Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayi A.Ş. (TÜDEMSAŞ) arasında Okul-Sanayi ve Sektör İşbirliğine yönelik protokol imzalandı.

Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayi A.Ş. (TÜDEMSAŞ) arasında Okul-Sanayi ve Sektör İşbirliğine yönelik protokol imzalandı.

Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayi A.Ş. (TÜDEMSAŞ) arasında Okul-Sanayi ve Sektör İşbirliğine yönelik protokol imzalandı.

Sivas Valisi Davut Gül’ün himayesinde valilik makamında gerçekleştirilen protokol imza törenine Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Yıldıray Koçarslan, Milli Eğitim Şube Müdürümüz Malik Erdoğan ve diğer yetkililer katıldı.
Vali Davut Gül ve Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Sivas’taki Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin metal ve makine teknolojisi alanlarında kayıtlı öğrencilerin Kaynak Eğitim Merkezi ve Kalite Kontrol Laboratuarlarından faydalandırılması ve uluslararası geçerliliği olan TS N ISO 9606’ya göre Kaynakçılık sertifikası edinmelerini sağlayacak işbirliği protokolü hakkında bilgi verdi.
“ARA ELAMAN İHTİYACINI KARŞILAYACAĞIZ”
Bu protokol kapsamında verilecek eğitimlerle vagon üretimi ve TÜDEMSAŞ’a iş yapan firmaların eleman ihtiyacının sağlanacağını belirten Vali Gül, “TÜDEMSAŞ, Sivas’ın, Türkiye’nin önemli bir değeri. Milli ve yerli kuruşlumuz. Sayın Başbakanımızın TÜDEMSAŞ’a biçtiği bir rol vardı; ‘milli ve yerli vagon üretilmesi…’ Sivas’ın, bu anlamda vagon üretim merkezi olması ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Özellikle 2. Organize Sanayi Bölgesi’nin kuruluş aşaması, TÜDEMSAŞ’a iş yapan firmaların orada yeni yatırımlar yapması, ara elaman ihtiyacını ortaya çıkarttı. Bu anlamda bizim meslek liselerimizde yetişen öğrencilerimiz var. Bunların pratikte iyi kaynakçı olmaları, uluslararası sertifika almaları ve TÜDEMSAŞ’ın istediği kalitede ara elaman olabilmesi için Milli Eğitim Müdürlüğümüzle TÜDEMSAŞ arasında bir protokol imzalıyoruz. Bu sayede öğrencilerimiz son sınıfta, 80 saat boyunca TÜDEMSAŞ’ta eğitim alacaklar. Uygun şartlarda kaynağın nasıl yapıldığını ve hangi kurallara uyacaklarını öğrenecekler. Mezun olduktan sonra da TÜDEMSAŞ’a iş yapan firmalar başta olmak üzere vagon üreten firmalarda istihdam edilecekler. Onlara hazır işgücü sunmuş olacağız. Bu projeyi gündeme getiren Milli Eğitim Müdürümüz ve TÜDEMSAŞ Genel Müdürümüze teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.
“ÖRĞENCİLERİMİZ BİRÇOK ÜLKEDE İŞ İMKÂNI BULACAK”
2015-2016 eğitim-öğretim yılında 36 öğrencinin bu kapsamda sertifika aldığını belirten Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, 2016-2017 yılında ise 120 öğrencinin sertifika almaya hak kazanacağını söyledi. Uluslararası geçerliği olan kaynakçılık sertifikasına sahip olan öğrencilerin birçok ülkede iş bulabileceklerini söyledi.
Altınsoy, şu şekilde konuştu:
“Milli Eğitim Bakanlığımız, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüz vesilesi ile yeniliklere açık bir şekilde çalışmalara devam etmektedir. Bu kapsamda özel sektör ve milli eğitim müdürlüğümüz arasındaki işbirliği çerçevesinde TÜDEMSAŞ ile çok önemli bir protokol imzalıyoruz. Sayın Valimizin de belirttiği gibi bu protokol sayesinde ilimizdeki yerel bir kuruluş olan TÜDEMSAŞ, okullarımızdaki öğrencilerimize uluslararası geçerliliği olan kaynak sertifikası verecek. Bu belgeyi alan çocuğumuz birçok ülkede bu sertifika ile iş bulabilecek. 80 saatlik bir eğitim sonucunda alınacak bu sertifika ile meslek liselerimizdeki öğrencilerimiz rahat iş bulacağı gibi hem Sivas hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacaklar.   Bundan dolayı şuanda bu sertifikayı alan 36 öğrencimiz var. Bunu biz 120 kişiye çıkaracağız ve daha sonraki yıllarda hem öğretmenlerimize hem de öğrencilerimize yönelik bu çalışma devam edecektir. Ben bu çalışmada emeği geçen başta Sayın Valimiz olmak üzere TÜDEMSAŞ Genel Müdürümüze ve bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
Konuşmaların ardından Sivas Valisi Davut Gül, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ve TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Yıldıray Koçarslan, Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi metal ve makine teknolojisi alanlarında kayıtlı öğrencilerin kaynakçılık eğitimine yönelik düzenlenen iş birliği protokolünü imzaladı.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/milli-egitim-mudurlugumuz-ve-turkiye-demiryolu-makinalari-sanayi-as-tudemsas-arasinda-okul-sanayi-ve-sektor-isbirligine-yonelik-protokol-imzalandi/icerik/1589 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.