Öğrenciler Sivas’ı “Okulum Sivas” Rehber Kitabı ve “Şehrimiz Sivas” Ders Kitabı İle Tanıyacak

Öğrenciler Sivas’ı “Okulum Sivas” Rehber Kitabı ve “Şehrimiz Sivas” Ders Kitabı İle Tanıyacak

Öğrenciler Sivas’ı “Okulum Sivas” Rehber Kitabı ve “Şehrimiz Sivas” Ders Kitabı İle Tanıyacak

Valimiz Salih Ayhan ve Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, “Okulum Sivas” ve “Şehrimiz Sivas” kitaplarını hazırlayan öğretmenlerimizle bir araya geldi. Öğretmenlere, Şube Müdürlerimiz Hülya Bozbıyık ve Mehmet Başçil de eşlik etti.
Sivas’ta, öğretmenlerin derslerini okul dışı mekânlarda yaparak, yaşayarak ve daha kalıcı bir şekilde öğrencilere aktarmasına imkân sağlayacak olan “Okulum Sivas” kitabı ile “Şehrimiz” dersi için hazırlanan ve öğrencilerin kenti her yönüyle tanımalarına kaynak oluşturacak “Şehrimiz Sivas” ders kitabını Ayhan’a takdim eden Savaşçı, kitapların içeriği hakkında bilgi verdi.
Savaşçı, Sivas Valiliği himayesinde Milli Eğitim Müdürlüğümüzce hayata geçirilen “Okul Dışı Öğrenme Projesi” kapsamında hazırlanan “Okulum Sivas” kitabı ile doğal, tarihi ve kültürel mekânlar ile bilim merkezlerinin ders müfredatıyla ilişkilendirilmesinin, bu mekânların okul dışı öğrenme ortamı olarak kullanılmasının ve aynı zamanda öğrenmenin yerinde ve kalıcı olarak sağlanmasının amaçlandığını söyledi.
Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce hazırlanan, Talim ve Terbiye Kurulu’nun onayından geçen “Şehrimiz” dersi müfredatı kapsamında oluşturulan “Şehrimiz Sivas” kitabı ile ise öğrencilere seçmeli ders olarak 72 saatlik “Şehrimiz” dersi verileceğini belirten Savaşçı, bu ders için de “Şehrimiz Sivas” kitabının hazırlandığını söyledi.
Sivas’ın geçmişten bugüne yaşam hikâyesinin sosyal, kültürel, sanatsal ve tarihsel açıdan değerlendirildiği kitapta, şehir yaşantısı, şehrin sahip olduğu imkân ve olanaklar, sahip olunan doğal kaynaklar, iletişim, ulaşım gibi birçok konunun yer aldığını söyleyen Savaşçı, ilk iki ünitesindeki öğretim materyalleri Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce hazırlanan kitabın diğer ünitelerinin ise Milli Eğitim Müdürlüğümüzce hazırlandığını söyledi. Savaşçı, “Şehirlerin Hikâyesi”, “Şehirde Yaşam”, “Şehrimi Tanıyorum”, “Şehrim Çalışıyor”, “Şehrimde Ben” ünitelerinden oluşan kitapta şehrin sahip olduğu, tüm imkân ve olanakların detaylı bir şekilde anlatıldığı belirterek; “Şehrimiz Sivas kitabı, öğrencilerin yaşadıkları şehri daha iyi tanımaları ve anlamlandırabilmeleri için önemli bir kaynak niteliğinde.” Dedi.
Her iki kitabın da hazırlanmasında emeği olan öğretmenleri tebrik eden Valimiz Salih Ayhan ise “Okulum Sivas” ve “Şehrimiz Sivas” kitaplarının öğrencilerin yaşadıkları şehri tüm detayları ile tanıyabilmeleri için önemli birer kaynak ve rehber niteliğinde olduğunu söyledi. Ayhan, bir süre öğretmenlerle sohbet ederek görüş alışverişinde bulundu.
 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/ogrenciler-sivasi-okulum-sivas-rehber-kitabi-ve-sehrimiz-sivas-ders-kitabi-ile-taniyacak/icerik/4012 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.