Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mustafa ALTINSOY´un Öğretmenler Günü Mesajı

Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mustafa ALTINSOY´un Öğretmenler Günü Mesajı

Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mustafa ALTINSOY´un Öğretmenler Günü Mesajı

Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa ALTINSOY´un  24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı
 
Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1928’de Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettikleri tarih olan 24 Kasım günü 1981 yılından beri yurtiçinde ve yurt dışında Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.
 
Öğretmenler Gününü kutlamaktan amaç, bir taraftan toplum içerisindeki kişilere öğretmenlik mesleğinin ne kadar önemli ve yüce bir görev olduğunu hatırlatmak, diğer taraftan da bu yüce görevi üstlenmiş olan öğretmenlere yaptıkları işin, toplumun ayakta durması ve geleceğini sağlam temellere oturtması bakımından ne kadar yüce ve kutsal olduğu bilincini ve şuurunu aşılamaktır.
Yine bu öğretmenler gününü kutlamaktan amaç, öğretmenler arasında sevgi, saygı ve birliği tesis etmek, ebedi hayata göç etmiş ve görevi başında şehit olmuş olan öğretmenlerimizi anmak, mesleğe yeni giren genç öğretmenlere meslek şuurunu vermek. Emekli öğretmenleri ziyaret etmek ve ayrıca meslek saygınlığını geliştirmektir.
  
 Bilindiği üzere milletlerin ve devletlerin varlıklarının devamında ve güçlü olmalarında eğitilmiş insan gücü faktörü önemli rol oynamaktadır. Bu faktörün temeli,  eğitim, eğitimin temel unsuru da öğretmenlerdir. Bu itibarla, öğretmenlerin eğitim öğretim ve kültür sahalarında rehberlik ve çalışmalar, ülkemizin milletimizin istikbalini yakından ilgilendirmektedir. Bundan dolayı öğretmenler, gençliğin mimarları, gençler ise öğretmenlerin eseridir. Ülkemizin geleceğine şekil verecek hünerli ellerin sahiplerini, geleceğin neslini, öğretmenler yetiştirecektir. Bu nedenle, dünyada her şeye değer biçmek mümkündür, fakat öğretmenin eserine değer biçmek asla mümkün değildir.
 
Değerli Meslektaşlarım;
 
Gelişmenin ve yücelmenin önüne dikilen en büyük engel cehalettir. Sizler, Milli Eğitim davamızın yılmaz, yorulmaz, usanmaz davacısı; cahilin değil, cehaletin düşmanı, aydınlığın dostu, geçmişi geleceğe bağlayan ve ikisi arasında köprü olan, ilim ve irfan ordusunun rütbesi, eğitimin temel taşı, sevgi kaynağının başı, çocukların can yoldaşı, bilimin sunucusu, mukaddes adına tüm değerlerin koruyucusu Peygamber mesleğini icra eden değerli insanlarsınız.
 
Değerli Arkadaşlarım;
 
Öğretmenler, yani bizler, içinde bulunduğu şartlar ne olursa olsun, kendini sürekli yenileyebilen, geliştiren, sadece başkalarıyla değil, aynı zamanda kendisiyle de yarışabilen, üretken, yapıcı bir kişilik sahibi, sorumluluk duygusu gelişmiş kişiler olabilmek için hayatın her döneminde eğitimin gerekli olduğunu unutmamamız gerekir.
Bizim kadim kültürümüzde de öğretmenlik, her zaman saygı duyulan ve örnek alınan bir meslek olmuştur. Atatürk, “Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” Derken Hz. Ali İse “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” demiştir. Büyük düşünür Sokrates ise “Dünyada her şeye değer biçilir ama öğretmenin eserine değer biçilemez.” Diyerek, bu veciz sözlerle öğretmenlik mesleğinin önemine atıfta bulunmuşlardır. Saygıdeğer olmak, ulaşılabilecek en yüksek noktadır. Toplumun içinde fedakâr ve saygıdeğer olmak için bilgimizle, davranışlarımızla, insanlara örnek olmak zorunda olduğumuz unutulmamalıdır.
 
Değerli Meslektaşlarım;
 
Hayat paylaşıldığı zaman güzeldir. Öğretmen öğrencileriyle paylaştığı için hayatı güzeldir. Bu nedenle, öğretmenin bilgili, iyi niyetli, azimli, gayretli, merhametli, cesaretli, gönlü millet ve memleket sevgisiyle dolu, alçakgönüllü, kişilikli, erdemli, inançlı, dürüst önder ve rehber olmak gibi üstün vasıflı insan olması gerekmektedir.
Okullarımızda düşünen, düşündüğünü değerlendiren, teorik bilgilerini pratiğe dönüştürebilen, çağdaş ve demokratik anlayışı özümseyen, kültür birikimini milli ve manevi değerleriyle besleyen kişiler yetiştirmek zorundayız. Bunu yaparken, çağımızın bütün teknolojik imkânlarını hayata geçirmemiz, yeni bir yüzyılın başlangıcında bulunduğumuz şu günlerde, ellerinizdeki hamuru şekillendirirken, dünyanın gerçeklerini ve milletimizin hedeflerini göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. Çünkü bizim, çocuklarımızı yaşadığımız çağa göre değil, yaşayacakları çağa göre yetiştirmek gibi bir misyonumuz da var.
 
  Öğretmenler günü nedeniyle, ilim ve irfan ordumuzun değerli temsilcileri olan öğretmenlerimizin eğitim ve öğretimin kalitesinin yükseltilmesi için hizmet yarışında; Milletimizin mensup olduğu milli, manevi, ahlakî, kültürel ve insani değerleri bilen ve benimseyen, yaşayan ve yaşatan idealist birer vatandaş olarak çocuklarımızı ve gençlerimizi yetiştireceğimizden hiç kimsenin  şüphesi olmamalıdır.
Böylesine müstesna mutluluklar yaşamamıza vesile olarak bizleri hayata hazırlayan ebediyete intikal etmiş ve şehitlik mertebesine ermiş öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, emekli olup hayatta olanlara sağlıklı, uzun ömürler diliyorum. Halen Milli eğitimimizin her kademesinde görev yapan öğretmen arkadaşlarımızın, özellikle Sivas’ımızın her köşesinde hizmet veren öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum. Göreve yeni başlayan meslektaşlarıma başarılar diliyorum.
 
Öğretmenler Günü´nüz Kutlu Olsun
 
                                                                                                             Mustafa ALTINSOY
                                                                                                             Milli Eğitim Müdürü
 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/milli-egitim-mudurumuz-sayin-mustafa-altinsoyun-ogretmenler-gunu-mesaji/icerik/1115 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.