Okulların Dış Güvenliği Değerlendirme Toplantısı Sivas Valisi Davut Gül Başkanlığında yapıldı.

Okulların Dış Güvenliği Değerlendirme Toplantısı Sivas Valisi Davut Gül Başkanlığında yapıldı.

Okulların Dış Güvenliği Değerlendirme Toplantısı Sivas Valisi Davut Gül Başkanlığında yapıldı.

Okulların Dış Güvenliği Değerlendirme Toplantısı Sivas Valisi Davut Gül Başkanlığında yapıldı. Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya Vali Yardımcısı Zihni Yıldızhan, Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı P. Albay Sinan Şen, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahim Ceyhan, Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Ayhan Bülbül, Şube Müdürümüz Fehmi Tutkun, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, okul müdürleri, muhtarlar, okul aile birliği başkanları ve STK temsilcileri katıldı. Toplantıda, okul servis araçları ve okul güvenliği konuları başta olmak üzere, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının ikinci dönemi ile ilgili alınacak tedbirler, gerçekleştirilecek planlama ve çalışmalar ele alındı.
Toplantının açış konuşmasını Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy yaptı. Altınsoy, konuşmasında ilk toplantıda alınan kararlar ve gündeme gelen konularla ilgili gerçekleştirilen ve uygulanması planlanan çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Altınsoy’un ardından konuşan Sivas Valisi Davut Gül ise yeni uygulanan çalışmalar ve planlamalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Vali Gül; “İçişleri Bakanlığımızın Milli Eğitim Bakanlığımız ile birlikte başlatmış olduğu okulların dış güvenliğiyle ilgili toplantımızın ikincisini gerçekleştiriyoruz. Milli Eğitim Müdürümüz ilk dönemle ilgili yapılanları özetle anlattı. Ben de bazı ilavelerde bulunmak istiyorum. Bildiğiniz gibi geçmiş yıllarda olmayan bir çalışma yapıldı ve okullarımıza İŞKUR üzerinden güvenlik görevlileri temin edildi. Bu, özellikle okullarda ciddi disiplin sağlayan bir uygulama oldu. Bir diğeri okullarımızdaki güvenlik kameralarının emniyet sistemimize entegre edilmesine yönelik çalışma. Geçmiş yıllarda da kameralarımız vardı fakat bunlar okul içerisinde kayıt yapan kameralardı. Aselsan´ın alt yapısı ile yapılan 40 kamera emniyete entegre olacak ve 24 saat güvenlik güçlerimizin takip edebileceği sistem olmuş olacak. Sivas, İstanbul´dan sonra okullara yönelik sistem yapılan illerin başında geliyor. Bundan şüphesiz Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz´ın katkıları çok büyük. Sizlerin huzurunuzda bir kez daha şükranlarımızı arz ediyoruz. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı´nın Sivas İl Özel İdaresi´ne sağladığı katkılarla 30 okula daha kamera sistemini biz yapıyoruz. Toplamda 70 tanesi 3 ay içerisinde tamamlanacak. Hedefimiz ilave 30 tane daha yaparak yılsonuna geldiğimizde toplam 100 okulda kamera sisteminin yapılmış olması ve bunun kent güvenlik sistemine entegre olmasını amaçlıyoruz. İnşallah gelecek yıl için İŞKUR’dan gelen güvenlik görevlilerinin devamlılığını sağlamak istiyoruz.” İfadelerini kullandı.
Vali Gül, Sivas Belediyesince okulların çevresinde bulunan metruk binaların yıkılması ve park/bahçelerin güvenlik kameralarıyla donatılarak, bu kameraların emniyet kent güvenlik sistemine dâhil edilmesi yönündeki beklentileri de getirdi.
Okul servislerin denetimine yönelik çalışmaların titizlikle devam edeceğini de vurgulayan Vali Gül, öğrencilerin kötü alışkanlıklardan korunması için de herkese sorumluluk düştüğünü belirtti.
Vali Gül; “Çocuklarımızı, uyuşturucuya ve tasvip etmediğimiz davranışlara karıştırabilecek milyonda bir ihtimal dahi varsa o ihtimali ortadan kaldırmamız lazım. O yüzden herkes her öğrenciyi kendi çocuğu gibi, her okulu kendi evi gibi kabul edip bunun sorumluluğu ile bakması lazım. Çok şükür Sivas´ta okullarımızın dış güvenliğinde de iç güvenliğinde de standardımız Türkiye´nin diğer illerine nazaran daha iyi, daha güzel. Sınıf başına düşen öğrenci miktarımız 19 ve bu Türkiye ortalamasının altında, çok iyi bir oran. Şuan eğitim yatırımlarında devam eden yatırım miktarı 400 milyonun üzerinde. Bu sene yine aynı şekilde devam edecek. Bir yerde fiziki eksiklik varsa ve öğrencilerimiz yeterli ise ihtiyaç var ise mutlaka planlarız ve bu sorunu ortadan kaldırırız. Ben katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum dedi.”
Vali Gül, konuşmasının ardından katılımcıların gündeme gelen konular üzerindeki görüş, öneri ve taleplerini dinledi.

 
 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/okullarin-dis-guvenligi-degerlendirme-toplantisi-sivas-valisi-davut-gul-baskanliginda-yapildi/icerik/2416 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.