“Okullarımızı Birlikte Açacağız”

“Okullarımızı Birlikte Açacağız”

Sivas Valiliği Koordinesinde Milli Eğitim Müdürlüğümüzce öğretmenlerin katılımı ile “Okulları Birlikte Açacağız” farkındalık etkinliği gerçekleştirildi. Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi Bahçesinde gerçekleştirilen etkinliğe Valimiz Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Vali Yardımcısı Çağlar Partal, Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, öğretmenler ve kurum idarecilerimiz katıldı.
Öğretmenler alanda üzerinde “Okulumu Özledim” yazan pankart açarken Valimiz Ayhan, Başkan Bilgin ve Savaşçı da öğretmenlerin yanına gelerek etkinliğe destek verdi.
“ÖĞRENCİLERİMİZE, OKULLARIMIZA OLAN HASRETİMİZİN SON BULMASINI İSTİYORUZ”
Programda konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, “Öğrencilerimize, okullarımıza olan hasretimizin, özlemimizin son bulmasını istiyoruz. Ülkemiz için, yarınlarımız için ve biz eğitimcilerin 21 Eylül’de öğrencilerine kavuşabilmesi için lütfen kurallara uyalım, lütfen maskemizi takalım, lütfen tedbiri elden bırakmayalım.” Mesajını verdi.
Salgın sürecinde öğretmenlerin fedakârca her alanda görev aldığına vurgu yaparak gerçekleştirilen bazı çalışmalara değinen Savaşçı, şu ifadeleri kullandı:
“Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve şehrimizde de olağanüstü bir sürecin yaşandığının farkındayız. Bu süreçte her birimize ayrı ayrı görevler düştüğünü, salgına karşı alacağımız önlemlerle sadece kendimizi değil ailemizi, sevdiklerimiz ve ülkemizi de korumuş olacağımızı; bunun bireysel değil vatan müdafaası kadar ulusal hatta evrensel bir vazife olduğunu biliyoruz.
Bizler eğitimciler olarak salgının başladığı ilk andan itibaren ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa hizmet etme gayesi ile sahada olmaya gayret gösterdik. Vefa Sosyal Destek Gruplarında görev alan yüzlerce öğretmelerimiz ev ev dolaşarak yaşlılarımız başta olmak üzere toplumun tüm kesiminin gönüllerini fethederken, binlerce öğretmenimiz de uzaktan eğitim faaliyetleri ile evinin bir köşesini hatta başköşesini öğrencilerinin eğitimi için ayırdı.
Öğretmenlerimizin bir kısmı bilgisayar başında online veli rehberlik hizmeti verirken, büyük bir kısmı da telefonları ile öğrencilerine ve ailelerine ulaşarak hem bilgilendirme çalışması yaptı hem de yavrularımızın okulla bağlarını sağlamlaştırmaya çalıştı. Böylelikle kısa bir sürede sadece ilimizde 85 bin aileye ulaşıldı. Salgının en başında itibaren ‘ülkeme, topluma, geleceğime nasıl hizmet ederim’ endişesini yaşayan öğretmenlerimiz; okullarında ve evlerinde binlerce maske ve siperlik üretti. Bugün üretilen maskelerin sayısını artık milyonlarla ifade edebiliyoruz.
Yine aynı endişe ile okullarımızda bir araya gelen öğretmenlerimizin gayretiyle günlük 6 ton Dezenfektan, 6 ton yüzey temizleyici üretimi yapılarak kamu kurumlarımızın ve halkımızın temizlik malzemesi ihtiyacı giderilmeye çalışıldı. Ülkemizin kan stoğunun azaldığını haber alana yüzlerce öğretmenimiz ‘Bilgimiz zihinlere, kanımız bedenlere hayat versin istiyoruz.’ sloganı ile Kızılay Kan Merkezlerine akın etti. Ayrıca bu süreçte öğrencisinin ilim ve irfan yolculuğunun akamete uğramadan sürmesini isteyen yüzlerce duyarlı öğretmenimiz “Evde Kal Kitapla Kal” kampanyası çerçevesinde ev ev dolaşarak öğrencilerine talep ettikleri yaklaşık 35 bin kitabı bizzat kendi eliyle ulaştırdı. 
Tüm bu çalışmalar devam ederken biz eğitimciler, okulların açılacağına olan inancımızı bir an bile kaybetmedik. Evde kaldığımız süre boyunca sabah kalktığımızda görevimizin başında olacakmışız gibi hazır ve nazır olduk. Günlerimizi online seminerlerle, mesleki gelişim etkinlikleri ile, kitap okuma faaliyetleri ile öğrencilerimize daha faydalı olmanın gayreti içerisinde geçirdik.
Biz hazırız. Öğrencilerimizle sınıflarda göz göze, kalp kalbe, gönül gönle buluşacağımız günün heyecanını tüm benliğimizde hissediyor; öğrencilerimize, okullarımıza olan hasretimizin; özlemimizin son bulmasını istiyoruz.
Bugün burada “Okulları birlikte güvenle açacağız” slogana ile toplanan ve aslında, ülkemizdeki yüz binlerce eğitimcinin de temsilcisi olan öğretmenlerimiz; bu duygunun, bu isteğin bir tezahürü olarak bir araya gelmişlerdir. Okulların yeniden açılması; “öğrencisi ile var olan öğretmenlerimizin” biricik öğrencilerine kavuşması, sanal sınırların kalkarak göz göze; gönül gönle eğitimin yeniden başlaması ancak vatandaşlar olarak her birimizin ayrı ayrı kurallara riayeti ile mümkündür.
Ülkemiz için, yarınlarımız için ve biz eğitimcilerin 21 Eylül’de öğrencilerine kavuşabilmesi için lütfen kurallara uyalım, lütfen maskemizi takalım, lütfen tedbiri elden bırakmayalım.” İfadelerini kullandı.
“ÖĞRETMENLERİMİZ GÖNÜLLERİ FETHETTİ”
Savaşçı’nın ardından konuşan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise öğretmenlerin Covid-19 salgını sürecinde gerçekleştirdikleri çalışmalar ve üstlendikleri görevlerle gönülleri fethettiğini söyledi. Ülkemizin virüsle mücadele sürecini başarılı bir şekilde yürüttüğünü, öğretmenlerin ve meslek liselerinin gerek maske üretimi, gerek dezenfektan üretimi konusunda önemli bir katkı sağladığını belirten Bilgin, “Gerçekten öğretmenlerimize ne kadar teşekkür etsek azdır. Öğretmenlerimiz şimdi de toplumu bilinçlendirme anlamında güzel bir farkındalık etkinliğine imza atıyorlar. Halkımızın da destek ve tedbirlere uyma konusundaki hassasiyetiyle inşallah yüz yüze eğitime geçeceğiz. Her ne kadar online eğitimlerle öğrencilerimiz eğitimlerini almaya devam etse de yüz yüze eğitimin çok önemli ve daha etkili olduğunu hepimiz biliyoruz.” Dedi.
“OKULLARIMIZIN KAPILARINI 21 EYLÜL’DE AÇMAK İÇİN BÜYÜK BİR ÇABA İÇERİSİNDEYİZ”
Dünyanın Corona Virüs ile zorlu bir mücadeleden geçtiğine vurgu yaparak, uygulanan politikalar ve alınan tedbirler sayesinde ülkemizin süreci iyi yönettiğini ifade eden Valimiz Salih Ayhan, önemli mesajlar verdi.
Okulların 21 Eylül’de açılması için gereken çalışmaların titizlikle yapıldığını belirten Ayhan, önemli mesajlar verdi. Ayhan, şu ifadeleri kullandı:
“Maalesef mücadelemiz devam ediyor ve ne kadar süreceği konusunda da bilgimiz yok. Ancak süreci kısaltmak için gayretimiz var. Bildiğiniz gibi Türkiye’de ilk vakanın görülmesinin ardından 16 Mart’tan itibaren okullarımız yüz yüze eğitime ara vermişti. Bilim Kurulunun tavsiyeleri ve Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’un açıklaması ile 21 Eylül’de seyreltilmiş ve aşamalı olarak yüz yüze eğitime geçileceği belli oldu. 31 Ağustos’ta uzaktan eğitimle açılacak okulların kapılarını, 21 Eylül’de yeniden açmak konusunda büyük bir çaba içerisindeyiz.
Öğrencilerin sağlıklı bir ortamda eğitim alabilmeleri için okullarda gereken tüm tedbirlerin alındığının altını çizen Valimiz Ayhan, “Okullar dezenfekte ediliyor ve temizlik personeli sayıları arttırılıyor. Eğitim-öğretim ortamları yeniden planlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığının öğretmenlere, velilere ve öğrencilere yönelik hazırladığı kılavuzlarda neler yapılması gerektiği detaylı bir şekilde anlatılıyor. Maske-mesafe-temizlik kuralına çocuklarımız için, gençlerimiz için daha fazla riayet etmemiz gerekiyor. Bir hak olan eğitimin, herhangi birimizin gösterdiği zaaf yüzünden sekteye uğramasını istemiyoruz. Herhangi bir eğitim kademesinde öğrencisi bulunmayan hemşerilerimizden özellikle istirham ediyorum; lütfen salgına karşı önlemlerimizi gevşetmeyelim.”
Konuşmaların ardından Valimiz Ayhan, Başkan Bilgin ve Savaşçı, Kongre Müzesi önündeki kaldırıma sprey boya ve kalıp kullanarak maske-mesafe-temizlik yazdı. Vali Ayhan ve beraberindekiler daha sonra alanda kurulan Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Halk Eğitim Merkezi ve Olgunlaşma Enstitüsü stantlarını gezerek kurumlarımızca üretilen dezenfektan, hijyen malzemeleri, maskeleri inceledi.
Etkinlik kapsamında öğretmenler vatandaşlara pandemi sürecinde dikkat edilmesi gereken hususların yer aldığı broşürler dağıttı.

 
 
 
 
 
 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/okullarimizi-birlikte-acacagiz/icerik/4236 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.