Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, Sivas İl Genel Meclisi’ne Konuk Oldu

Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, Sivas İl Genel Meclisi’ne Konuk Oldu

Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, Sivas İl Genel Meclisi’ne Konuk Oldu

Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, Sivas İl Genel Meclisinin Konuğu oldu. İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş başkanlığında gerçekleştirilen Haziran ayı meclis toplantısının ardından Milli Eğitim Müdürlüğümüzün proje ve faaliyetlerine ilişkin kapsamlı bir sunum yapan Savaşçı, önemli değerlendirmelerde bulundu. MEB 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında Sivas Valiliği himayesinde bugüne kadar birçok önemli proje ve çalışmanın hayata geçirildiğini belirten Savaşçı, bu projelerle öğrencilerin gerek akademik açıdan gerekse; sosyal, sanatsal ve kültürel açıdan kendilerini daha iyi geliştirebilme imkânı bulduğunu söyledi. Bu doğrultuda, okullara robotik kodlama, müzik ve yabancı dil sınıfları kazandırıldığını, Spor Sivas ve Sanat Sivas projeleri ile öğrencilerin sanatsal ve sportif faaliyetlerin içerisinde daha fazla yer almalarının sağlandığını belirten Savaşçı, tüm bu çalışmaların meyvelerinin ilerleyen süreçte alınacağını belirtti. Kurslarda Öğretimin Planlanması ve Rehberlikte Üstünleşme Projesi (KÖPRÜ) ile öğrencilerin akademik anlamda desteklendiğini ve başarı düzeyinin her geçen gün arttığını belirten Savaşçı, “Tüm bu çalışmalarla çocuklarımızı her yönüyle donanımlı, bilgili, kültürlü, milli ve manevi değerlerine bağlı bireyler olarak yetiştirebilmeyi arzuluyoruz.” Dedi.
 
“SALGIN SÜRECİNDE DE VELİ VE ÖĞRENCİLERİMİZİN YANINDA OLDUK”
Corona Virüs Salgını sürecinde de birçok önemli çalışmanın yapıldığını belirten Savaşçı, sosyal, sanatsal, kültürel ve akademik etkinliklerin bu süreçte teknolojik imkânlardan yararlanarak devam ettiğini söyledi. Sivas’ta öğretmenlerin tüm bu çalışmaların yanı sıra gönüllü olarak gerek vefa sosyal destek gruplarında görev aldığını gerekse maske ve siperlik üretiminde gönüllü olarak görev alarak önemli bir fedakârlık örneği gösterdiğini belirten Savaşçı, “Sizlerin huzurunda tüm öğretmenlerimize bir kez daha teşekkür ediyorum.” Dedi.
Sivas Bilim ve Sanat Merkezinde 3D yazıcılarla kentte görev yapan sağlık çalışanları ve güvenlik güçleri için siperlik üretimi yapıldığını ve bu siperliklerin kullanıma sunulduğunu belirten Savaşçı, Sivas Valisi Salih Ayhan’ın girişimleri ile Olgunlaşma Enstitüsü bünyesinde maske üretim atölyesi kurulduğunu, gönüllü öğretmen ve usta öğreticilerin burada günlük 10 bin maske üretimi yaptığını kaydetti. Sivas Halk Eğitim Merkezi ve Necip Fazıl Kısakürek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde maske üretim atölyeleri oluşturulduğunu belirten Savaşçı, “öğretmenlerimiz, usta öğreticilerimiz ve öğrencilerimiz bu süreçte gönüllü olarak maske üretimi yapıyorlar. Eğer tüm dünyada bu alanda ciddi sıkıntılar yaşanıyorken gerek ilimizde gerek ülkemizde maske temini konusunda hiçbir sorun yaşamıyorsak, bunda bu işte gönüllü olarak hizmet veren çalışma arkadaşlarımızın büyük payı var” dedi.
Valimiz Salih Ayhan’ın talimatı ile başlatılan “Evde Kal Kitapla Kal” kampanyası kapsamında talep edilen kitapların vefa sosyal destek gruplarında görev alan öğretmenlerce öğrencilerin adreslerine teslim edildiğini belirten Savaşçı, öğrencilerin akademik alanda desteklemek için online sınavlar gerçekleştirildiğini de söyledi. KÖPRÜ Projesi kapsamında LGS’ye hazırlanan öğrenciler için bugüne kadar 12 online sınav gerçekleştirildiğini belirten Savaşçı, çok önemli bir altyapı gerektiren bu sınavların gerçekleştirilmesi için yine öğretmenlerin gönüllü olarak görev aldıklarının altını çizdi. 
Salgın sürecinde öğrencilerin etkilenebileceği olumsuzlukları ortadan kaldırabilmek için Milli Eğitim Müdürlüğümüzce hayata geçirilen ve MEB Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri’nde Türkiye birinciliği elde eden “Veli Rehberlik Hizmeti” projesinin de yeniden hizmete alındığını belirten Savaşçı, sivasarge.meb.gov.tr/vrh/ internet adresi üzerinden hizmet veren proje ile rehberlik öğretmenlerinin gönüllü olarak velilerden gelen sorulara cevap verdiklerini belirtti.
Öğrencilerin sanatsal faaliyetlerle salgın sürecinde ilgilenmeleri için Sivas Valiliği himayesinde Milli Eğitim Müdürlüğümüzce hayata geçirilen Sanat Sivas Projesi kapsamında “Keyifli Ev Atölyem” projesi başlatıldığını ve gönüllü öğretmenler tarafından Keyifli Ev Atölyem Kitapları hazırlandığını belirten Savaşçı; “Bu kitaplarda geleneksel oyunlardan origamiye, deneylerden, mutfak etkinliklerine kadar birçok etkinliğe yer verildi. Öğrencilerimiz bu içeriklere online ortamda erişebilirken, kendi çalışmalarını da sosyal medya üzerinden paylaştıklarını söyledi.
Bunun yanı sıra gönüllü öğretmenler tarafından “Sanat Evimizde” etkinliğinin uygulandığını belirten Savaşçı, öğretmenler tarafından her hafta bir konu belirlendiğini öğrencilerin evlerinde gerçekleştirdikleri çalışmalarla sanatsal faaliyetlerden de ayrı kalmadıklarını diledi getirdi.
Yine, Sivas Valiliği himayesinde müdürlüğümüzce yürütülen Spor Sivas Projesi’nin de salgın sürecinde etkili bir şekilde devam ettiğini belirten Savaşçı,  “bu kapsamda gönüllü öğretmenlerimizce ‘Evde kal ama hareketsiz kalma’ etkinliği gerçekleştirildi. Öğrencilerimizin bu sayede evlerinde spor yaparak sportif faaliyetlerin içerisinde yer almaları sağlandı.
Gönüllü öğretmenlerin, 23 Nisan’da da önemli bir çalışma yaptıklarını belirten Savaşçı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda öğretmenler tarafından süslenen kamyonla şehir turu atıldığını Vefa Sosyal Destek Gruplarının da katılımı ile gerçekleştirilen etkinliğin çocuklar ve kent kent halkı tarafından büyük ilgi gördüğünü söyledi.  
Savaşçı, 23 Nisan’da Sivas Valisi Salih Ayhan’ın talimatları ve gönüllü öğretmenlerin desteği ile kentte öksüz, yetim, çölyak hastası ve özel eğitim öğrencilerine de hediyeler verildiğini söyledi.
Konuşmasının son bölümünde eğitim yatırımları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Savaşçı, Sivas’ın Türkiye’de en üst düzeyde eğitim yatırımı alan illerden bir tanesi olduğunun altını çizdi. Tamamlanan, devam eden ve planlanan eğitim yatırımları ile ilgili meclise bilgi veren Savaşçı, ilçelerde deprem güçlendirmesi yapılacak, depreme dayanıklı olmadığı için yıkılmasına karar verilen ve bu kapsamda yapılması planlanan yeni okul binaları ile ilgili de bilgileri paylaştı.
Savaşçı, daha sonra meclis üyelerinin sorularını yanıtladı. Savaşçı’nın ardından konuşan İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş ise Sivas’ta eğitim alanında gerçekten önemli çalışmaların gerçekleştirildiğini belirterek, bu çalışmalarda emeği olan, katkı sağlayan herkese teşekkür etti.
Toplantıya Şube Müdürümüz Malik Erdoğan’da katıldı.
 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/milli-egitim-mudurumuz-ebubekir-siddik-savasci-sivas-il-genel-meclisine-konuk-oldu/icerik/4144 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.