ’ı dünyaya açmak lazım. Her şey var. Yağ, un, su, süt, şeker var, bize düşen helva yapmak. Sayenizde yaptık, ama yetinmeyeceğiz. Ulaştırmaya önem veren bir Cumhurbaşkanı, ulaştırmacı ve ulaştırmaya önem veren bir başbakan varken, biz de hasbelkader ulaştırmacı iken beraber buradan dünyaya açılmamız lazım. Bugün burada kalmamak lazım… Alın teri ile emek teri ile katkı koyan siz değerli arkadaşlarımızla birlikte daha nice başarılara imza atacağız.”
 
Konuşmaların ardından TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Yıldıray Koçarslan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a, plaket takdim etti. Bakan Yılmaz, Bakan Arslan ve protokol üyeleri daha sonra prototip olarak üretimi yapılan yeni nesil Milli Yük Vagonunun açılışını gerçekleştirdi. Bakan Yılmaz ve Bakan Arslan, burada vagonu inceleyerek, fabrika işçileri ile bir süre sohbet etti.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/milli-egitim-bakani-ismet-yilmaz-ve-ulastirma-denizcilik-ve-haberlesme-bakani-ahmet-arslan-sivasta-tudemsas-tarafindan-uretimi-yapilan-yeni-nesil-milli-yuk-vagonu-tanitim-programina-katildi/icerik/1869 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.