Olgunlaşma Enstitümüzde 1,5 Milyon Adet Maske Üretilecek

Olgunlaşma Enstitümüzde 1,5 Milyon Adet Maske Üretilecek

Valimiz Salih Ayhan, Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı Olgunlaşma Enstitüsü bünyesinde oluşturulan Maske Üretim Merkezini ziyaret etti. Merkezde Sağlık İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle üretilen maskeler, Sağlık İl Müdürlüğüne teslim edilecek.
Valimiz Ayhan, Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı ve İl Sağlık Müdürü Dr. F. Selçuk Moğulkoç ile birlikte Olgunlaşma Enstitüsünü ziyaret ederek maske üretim süreci hakkında enstitü müdü Aysel Şenlen’den bilgi aldı. Merkezde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından temin edilen 3,5 ton kumaştan, usta öğreticiler 1,5 milyon maske üretimi gerçekleştirecek. Üretilen maskeler, İl Sağlık Müdürlüğü ile ihtiyacı olan kurum ve vatandaşlara dağıtılacak.
Merkezde açıklamalarda bulunan Valimiz Ayhan, pandemi sürecinde dünyanın en çok ihtiyaç duyduğu malzemelerin başında maske geldiğini, birçok ülkede maske sıkıntısının olmasına rağmen ülkemizde maskelerin ücretsiz dağıtıldığını söyledi.
Sivas’ın maske temininde kendi kendine yettiğini ifade eden Vali Ayhan, “Biliyorsunuz ki bu süreçte, hastalığın yayılmasında toplumsal izolasyonun çok önemli bir katkısı bulunmaktadır. Tabi biranda milyonlarca maske tedarik etmek mümkün değil. Sorumluluk mevkiinde olan kurumlarımız, kuruluşlarımız ve idarecilerimiz bu konuda seferberlik ilan etmiş vaziyette. İlimizin ihtiyacını tabi ki Sağlık Bakanlığımız kendi imkânlarıyla, özel sektörün tamamı belirli bir noktaya kanalize etmiş vaziyette ve ilimizin de ciddi manada 650 bin nüfuslu bir şehirde de ciddi bir maske ihtiyacı vardı. Dolayısıyla biz kendi fiziki ve teknolojik alt yapılarımızı kullanarak idarecilerimizin de iradelerinin güçlü olmasıyla çözüm odaklı davranışlarıyla ilimizde örnek çalışmalar yapılmaktadır.” dedi.
“1,5 MİLYON MASKE ÜRETİLECEK”
Sivas Olgunlaşma Enstitüsünde 1,5 milyon adet maskenin üretileceğini ifade eden Ayhan, “Sağlık İl Müdürlüğümüz ile İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz arasında imzalanan protokol çerçevesinde Olgunlaşma Enstitümüzde 3,5 ton kumaş temin edilerek yaklaşık 1,5 milyon maske üretimi gerçekleştirilecektir. Bu hem kurumların hem de vatandaşların ihtiyaçları açısından çok çok önemli. Tabi el sanatları merkezimizin personel desteği, Halk Eğitim Müdürlüğümüzün kendine özgü çalışmaları var. Yine BİLSEM’in siper maske üretimi ve Necip Fazıl Kısakürek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin de yeni aldığı 1 milyon liralık bir makineyle günlük 60 bin maske üretecek bir kapasiteye erişmiş olacağız. Kısa bir zaman içerisinde de ilimizin maske ihtiyacını karşılamış olacağız.” ifadelerini kullandı.
“PTT MASKE DAĞITIMINA BAŞLADI”
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla PTT’nin maske dağıtımına ilimizde de başladığını aktaran Vali Ayhan, şöyle konuştu:
“Cumhurbaşkanımızın da talimatlarıyla PTT’den talep eden vatandaşlarımıza maske dağıtımı başlamıştır. İlimizde de dün itibariyle 5 bin aileye 25 bin maske evlere teslim edilmiş vaziyette. Dört bir koldan imkânı, iradesi, altyapısı olan tüm kurumlarımız vatandaşımızın maske ihtiyacını karşılamaktadır. Dünya bu maskeyi parayla satın alamıyor ama Türk Devleti, milletine bu maskeyi ücretsiz bir şekilde üretimini yapıp dağıtımını sağlamaktadır. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Kurumsal birlikteliğin oluşmasında irade koyan il müdürlerimize teşekkür ediyorum. Olgunlaşma Enstitüsü, Halk Eğitim Merkezi, Necip Fazıl Mesleki Teknik Anadolu Lisesi müdürümüze bu ekibe teşekkür ediyorum. Sivas’ın ihtiyacını herkes özverili bir şekilde yerine getirmek için gayret gösteriyorlar.”
 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/olgunlasma-enstitumuzde-15-milyon-adet-maske-uretilecek/icerik/4100 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.