Milli Eğitim Müdürlüğümüzün koordinesinde Sivas Anadolu İmam Hatip Lisesi’nce düzenlenen 2017 Yılı İmam Hatip Liseleri Arası “Genç Sada Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”nın il seçmesi yapıldı.

Milli Eğitim Müdürlüğümüzün koordinesinde Sivas Anadolu İmam Hatip Lisesi’nce düzenlenen 2017 Yılı İmam Hatip Liseleri Arası “Genç Sada Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”nın il seçmesi yapıldı.

Milli Eğitim Müdürlüğümüzün koordinesinde Sivas Anadolu İmam Hatip Lisesi’nce düzenlenen 2017 Yılı İmam Hatip Liseleri Arası “Genç Sada Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”nın il seçmesi yapıldı.

Milli Eğitim Müdürlüğümüzün koordinesinde Sivas Anadolu İmam Hatip Lisesi’nce düzenlenen 2017 Yılı İmam Hatip Liseleri Arası “Genç Sada Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”nın il seçmesi yapıldı. Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen yarışmaya Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Sivas Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan ve Milli Eğitim Şube Müdürümüz Fehmi Tutkun katıldı. 13 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilen yarışmanın jüri başkanlığını İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan Yaptı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açış konuşmasını Sivas Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Hacı Ömer Özdemir yaptı. Özdemir’in ardından konuşan Milli Eğitim Şube Müdürümüz Fehmi Tutkun; “Öğrencilerimize okulda öğrendikleri mesleki teorik bilgileri uygulama fırsatı vermek amacıyla Bakanlığımız Din Öğretimi Genel Müdürlüğü programı gereği yıllardır gerçekleştirilen yarışmalara bu yıl da devam edilmektedir. Kur’an-ı Kerim yarışmalarının otuz yıllık köklü bir geleneği var. Kur’an okuyan kişi her zaman bir adım öndedir. Sevgili öğrenciler, siz öndesiniz. Peygamber Efendimiz sizleri övmüştür. Bu yarışmaya katılan her öğrencimiz birbirinden değerlidir. Biz yarışmaya katılan bütün öğrencilerimizi birinci kabul ediyoruz. Bu yıl 16 yarışma ve yıl boyu devam edecek 10 etkinlik düzenleyeceğiz.” Dedi.
Tutkun’un ardından konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy; “Milli Eğitim Bakanlığı ve Müdürlük olarak birçok yarışma düzenliyoruz. Yürütmekte olduğumuz çeşitli projeler var. Sivas Yazarlarıyla Buluşuyor projesi kapsamında yazarlarımızı, Onlarda Buradaydı Projemizle ise birçok değerimizi öğrencilerimizle buluşturmaya devam ediyoruz. Bugün de burada İmam Hatip Liseleri arasında tertip etmiş olduğumuz Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nı gerçekleştiriyoruz. Öncelikle bu yarışmanın organizesinde emeği geçen Şube Müdürümüz Fehmi Tutkun ve ekibine, jüri üyelerimize, imam hatip okullarımızdaki öğretmenlerimize ve yarışmaya katılan bütün öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Allah’ın sizi ne ile uğraştırdığına bakmak lazım. Bazı insanları, betonla, demirle, çakılla, kumla uğraştırıyor, bazı insanları öğrenciyle, eğitimle uğraştırıyor. Bazılarını şarkı-türkü ile bazılarını da Kur’an-ı Kerim ile uğraştırıyor. Dolayısıyla hayatımızın Kur’an-ı Kerim olduğu, Kur’an-ı Kerim’i anlama ve anlatma yönünde yapmış olduğumuz faaliyetlerin önemli olduğunu belirterek sizleri kutluyorum.
Bakanlığımızın Din öğretimi konusunda oldukça güzel gelişmelere imza attı. Bu çerçevede ilimizde de bizler 1-2 sene içerisinde İmam Hatip Ortaokulu sayımızı 26’ya çıkardık. İmam Hatip Liselerimizin sayısı 17 oldu. Dolayısıyla İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesi olmayan ilçemiz kalmadı. Bundan sonraki süreçte ehliyet ve kalite açısından da imam hatiplerimizi nasıl iyi bir noktaya getirebiliriz diye çalışmalar yapmak lazım. Bu konudaki bilimsel çalışmalara ağırlık vermek gerekir diye düşünüyorum. İşte bakanlığımızın yapmış olduğu bu yarışmaları da kaliteyi artırmak açısından yapılan çalışmaların bir örneği olduğunu düşünüyorum.” İfadelerini kullandı.
ÖĞRENCİLER ALTINLA ÖDÜLLENDİRİLDİ
Konuşmaların ardından İmam Hatip Liseleri Arası “Genç Sada Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması” gerçekleştirildi. Jüri Başkanı İl Müftüsü Recep Şükrü Balkanı, ilk olarak kurallar ve değerlendirme kriterleri ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Daha sonra 13 öğrenci ayrı ayrı Kur’an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirerek, birincilik için yarıştı. 
 
Yarışmanın sonunda jüri tarafından yapılan değerlendirmede 1’inciliği Sivas Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Muhammed Burak Duman, 2’inciliği Abdulhamidhan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Muhammed İkbal Kaya, 3’üncülüğü ise Suşehri Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Alparslan Kavalcı elde etti. Yarışmanın 1’incisi olan Duman’a ödül ve hediyelerini Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, 2’inci olan Kaya’ya İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan, 3’üncü olan Kavalcı’ya ise Sivas Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca takdim etti. 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/milli-egitim-mudurlugumuzun-koordinesinde-sivas-anadolu-imam-hatip-lisesince-duzenlenen-2017-yili-imam-hatip-liseleri-arasi-genc-sada-kuran-i-kerimi-guzel-okuma-yarismasinin-il-secmesi-yapildi/icerik/1812 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.