Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen ortaokullar arası “Atasözü ve Deyim Avcıları” yarışması başladı.

Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen ortaokullar arası “Atasözü ve Deyim Avcıları” yarışması başladı.

Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen ortaokullar arası “Atasözü ve Deyim Avcıları” yarışması başladı.

Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen ortaokullar arası “Atasözü ve Deyim Avcıları” yarışması başladı. “Harflerin Dünyasındayım” Projesi kapsamında 56 okulunun katılımı ile gerçekleştirilen yarışmanın ilk etabı Vali Zübeyir Kemelek İlkokulu’nda gerçekleştirildi. Yarışmayı Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Ülker Yurten, Şube Müdürlerimiz Anakız Yörük ve Mücahit Gül de takip etti.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan yarışma programında konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy; “Öğrencilerimizin pek çoğu atasözlerinin anlamlarını bilmemekte yahut konuşmalarında atasözü ve deyimlere yer vermemektedirler. Bizler de İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak atalarımızdan bize kalan en önemli sözlü miras olan atasözlerimizi ve deyimlerimizi yaşatmak, kullanımını yaygınlaştırmak için ‘Harflerin Dünyasındayım’ projesi içerisinde ‘Atasözü ve Deyim Avcıları’ yarışmasına yer verdik.  Bu sayede öğrencilerimizin kelime hazinesine katkı sunmak, deyim ve atasözlerimizi tanıyarak sevmelerini sağlamak ve aynı zamanda manevi kültürümüzü gelecek nesillere aktarmak istedik.
Bu proje diğer projelerden farklı olarak ‘eğlendirerek öğretmeyi’ sağlaması bakımından oldukça önemlidir. AR-GE birimimiz tarafından hazırlanan özel bir yazılım ile öğrencilerimizi bir oyun atmosferinde atasözü ve deyimlerimizi öğrenme şansı bulacaklardır. Proje çerçevesinden bugünden başlayarak ortaokullar arası atasözü ve deyimler yarışması düzenlenmektedir. Yarışmaya merkezde bulunan 56 okulumuz katılmakta ve her okul 3 öğrenci ile temsil edilmektedir. Yarışma öncesinde öğrencilerimize 500 atasözü ve 500 deyim ihtiva eden kitapçıklar hazırlanarak dağıtılmıştır. Eleme usulü ile peyderpey devam edecek yarışmamızın finali ise 26 Mayıs Cuma günü Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde gerçekleşecektir. Ben şimdiden yarışmaya katılan bütün öğrencilerimize ve öğrencilerimizi hazırlayan öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.
Altınsoy’un konuşmasının ardından yarışmaya geçildi. TOKİ Şehit Üsteğmen Şükrü Pürlü Ortaokulu,  Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu, Behrampaşa Ortaokulu ve Danişment Ortaokulu’nun yarıştığı ilk oturumda birinciliği Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu elde etti.
 
Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy birinci olan okul öğrenci ve öğretmenlerini tebrik ederek, teşekkür belgesi takdim etti. Yarışmaya katılan diğer okulların teşekkür belgelerini ise Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Ülker Yurten ile Şube Müdürlerimiz Anakız Yörük ve Mücahit Gül takdim etti.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/milli-egitim-mudurlugumuz-tarafindan-duzenlenen-ortaokullar-arasi-atasozu-ve-deyim-avcilari-yarismasi-basladi/icerik/1828 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.