Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Sivas Eksantrik Sanayi ve Ticaret AŞ (ESTAŞ) arasında eğitim iş birliği protokolü imzalandı.

Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Sivas Eksantrik Sanayi ve Ticaret AŞ (ESTAŞ) arasında eğitim iş birliği protokolü imzalandı.

Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Sivas Eksantrik Sanayi ve Ticaret AŞ (ESTAŞ) arasında eğitim iş birliği protokolü imzalandı.

Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Sivas Eksantrik Sanayi ve Ticaret AŞ (ESTAŞ) arasında Dr. Sadık Ahmet Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerine yönelik eğitim iş birliği protokolü imzalandı. ESTAŞ AR-GE binasında düzenlenen imza törenine Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Timuçin, Şube Müdürümüz Malik Erdoğan, ESTAŞ Genel Müdürü Osman Mavuş ve Dr. Sadık Ahmet Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Yüksel Eyertaş katıldı.
İmza töreninde konuşan Şube Müdürümüz Malik Erdoğan, protokol kapsamında gerçekleştirilecek eğitim faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Erdoğan; “Geçen yıl başlattığımız eğitimde işbirliği protokolü kapsamında ikinci eğitim işbirliği protokolünü imzalayacağız. Çıraklık eğitimine devam eden öğrencilerimizin pratik ve beceri eğitimlerinin yanı sıra haftanın bir günü 10 saat üzerine burada teorik eğitimlerini almalarını da sağlayacağız.” Dedi.
“MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ SÖZÜNÜ SADECE SLOGAN OLARAK KULLANMIYORUZ”
Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ise işbirliği protokolü ile hem sanayi kuruluşlarının nitelikli eleman ihtiyacının karşılanacağını hem de öğrencilerin mesleki becerilerini en iyi şekilde edinmelerinin sağlanacağını söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın son yıllarda mesleki eğitim konusunda devrim niteliğinde kararlar aldığını ve kapsamlı çalışmalara imza attığını belirten Altınsoy, bu adımlar sayesinde Sivas’ta önemli çalışmalar gerçekleştirildiğini kaydetti.
Altınsoy, şu ifadeleri kullandı:  
“Mesleki ve teknik eğitim de bakanlığımız son yıllarda devrim niteliğinde kararlar almış bulunuyor. Bunlardan birisi de çıraklık eğitimi ile ilgili düzenlemelerdir. Sanayinin genç yaşta çalıştırılabilecek eleman bulma zorluğu vardı. Bu yapılan düzenlemelerle hem sanayimiz çırak ihtiyacını karşılamış olacak hem de çocuklarımız uygulamalı eğitimi almış olacaklar. Bu vesile ile çıraklık eğitim merkezindeki eğitimlerini bitiren çocuklarımız ustalık ve işyeri açma belgesini de almış olacaktır. Bu önemli bir gelişme. Öğrencilerimiz ayrıca, gerekirse fark derslerini vererek meslek lisesi diploması alabileceklerdir. Bu diploma ile birlikte üniversite sınavını da kazanarak inşallah güzel bölümlere gidebileceklerdir. ‘Meslek lisesi memleket meselesi’ sözünü sadece slogan olarak kullanmıyoruz. Tüm Türkiye’de Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüz önemli çalışmalara imza atıyor. Buna paralel olarak ilimizde bizler de gerekli uygulamaları yapıyoruz. Bu kapsamda şehrimizin önemli sanayi kuruluşlarından ESTAŞ ile eğitim işbirliği protokolü imzalıyoruz. ESTAŞ bünyesinde bir sınıf oluşturduk. Öğrencilerimiz sınıfımızda mesleki eğitimlerini uygulamalı olarak görecekler. Bu sınıfları diğer işletmelerde de açarak çocuklarımızın eğitimlerini buralarda almalarını sağlayacağız. Ben emeği geçenlere ve özellikle ESTAŞ yönetim kuruluna bizlere kapılarını açtıkları için teşekkür ediyorum.”
“SİZE SUNULAN FIRSATLARI İYİ DEĞERLENDİRİN”
Altınsoy’un ardından konuşan ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Timuçin ise protokol kapsamında eğitim alacak öğrencilerden kendilerine sunulan bu imkânları en iyi şekilde değerlendirmelerini istedi.
Timuçin; “Ülkemiz hızlı olarak sanayileşmek istiyor. Ama burada bazı sıkıntılarımız var. Teknoloji hızlı ilerliyor ve bizim de firmalar olarak bu teknolojiye ayak uydurmamız gerekiyor. Biz son teknoloji tezgâhları satın alıyoruz. Son teknolojiyi alıyorsunuz ama bunu kullanacak çok iyi elemanlarınızın, kadronuzun olması gerekiyor. Ülkemizin en büyük sıkıntılarından bir tanesi bu… Teknik elemanlarımız yeterli değil. Sayıları az ve eğitimleri istenilen düzeyde değil. Milli Eğitim Bakanlığımızın yapmış olduğu bu uygulama bizim için de çok cazip geldi. Daha önce çıraklık eğitim merkeziyle yaptığımız ortak çalışmalarda başarılı sonuçlar elde ettik ama bu protokolle öğrencilerin çıraklık eğitimlerini burada almalarını sağlamamızın bize artı güç kazandıracağına inanıyorum. Gençlerimize şunu söylemek istiyorum; kendinizi iyi yetiştirin. Önünüzde çok büyük bir imkân ve potansiyel var. Bunu iyi değerlendirirseniz hem kendi geleceğiniz için hem ülkemizin geleceği için çok faydalı şeyler yapabilirsiniz. Lütfen size sunulan bu imkânların kıymetini bilin” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ve ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Timuçin eğitim işbirliği protokolünü imzaladı. Altınsoy, Tumiçin ve beraberindekiler daha sonra ESTAŞ Genel Müdürü Osman Mavuş ile birlikte üretim alanlarında incelemelerde bulundu. İncelemeler sırasında Genel Müdür Mavuş öğrencilere çeşitli bilgiler verdi. 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/milli-egitim-mudurlugumuz-ile-sivas-eksantrik-sanayi-ve-ticaret-as-estas-arasinda-egitim-is-birligi-protokolu-imzalandi/icerik/2204 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.