Milli Eğitim Müdürlüğümüzce Hayata Geçirilen 2023’e Doğru Eğitimde Değişim Dönüşüm Hareketi Kapsamında Sivas’ta “2023 Eğitim Vizyonu İl Çalıştayı” Gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Müdürlüğümüzce Hayata Geçirilen 2023’e Doğru Eğitimde Değişim Dönüşüm Hareketi Kapsamında Sivas’ta “2023 Eğitim Vizyonu İl Çalıştayı” Gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Müdürlüğümüzce Hayata Geçirilen 2023’e Doğru Eğitimde Değişim Dönüşüm Hareketi Kapsamında Sivas’ta “2023 Eğitim Vizyonu İl Çalıştayı” Gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda Milli Eğitim Müdürlüğümüzce hayata geçirilen “2023’e Doğru Eğitimde Değişim Dönüşüm Hareketi” kapsamında Sivas’ta “2023 Eğitim Vizyonu İl Çalıştayı” düzenlendi. Sivas Valiliği himayesinde öğretmenevinde gerçekleştirilen çalıştaya Vali Salih Ayhan, Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, milli eğitim müdür yardımcılarımız, şube müdürlerimiz ve Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi akademisyenleri ile her eğitim kademesinden idareci ve öğretmenler katıldı.
 
Çalıştayın açış konuşmasını Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı yaptı. Savaşçı, “Medeniyetlerin beşiği, eğitim öğretimin gözbebeği Sultan Şehir Sivas’ımız Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz’ın büyük destekleri ile son birkaç yılda yaklaşık 600 milyon lira eğitim yatırımı almış ve bu yatırımlarla eğitimde fiziki ihtiyaçlarını yüzde yüze yakın bir oranda tamamlamıştır. Bizler de Sayın Valimiz Salih Ayhan’ın öncülüğünde niceliksel olarak pek çok eksiği giderilmiş olan okullarımızın niteliğinin yani eğitim kalitesinin arttırılması yönünde göreve başladığımız ilk günden itibaren pek çok çalışmaya imza attık, atmaya da devam ediyoruz. Bu noktada Eylül ayında, yani eğitim öğretimin hemen başında Türkiye’de ilk defa ‘Eğitim Paydaşları Çalıştayı’nı düzenleyerek öğretmenden öğrenciye, idareciden veliye, servis şoföründen, memur ve yardımcı hizmetliye kadar tüm paydaşlarımızı aynı masada buluşturarak ilimizdeki eğitim öğretim ihtiyaçlarına yönelik sahadan,  gerçekçi veriler topladık. Topladığımız bu veriler ışığında somut projeler geliştirdik. Yine Sayın Valimiz Salih Ayhan’ın öncülüğünde Türkiye’de ilk defa, her bir safhası somut olarak bir takvime bağlanmış olan ‘2023’e Doğru Eğitimde Değişim Dönüşüm Hareketini’ni hayata geçirdik. Bu hareket aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonunun 81 il içerisinde hayata geçirilmiş ilk örneğiydi.
‘2023’e Doğru Eğitimde Değişim Dönüşüm Hareketini’nin tanıtımını yaptığımız 23 Kasım 2018 tarihinden bu güne müzik, robotik kodlama, okul sevgi barınakları, zekâ oyunları, yabancı dil atölyeleri ve montesorri eğitimlerine yönelik 10’dan fazla atölyenin açılışını gerçekleştirdik.
Kışlar Daha Güzel sloganı ile kayak sporuna yönlendireceğimiz öğrencilerimizi belirledik. Yaklaşık 200 öğrencilerimiz ve velilerinden oluşan 500 katılımcı ile hafta sonu bir araya gelerek projemizi somut olarak hayata geçirdik. Değişim Dönüşüm Hareketi kapsamında açacağımız diğer pek çok atölyelerimizin de tefrişatını tamamladık. Onların da açılışlarını peyderpey gerçekleştireceğiz.
Tüm bu faaliyetlere ve açılışlara Sayın Valimiz Salih Ayhan’ın bizzat katılması ve projemizi himaye etmesi, biz eğitimcileri çok mutlu etti. Çalışmalarımızın verimliliği arttırdı ve heyecanımızı kamçıladı.
Şunu tüm samimiyetimle söylüyorum ki Sivas Milli Eğitim Müdürlüğü ailesi olarak bizler; 2023’e bugünden hazırız. Bakanlığımızca yayınlanan 2023 Eğitim Vizyonunun ışığında gece gündüz demeden çalışıyoruz çalışmaya da devam edeceğiz. Bugün düzenlediğimiz 2023 Eğitim Vizyonu Değerlendirme Çalıştayı ise gerek bizlerin ilde uygulayacağı yeni projelere, gerekse bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonuna yön vermesi açısından oldukça önemlidir.” Şeklinde konuştu.
“GECEMİZİ GÜNDÜZÜMÜZE KATACAĞIZ”
Sivas Valisi Salih Ayhan ise konuşmasında Sivas’ı eğitimde en üst seviyelere taşıyacak proje ve çalışmaların gerçekleştirildiğini belirterek, “İyi niyetli ve samimi olacağız. Sorunlarımızı masaya yatıracağız ve yol haritamızı belirleyeceğiz.” Dedi.
Gece gündüz demeden belirlenen hedeflere ulaşmak için çalışacaklarını belirten Vali Ayhan, şu ifadeleri kullandı:
“İyi bir ekip olmamız, iyi bir ekiple yola çıkmamız lazım. Ben Sivas’ta bu heyecanı görüyorum. Güzel bir altyapımız var ve bu altyapıyı kullanmamız lazım. Bu çalışmalarımızdan güzel sonuçlar çıkacağına inanıyorum. İyi niyetli ve samimi olacağız. Sorunlarımızı masaya yatıracağız ve yol haritamızı belirleyeceğiz. Koşar adım gitmek zorundayız. Bu zamanın ruhunu iyi okumamız lazım. Sivas bu manada iyi bir yol aldı. Her hafta bir toplantı gerçekleştiriyoruz ve harika fikirler, düşünceler var. Sahadan gelen ve sorunları iyi bilen bir ekiple yola çıktık. İnşallah bunun sonuçlarını göreceğiz. Eğitimin benim için ayrı bir önemi ve anlamı var. İyi bir çalışma yapacağız. Gecemizi gündüzümüze katacağız. Sahada, okul koridorlarında olacağız. Ben başarılı olacağımıza inanıyorum. İlk hedefimiz ilk 20, ikinci hedefimiz ilk 10 ve Sivas örnek şehir olacak.”
Konuşmaların ardından gerçekleştirilen “2023 Eğitim Vizyonu İl Çalıştayı”nda MEB 2023 Eğitim Vizyonun içeriği değerlendirilerek, bu kapsamda il bazında hayata geçirilecek proje ve çalışmalar masaya yatırıldı.
Çalıştayın sonunda katılımcılara belge takdim eden Savaşçı, Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi akademisyenlerine ise katkılarından dolayı teşekkür plaketi takdim etti.
 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/milli-egitim-mudurlugumuzce-hayata-gecirilen-2023e-dogru-egitimde-degisim-donusum-hareketi-kapsaminda-sivasta-2023-egitim-vizyonu-il-calistayi-gerceklestirildi/icerik/3088 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.