Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen “Sivas Yazarlarıyla Buluşuyor” projesinin 2015-2016 yılı final programı yapıldı.

Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen “Sivas Yazarlarıyla Buluşuyor” projesinin 2015-2016 yılı final programı yapıldı.

Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen “Sivas Yazarlarıyla Buluşuyor” projesinin 2015-2016 yılı final programı yapıldı.

Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen “Sivas Yazarlarıyla Buluşuyor” projesinin 2015-2016 yılı final programı yapıldı.
Buruciye Medresesi bahçesinde gerçekleştirilen kapanış programına Belediye Başkan Vekili Ahmet Özaydın, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Salim Kılıç, Maarif Müfettişleri Başkanımız Cengiz Atalay, Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Harun Tan, Milli Eğitim Şube Müdürümüz Mücahit Gül ve Sivaslı yazarlar katıldı. Sivas Belediye Başkan Vekili Ahmet Özaydın program öncesinde protokol üyeleri ve yazarlara gül takdim etti.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy kısa bir selamlama konuşası yaptı. Altınsoy; “Dünyada hiçbir dost, insana kitaptan daha yakın değildir. Sıkıntımızı unutmak, donuk hayatımıza biraz renk, ışık vermek, daracık dünyamızda bulamadığımız şeyleri yaşamak için tek çaremiz kitaplara sarılmaktır. Dünyamızı nasıl insansız düşünemezsek, insanı da kitapsız düşünemeyiz. Beyinde, düşüncenin kıvılcımının parladığı ilk andan beri, insan gönlünden neleri geçirdiyse ona yazmaktan, çizmekten kendini alamamıştır. Neticede ise okumak ve yazmak dünyamıza girmiştir. Bizler de İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bundan yaklaşık altı ay evvel ilk emri oku olan bir dinin mensupları olarak okuma seferberliği başlattık. Bu seferberlik diğer seferberliklerden farklı olarak yalnızca okumaya yönelik değildi. İstedik ki öğrencilerimiz hem kitap okusun hem de kitapların asıl mimarı olan yazarlarını yakından tanısın. Çünkü sizlerin de bildiği gibi bir kitabı en iyi şekilde anlayabilmek ancak onun yazarını, yazarının yaşantısını ve ruh halini iyi bilmekle mümkündür. Bunun farkında olarak bizler de önce öğrencilerimizi kitaplar ile buluşturduk. Sonra ise o kitabın yazarını öğrencilerimizle bir araya getirdik. Üstelik bu yazarlar, bu toprağın insanları yani Sivaslı yazarları idi. Projenin ismini seçerken de “Sivas Yazarlarla Buluşuyor” değil de “Sivas Yazarlarıyla Buluşuyor.” Şeklinde bir ayrıntıya yer verdik. Bu ismi seçmemizdeki amaç öğrencilerimize onlarla aynı sıralarda oturmuş, aynı havayı teneffüs etmiş, aynı sudan içmiş ve aynı memlekette yaşamamış kişilerin yazar olduğunu; isterlerse kendilerinin de onlar gibi yazar olabileceklerini fark ettirmekti.
Katıldığımız programlarda gördük ki öğrencilerimiz okuduğu kitabın yazarını yakından görebilecek olmanın heyecanı ile nitelikli bir okuma gerçekleştirmiş, kitabı okurken yazara soracağı notları çıkarmış ve heyecanla yazarla tanışacağı günü beklemekteydi. Projeye dâhil olan yazarlarımız ise kendi memleketinin gençleri ile bir araya gelecek olmanın mutluluğu ile daha bir şevle projeyi sahiplenmişlerdi. Yine, pek çok yazarımız Sivas dışında yaşıyordu. Proje vasıtası ile uzun bir aradan sonra memleketine geliyor ve üstelik gençlerle buluşuyordu. Hülasa, hem yazarlarımız hem öğrencilerimiz halinden gayet memnundu. İşte o zaman projenin asıl amacına ulaştığını gördük. Bugün burada bulunan yüzlerce öğrenci ve projeye destek veren pek çok yazarımızın olması projemizin başarıya ulaştığının somut ispatı niteliğindedir.” İfadelerini kullandı.
Proje kapsamında düzenlenen programlar hakkında da bilgi veren Altınsoy, sözlerini şu ifadelerle noktaladı: 
“Projemiz 2015 yılı Aralık ayında başlamış olup, 27 Mayıs yani bugün itibariyle bu eğitim-öğretim yılı için sona ermiştir. Bu süre zarfında her hafta 1 yazarımızı 4 okulumuzda yaklaşık 400 öğrenciyle buluşturduk. Bugüne kadar 19 yazarımız 24 okulumuzun koordinatörlüğünde 76 okulumuzda yaklaşık 7500 öğrenci ile söyleşi yaparak, kitaplarını imzaladılar.”
Altınsoy’un konuşmasının ardından “Sivas Yazarlarıyla Buluşuyor” Projesi kapsamında söyleşileri ile öğrencilerin ufuklarını açan yazar ve şairlere plaket takdim edildi.
Programa katılan yazarlar; Aziz Erdoğan, Hüseyin Kaya, Mehmet Şarkışla, İdris Ekinci, Mustafa Sevinç, Ahmet Mahir Pekşen, Celalettin Çınar ve Rıza Bakış’a plaketlerini Belediye Başkan Vekili Ahmet Özaydın, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Salim Kılıç takdim etti. Plaket töreninin ardından Hasan Vardar Ortaokulu öğrencilerinden oluşan halkoyunları ekibi gösteri sundu.
Gösterinin ardından Belediye Başkan Vekili Ahmet Özaydın, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Salim Kılıç, Maarif Müfettişleri Başkanımız Cengiz Atalay, Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Harun Tan, Milli Eğitim Şube Müdürümüz Mücahit Gül, yazarlar ve öğrenciler, hep birlikte kitap okuma etkinliği gerçekleştirdi.
ALTINSOY, BARUTSUZ SİLAHI İNCELEDİ
Programın son bölümünde protokol üyeleri okullar tarafından açılan TÜBİTAK Bilim Sergisi’ni gezerek bilimsel proje ve deneyler hakkında bilgi aldı. Belediye Başkan Vekili Ahmet Özaydın, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ve beraberindekiler, stantlar arasında yer alan Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Raylı Sistemler Bölümü öğrencilerinin standında incelemelerde bulundu.
Altınsoy ve Özaydın, 11. Sınıf Öğrencisi Mert Turmuş tarafından geliştirilen barutsuz, elektrikle çalışan manyetik tüfeği yakından inceledi. Altınsoy, menzili kullanıcı tarafından ayarlanabilen, sessiz çalışan, barut olmadığı için geri tepmesi sıfır düzeydeki tüfek hakkında bilgi aldı. Projeye rehberlik eden Elektronik öğretmeni Rıza Kaleli, tüfeğin prototip olarak tasarlandığını ve çeşitli değerlendirmelerin devam ettiğini belirterek, mevcut haliyle manyetik tüfeğin, bir savaş silahı kadar etkili olduğunu söyledi. Kaleli, Silahın Türk savunma sanayine kazandırılması için çeşitli çalışmalar yapılacağını belirtti.
Aynı sistemle çalışan ve uzaktan mobil araçlarla kontrol edilebilen silahta sergide büyük ilgi gördü. Bu silahın da tüfek ile aynı teknolojik donanıma sahip olduğu belirtildi. 12. Sınıf öğrencisi Mehmet Yazıcı tarafından geliştirilen silah düşman odaklı yazılım sayesinde alan taraması yapıp hedefi tespit ettikten sonra imha ediyor.
TÜRKÜLERE EŞLİK ETTİLER
 
Belediye Başkan Vekili Ahmet Özaydın, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Salim Kılıç, Maarif Müfettişleri Başkanımız Cengiz Atalay, Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Harun Tan, Milli Eğitim Şube Müdürümüz Mücahit Gül ve Sivaslı yazarlar, stantları gezdikten sonra, Sivas Muzaffer Sarısözen Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin seslendirdiği türkülere eşlik etti.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/milli-egitim-mudurlugumuz-tarafindan-duzenlenen-sivas-yazarlariyla-bulusuyor-projesinin-2015-2016-yili-final-programi-yapildi/icerik/1442 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.