Öğrenci ve Velilere 7/24 Rehberlik Desteği

Öğrenci ve Velilere 7/24 Rehberlik Desteği

Küresel bir salgın haline dönüşen Corona Virüs (Covid-19) dolayısıyla ülkemizde hayata geçirilen tedbirler kapsamında uzaktan eğitim sistemi ile eğitimlerine devam eden öğrencilere Sivas’ta akademik desteğin yanı sıra rehberlik alanında da destek veriliyor. Milli Eğitim Müdürlüğümüzce hayata geçirilen ve Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri’nde Türkiye birinciliği elde eden “Veli Rehberlik Hizmeti” projesi bu kapsamda yenilenerek tekrar öğrenci ve velilerin hizmetine sunuldu.
Covid-19 salgını dolayısıyla okuldan ayrı kalan ve eğitimlerine evlerinde devam eden öğrencilerin akademik alanda uygulanan birçok proje ve çalışma ile desteklendiğini belirten Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, bu süreçte öğrenci ve velilerin karşılaşabilecekleri olumsuzlukları ortadan kaldırmak için Veli Rehberlik Hizmeti Projesinin de yenilenerek hizmete açıldığını belirtti.
Salgın dolayısıyla öğrencilerin yaşayabilecekleri psikolojik sıkıntılarla ilgili başlıkların sisteme eklendiğini belirten Savaşçı, 7/24 online aktif olacak hizmetin etkin ve verimli bir şekilde kullanılabilmesi için sistemde görev alan rehber öğretmen sayısının da artırıldığını söyledi.
İlimizde resmi ve özel, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki öğrencilerin anne ve babalarının, çocuğunun eğitim öğretim yaşantısı ya da gelişim dönemi problemleriyle ilgili danışmanlık hizmeti alabileceği Veli Rehberlik Hizmeti’nde alanında uzman rehber öğretmenlerimizce ücretsiz ve online olarak hizmet veriliyor. Bu sayede velilerin, çocuklarıyla doğru ve etkili bir iletişim kurarak onların beklenti ve ihtiyaçlarını anlayıp sorunlarına pedagojik çözüm yolu bulmaları, gerek salgın dolayısıyla oluşan koşullar gerekse çocukluk döneminde yaşanabilecek zorlukların önüne geçerek sağlıklı, özgüven sahibi ve başarılı bireyler olmalarının sağlanması hedefleniyor.
Hizmete girdiği gündün itibaren oldukça etkin bir şekilde kullanılan Veli Rehberlik Hizmeti’nde son verilere göre 18 bin 567 kayıtlı veli bulunuyor. Veliler tarafından 4 bin 883 soru yöneltilirken, bu sorulardan 4 bin 880’i hızlı bir şekilde cevaplandırıldı. 16 Rehber Öğretmenin gönüllü olarak hizmet verdiği sistemde velilerden gelen sorular 7/24 cevaplandırılmaya devam ediliyor.
Veliler sistemden; http://sivasarge.meb.gov.tr/vrh/ internet adresi üzerinden giriş yaparak faydalanabiliyor. Sistem için yen üyelikler de aynı web sayfası üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/ogrenci-ve-velilere-724-rehberlik-destegi/icerik/4096 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.