Prof. Dr. Necati Erşen Sosyal Bilimler Lisesi, Kut’ül Amare Zaferi’nin 101. Yıldönümü dolayısıyla kutlama programı düzenledi.

Prof. Dr. Necati Erşen Sosyal Bilimler Lisesi, Kut’ül Amare Zaferi’nin 101. Yıldönümü dolayısıyla kutlama programı düzenledi.

Prof. Dr. Necati Erşen Sosyal Bilimler Lisesi, Kut’ül Amare Zaferi’nin 101. Yıldönümü dolayısıyla kutlama programı düzenledi.

Prof. Dr. Necati Erşen Sosyal Bilimler Lisesi, Kut’ül Amare Zaferi’nin 101. Yıldönümü dolayısıyla kutlama programı düzenledi. Okul Salonu’nda düzenlenen programa Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ve Okul Müdürü Bilal Tan ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.
29 Nisan 1916 tarihinde Osmanlı Ordusunun Irak´ın Kut bölgesinde İngilizlere karşı kazandığı büyük Zafer Kut’ül Amare’nin 101. Yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Programda, öğrenciler o dönemde yaşananları konu edinen şiirler seslendirdi. Daha sonra Tarih Öğretmeni Hakan Delibalta, “Kutü’l Amare” ile ilgili sunum gerçekleştirdi.
Sunumun ardından öğrenciler tarafından Kut’ül Amare Zaferi’ni anlatan tiyatro sahnelendi.
Programın sonunda konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy; tarih bilincinin önemine değindi. Türk Milleti’nin geçmişte büyük zaferlere imza attığını ve tarihe yön verdiğini belirten Altınsoy, genç nesillerin kendi tarihinin farkında olarak yetişmelerinin çok önemli olduğunu söyledi. Kut’ül Amare Zaferi’nin de bu örneklerden bir tanesi olduğunu belirten Altınsoy, geçmişten bugüne her zaman hakkın ve mazlumun yanında olan Türkiye’nin hedefte bulunduğunu, Çanakkale’de olduğu gibi, bugün de yarın da farklı isim ve görüntülere bürünmüş şer odaklarının Türkiye üzerinde oyun oynamaya devam edeceklerini belirtti.
Her zaman bu konuda hazırlıklı olmak gerektiğini belirten Altınsoy, şu ifadeleri kullandı:
“Ogün ne ise bugün değişen pek bir şey yok. Değişen şu; ülkemiz eskiye göre daha güçlü. Osmanlı’nın son döneminde hasta adam dedikleri bu ülke 7 düvele karşı her şekilde savaştı. Ama hamdolsun ülkemizi çiğnetmedik, elimizden geldiği kadar başarılara imza atarak Osmanlı’nın küllerinden Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurduk. Hamdolsun bugün çok başarılı bir noktaya geldik. Şuandaki bütün mücadelenin sebebi de o. ‘siz nasıl bu noktaya geldiniz, acaba tekrar Osmanlı ruhu dirilir de bize kafa tutar mısınız’ diye aynı şeyi tekrar ediyorlar. Akif’in deyimi ile Çanakkale’de kimi Hindu, kimi yamyam kimi bilmem ne bela olan milletleri toplayıp bize karşı savaştırdılar. Şimdi bunların adı; FETÖ, DHKP-C, PKK, DEAŞ… Fark eden bir şey yok. Şekil değiştirdi, içimize, sınırlarımıza girdiler. Sınırlarımızın dışında da başka bir şekilde aynı savaş devam ediyor. İşte bundan dolayı bu programlar, tarih şuuru, bilinci önemli. Binlerce yıl bu savaşın bitmediğini iyi bilmemiz gerekiyor. Bundan 20-30 sene sonra da ülkemiz üzerinde oynanan oyunların bitmediğini göreceksiniz. Kiminiz öğretmen, kiminiz doktor, mühendis, vali olacaksınız. Devleti yönetirken de bu şuuru unutmayın. Bizim ülkemizde oyun bitmez. Çünkü Türk milleti tarihinde her zaman mazlumdan, hak ve hakikatten yana olmuş, doğrunun yanında mücadele vermiştir.”
 
Altınsoy konuşmasının ardından programı düzenleyen öğretmen ve öğrencileri tebrik etti.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/prof-dr-necati-ersen-sosyal-bilimler-lisesi-kutul-amare-zaferinin-101-yildonumu-dolayisiyla-kutlama-programi-duzenledi/icerik/1956 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.