Prof. Dr. Recep Toparlı, Milli Eğitim Müdürlüğümüzün yürüttüğü Sivas Yazarlarıyla Buluşuyor Projesi kapsamında öğrencilerle bir araya geldi.

Prof. Dr. Recep Toparlı, Milli Eğitim Müdürlüğümüzün yürüttüğü Sivas Yazarlarıyla Buluşuyor Projesi kapsamında öğrencilerle bir araya geldi.

Prof. Dr. Recep Toparlı, Milli Eğitim Müdürlüğümüzün yürüttüğü Sivas Yazarlarıyla Buluşuyor Projesi kapsamında öğrencilerle bir araya geldi.

Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi ve Türk Dil Kurumu Üyesi Prof. Dr. Recep Toparlı, Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yürütülen Sivas Yazarlarıyla Buluşuyor Projesi kapsamında öğrencilerle bir araya geldi.
Şehit Muhammet Onur Demir Anadolu Lisesi’nde düzenlenen “Güzel Türkçemiz” konulu söyleşi programına Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ve Şube Müdürümüz Ayhan Bülbül de katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda daha sonra okul Müdürü Ali Işıkver kısa bir selamlama konuşması yaptı. Işıkver’in ardından öğrencilerle bir araya gelen Prof. Dr. Toparlı Türkçe’nin dünya üzerinde kullanılan en eski 5 dilden biri olduğunu belirterek, “Gençler ne olur dilimize sahip çıkalım. Başka dilleri elbette ki öğrenin, ama kendi dilinizi kaybetmeyin” uyarısında bulundu.
Türkçe’nin doğru kullanımının Türkçe’nin korunması açısından çok önemli olduğunu belirten Toparlı, özellikle gelişen teknoloji ile birlikte gençlerin birbirleri arasında mesajlaşırken, “slm”, “mrb” gibi kısaltmalar kullanmamalarını istedi. “İngilizceyi öğrenirken bu dili Türkçemizin yerine koymamalıyız” uyarısında bulunan Prof. Dr. Toparlı, özellikle teyze oğlu-kızı, amcaoğlu-kızı gibi akrabalıkları ifade ederken “kuzen-kuzi” gibi yabancı ifadelerin kullanılmamasını istedi. Toparlı, öğrencilere Türkçe’nin doğru ve güzel kullanımı konusunda önemli uyarılarda bulundu.
Söyleşinin ardından konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ise Prof. Dr. Toparlı’ya programa katılımlarından dolayı teşekkür etti. Sivas Yazarlarıyla Buluşuyor Projesi’nin önemine değinen Altınsoy; “Bu proje çok anlamlı ve önemli bir proje. Bu şehirde hizmet etmek, bu şehirde bulunmak bizim için şans. İslam dünyasının üç şemsinden birisi olan Şems-i Sivasi Hazretleri Sivas’ta yaşamış ve kabirleri burada. Abdulvahab-ı Gazi Hazretleri, İhramcızade Hazretleri Sivas’ta yaşamış ve kabirleri Sivas’ta. Bunun gibi sayabileceğimiz birçok önemli isim var. Sivas tarihiyle, kültürüyle dopdolu, geçmişte birçok medeniyete başkentlik yapmış müstesna bir şehir. Dolayısıyla bu şehre sahip çıkmanız, değer vermemiz gerekiyor. İşte biz de Sivas Yazarlarıyla Buluşuyor projesi ile bu şehrin değerlerini sizlerle buluşturuyoruz. Bu yazarlarımızı sizlere örnek olması için, tecrübelerini paylaşmalarını sağlamak için sizlerle buluşturuyoruz. Ben değerli hocama, programımıza katıldıkları ve bu önemli sohbeti gerçekleştirdikleri için teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.
Altınsoy, konuşmasının ardından programın içeriğiyle ilgili sorduğu sorulara doğru cevap veren üç öğrenciye, Toparlı ile birlikte günün anısına kitap hediye etti. Altınsoy daha sonra Toparlı’ya çiçek takdim etti. Toparlı ise çiçeği program boyunca kendisini dikkatle dinleyen bir öğrenciye hediye etti. Okul Müdürü Ali Işıkver ise Toparlı’ya günün anısına teşekkür plaketi takdim etti.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/prof-dr-recep-toparli-milli-egitim-mudurlugumuzun-yuruttugu-sivas-yazarlariyla-bulusuyor-projesi-kapsaminda-ogrencilerle-bir-araya-geldi/icerik/2201 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.